Konspekt lekcji języka polskiego
- I Nauczyciel prowadzący:
Małgorzata Paszkowska
- Przedmiot:
język polski
- Klasa:
1 G
- Cele lekcji:
- Cel ogólny:
- uczeń poznaje zasady pisowni wyrazów z rz i stosuje zdobytą wiedzę w praktyce
- Cele szczegółowe:
- poznawczy:
- uczniowie wykorzystują komputer jako źródło wiedzy
- kształcący:
- uczeń kształci umiejętności korzystania z Internetu
- uczeń potrafi pisać bezbłędnie wyrazy z rz i ż
- uczeń czyta ze zrozumieniem
- wychowawczy:
- uczeń potrafi zachować w czystości stanowisko pracy;
- uczeń współpracuje z kolegami i nauczycielem,
- uczeń wie, jak należy szanować sprzęt szkolny.
- Metody dydaktyczne:
- poszukujące:
- poszukiwanie odpowiedzi na pytania w krzyżówce ortograficznej
- oglądowe:
- tablice poglądowe zawierające zasady pisowni z rz i ż
- zajęć praktycznych
- Środki dydaktyczne:
- Komputer
- odkrywanka ortograficzna (www.scholaris.pl)
- logogryf ortograficzny (www.eduseek.interklasa.pl)
- ortograffiti (www.ortograffiti.pl)
- tablice poglądowe (www.scholaris.pl)
- klasowa skrzynka mailowa
- Karta pracy
- Profil biegunowy
- Karta Ewaluacji.
- Formy pracy:
- jednostkowa
- zbiorowa
- indywidualna
Przebieg lekcji:
- Ogniwo wstępne:
- Przywitanie,
- Sprawdzenie listy obecności,
- Podanie tematu lekcji,
- Rozdanie kart pracy.
- Ogniwo centralne:
- Samodzielne wykonywanie przez uczniów ćwiczeń ortograficznych:
- rozwiązanie odkrywanki ortograficznej,
- rozwiązanie logogryfu ortograficznego,
- rozwiązanie dyktand ze strony www.dyktanda.net,
- ćwiczenia ortograficzne ze strony www.ortograffiti.pl,
- Ogniwo końcowe:
- Ewaluacja - wypełnienie Kart Ewaluacji i Profilu Biegunowego
- Pożegnanie.
- Załączniki:
- Metody aktywizujące; uzasadnienie metod zastosowanych podczas lekcji,
- Profil biegunowy- karta samooceny ucznia,
- Karta pracy zawierająca polecenia,
- Karta Ewaluacji,
- Informacje dotyczące wykorzystania komputera na lekcjach języka polskiego
- Informacja o programach wykorzystanych w czasie lekcji.
|