Scenariusz lekcji techniki w klasie I gimnazjum
Cele ogólne:
- rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego;
- uświadomienie wpływu codziennych czynności człowieka na środowisko najbliższej okolicy;
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.
Cele operacyjne:
- Wiadomości - uczeń:
- wymienia rodzaje odpadów
- wymienia źródła odpadów
- podaje sposoby ograniczenia ilości odpadów w gospodarstwie domowym
- wyjaśnia, dlaczego wzrasta ilość odpadów
- rozumie definicję recykling, utylizacja, kompostowanie, składowanie.
- Umiejętności - uczeń:
- wykazuje konieczność zmniejszania objętości odpadów
- określa rodzaje odpadów występujących w gospodarstwie domowym
- klasyfikuje rodzaje odpadów
- wie, w jaki sposób oznakowane są pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów,
- planuje działania zmierzające do ograniczenia ilości odpadów
- Postawy - uczeń:
- prezentuje postawy proekologiczne
- podejmuje działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów
- umiejętność pracy w grupie
Czas realizacji: 1h lekcyjna
Pomoce:
- 3 kartony z emblematami pojemników (biało-zielony, żółty, niebieski),
- fiszki z nazwami odpadów,
- 2 brystole,
- rebusy ekologiczne (po 2 dla każdej grupy),
- film edukacyjny - Rady na odpady,
- materiały do pracy z tekstem,
- załączniki
- Podział grup odpadów oraz możliwości zagospodarowywania odpadów;
- Sposoby eliminowania odpadów;
- Podstawowe znaki ekologiczne dotyczące recyklingu i ekologicznych opakowań.
Metody pracy:
- pogadanka;
- elementy dyskusji;
- problemowa: burza mózgów;
- ćwiczeniowa.
Formy pracy:
Organizacja lekcji:
-
- Czynności organizacyjne - sprawdzenie obecności, wpisanie tematu do dziennika lekcyjnego.
- Omówienie tematu lekcji. Jak rozumiemy hasło: Segregacja - ekologiczna racja.
-
- Uczniowie w klasie rozwiązują krzyżówkę, otrzymane hasło: "odpady" analizują wykorzystując "burzę mózgów". (Załącznik 1)
Podczas dyskusji należy zwrócić uwagę na zagadnienie:
- Co to są odpady i jak należy je zbierać i segregować.
- Podanie definicji odpadów oraz podziału odpadów z wykorzystaniem planszy. Krótkie omówienie. (Załącznik 2).
Uczniowie piszą definicję odpadów oraz schemat ich podziału do zeszytu.
- ODPADY - materiały i substancje stałe i ciekłe (z wyjątkiem ścieków) powstałe wskutek działalności człowieka. Dzielą się na komunalne; przemysłowe, medyczne, niebezpieczne.
- Zapoznanie uczniów ze sposobami eliminowania odpadów (Załącznik 3) - podanie definicji - recykling, składowanie, kompostowanie, utylizacja.
- RECYKLING - powtórne wykorzystanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiałów o przeznaczeniu takim jak pierwotny lub innym.
- SKŁADOWANIE - gromadzenie odpadów w określonym miejscu w celu dalszej obróbki - odzysku lub unieszkodliwienia.
- KOMPOSTOWANIE - składowanie odpadów organicznych w celu przetworzenia na materiał użytkowy (kompost). Proces ten polega na tlenowym rozkładzie związków organicznych zawartych w odpadach komunalnych (roślinne).
- UTYLIZACJA - wykorzystywanie odpadów przemysłowych do dalszego przerobu i produkcji z nich czegoś nowego.
Uczniowie w domu mają poszukać w dostępnych źródłach i napisać w zeszycie definicje tych pojęć.
- Krótka pogadanka wprowadzająca do konieczności segregowania śmieci
- Odpady powinny być usunięte z najbliższego otoczenia człowieka. Trafiają one na wysypiska śmieci lub do spalarni, jednakże podczas składowania lub spalania odpadów do środowiska przedostają się także szkodliwe substancje. A zatem problem śmieci w dzisiejszym społeczeństwie urasta do ogromnych rozmiarów. Jest to jeden z najważniejszych dylematów współczesnej cywilizacji.
Czy wiesz, że w Polsce wyrzuca się rocznie:
- 530 tys. ton opakowań z tektury i papieru
- 466 tys. ton opakowań szklanych
- 276 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych
- 130 tys. ton opakowań metalowych
Krótka dyskusja - Zastanowienie się który ze sposobów eliminowania odpadów jest najkorzystniejszy dla nas i naszego środowiska i dlaczego. (recykling). By móc wykorzystać tę metodę należy odpady segregować - podział odpadów według materiału z jakiego zostały wykonane - szkło, plastik, papier, metal - i nadających się do powtórnego wykorzystania.
Segregując nasze odpady: zmniejszamy ilość śmieci nawet o 70% oszczędzamy zasoby nieodnawialnych surowców; oszczędzamy energię i pieniądze.
Odpady należy zacząć segregować już w domu. Trzeba zwrócić uwagę, aby odpady, które można powtórnie spożytkować, nie trafiły do pojemnika razem z bezużytecznymi, zanieczyszczonymi śmieciami. Wówczas nie można ich już przetworzyć, lub dla ich odzyskania trzeba ponieść dodatkowe koszty. Ważne jest, aby surowce, które można pozyskać ze śmieci, jeszcze przed wrzuceniem do śmietnika zostały od nich oddzielone w stanie czystym i odpowiednim do dalszego wykorzystania.
Należy segregować także: szkło białe i kolorowe, aluminiowe puszki, papier i plastik. Najlepiej przygotować pojemniki (kartony, reklamówki) i tam wrzucać to, co można segregować.
- Obejrzenie krótkiego filmu - "Rady na odpady" opowiadającego o konieczności segregacji odpadów, o sposobach segregacji oraz pokazującego co dalej się z nimi dzieje.
- Ćwiczenia w grupach. podział klasy na 5 grup; przyporządkowanie i omówienie zadań:
- Grupa 1. Segregacja papieru - podział odpadów (nazwy na paskach papieru) na 2 grupy - Tu wrzucam - Tu nie wrzucam. Podanie rozwiązania 2 rebusów.
- Grupa 2. Segregacja odpadów szklanych - jw.
- Grupa 3. Segregacja plastiku i metalu - jw.
- Grupa 4. Na podstawie własnej wiedzy i zgromadzonych materiałów uczniowie tej grupy wypisują na brystolu- Sposoby zmniejszenia liczby odpadów czyli jak my możemy ograniczyć wielkość odpadów.
- Grupa 5. Na podstawie własnej wiedzy i zgromadzonych materiałów uczniowie wypisują - Skutki dla środowiska i człowieka. nadmiernej produkcji odpadów.
- Omówienie wykonanego zadania, sprawdzenie poprawności kolejno grupami.
- Podsumowanie
Wyciągnięcie wniosków.
- Konieczność zbierania odpadów.
- Odpady nie są jednolite, należy je segregować, powtórnie wykorzystać.
- Zbierając odpady dbamy o czystość, estetykę i zdrowie otaczającego środowiska.
- Zadanie pracy domowej: definicje pojęć (przypomnienie) na następną lekcję i do wyboru (czas 2 tygodnie):
- Wykonać ulotkę zachęcającą do właściwej segregacji odpadów w gospodarstwie domowym. (dowolna technika i format)
- Wykonać przedmiot - np. zabawkę z dowolnych odpadów.
|