Sprawdź, czy otrzymasz trzynastkę za 2009 rok

Anna Trochimiuk

Portal Oświatowy

Tylko Ci nauczyciele, którzy byli zatrudnieni przez cały 2009 rok i świadczyli cały czas efektywnie pracę nie muszą obawiać się tego, czy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne. W przypadku zatrudnienia w ciągu roku, korzystania ze zwolnień lekarskich, urlopu macierzyńskiego itp. sprawa nabycia prawa do trzynastki nie jest już tak oczywista. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania nauczycieli w sprawie trzynastek za 2009 rok.

1. Rozwiązanie umowy w trakcie roku szkolnego

Pytanie:Byłam zatrudniona na rok szkolny 2009/2010. Z końcem stycznia 2010 r. moja umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron. Czy przysługuje mi trzynastka za 2009 r., skoro nie przepracowałam całego roku szkolnego?

Odpowiedź Eksperta Portalu Oświatowego:

Tak. Nauczyciel nabył prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2009 r., ponieważ został zatrudniony zgodnie z organizacją pracy szkoły. Jeżeli umowa nauczyciela rozwiąże się z końcem stycznia 2010 r., nauczyciel nie będzie miał prawa do trzynastki za 2010 r.

Bierzesz pod uwagę dany rok kalendarzowy!

Oceniając, czy są spełnione warunki, by otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne bierze się pod uwagę wyłącznie dany rok kalendarzowy. Oznacza to, że nauczyciel, który został zatrudniony na okres roku szkolnego 2009/2010 i do końca roku kalendarzowego pozostawał w zatrudnieniu w szkole, nabył prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2009 r.

2. Zatrudnienie nauczyciela od 1 września do 31 października

Pytanie:Zostałem zatrudniony na czas określony od 1 września 2009 do 31 października 2009 r. Czy otrzymam trzynastkę za 2009 rok?

Odpowiedź Eksperta Portalu Oświatowego:

Nie. Nauczyciel nie przepracował w szkole wymaganych 6 miesięcy i nie było to spowodowane zatrudnieniem go zgodnie z organizacją pracy szkoły ani inną przyczyną określoną w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Nie zawsze zatrudnienie od 1 września uprawni nauczyciela do trzynastki

Wyłącznie z obowiązku przepracowania co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy nauczyciela zatrudnionego zgodnie z organizacją pracy szkoły nie oznacza, że każdy nauczyciel zatrudniony z początkiem roku szkolnego otrzyma trzynastkę. Aby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczyciel musi pracować od 1 września co najmniej do końca danego roku kalendarzowego. Wyjątki od zasady przepracowania co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy nie mogą pozostawać w oderwaniu od rzeczywistych przyczyn dla których nauczyciel nie przepracował wymaganego okresu w danym roku kalendarzowym.

3. Zatrudnienie nauczyciela na kilka okresów w ciągu roku

Pytanie:W 2009 r. byłam zatrudniania dwukrotnie w tej samej szkole. Wpierw na czas określony od 1 września 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. Następnie od 5 września 2009 do 31 sierpnia 2010 r. Czy należy mi się trzynastka za 2009 r. w tej szkole?

Odpowiedź Eksperta Portalu Oświatowego:

Tak. Nauczyciel przepracował w tej szkole w sumie wymagane 6 miesięcy.

Zasada - sumujemy wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy w ciągu roku

Badając okres pracy uprawniający do dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczyciela należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia w danej szkole lub placówce w ciągu roku kalendarzowego. Nie jest zatem wymagane przepracowanie określonego okresu u danego pracodawcy w sposób ciągły. Zatrudnienie pracownika na kilka krótkich okresów w ciągu roku, których suma przekracza 6 miesięcy, uprawnia go do otrzymania trzynastki za dany rok.

4. Długotrwałe zwolnienie lekarskie i urlop macierzyński

Pytanie:Od 1 lutego do 16 czerwca byłam na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą, a następnie do 3 listopada 2009 r. na urlopie macierzyńskim. Czy otrzymam trzynastkę za 2009 r.?

Odpowiedź Eksperta Portalu Oświatowego:

Nie. Nauczycielka nie przepracowała efektywnie wymaganego okresu, by otrzymać trzynastkę za 2009 r.

"Przepracować" to nie to samo co pozostawać w stosunku pracy

OPrzepisy nie definiują pojęcia "przepracować". Toczy się spór, czy ustawodawca miał na myśli okres pozostawania w stosunku w pracy, czy też okres faktycznego świadczenia pracy. Zdaniem Sądu Najwyższego "warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego"(uchwała SN z 25 lipca 2003 r.). Przy czym bez znaczenia jest fakt, czy za dany okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia czy nie. Okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy np. z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego czy też okresy zwolnienia od pracy niewymienione w art. 2 ust 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie będą okresami "przepracowanymi", zatem nie należy ich wliczać do okresu, od którego uzależnione jest prawo do trzynastki.

Zapamiętaj!

Biorąc pod uwagę zapisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, która enumeratywnie wymienia okresy, w których pracownik nie musi przepracować co najmniej 6 miesięcy (np. pracownik przebywający na urlopie wychowawczym czy urlopie dla poratowania zdrowia), by uzyskać prawo do trzynastki trzeba przyjąć, iż ustawodawca nie miał na myśli posiadanie statusu pracownika w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy, lecz faktyczne przepracowanie wymaganego okresu.

Podstawa prawna

art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1080 ze zm.);
art. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.);
uchwała Sądu Najwyższego z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26.

Portal Oświatowy
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie