Witamy wiosnę

mgr Bożena Krupa


Konspekt zajęć zrealizowanych w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi

Temat zajęć: "Witamy wiosnę"

Cele ogólne:

  • dostarczenie wiedzy na temat mądrości ludowych
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem
  • wzbogacenie słownictwa uczniów o pojęcia tradycja i zwyczaj
  • zapoznanie ze zmianami zachodzącymi wiosną w przyrodzie

Cele operacyjne:

    po zajęciach uczeń:
  • klasy pierwszej segreguje obrazki związane z porami roku
  • klasy trzeciej rozumie czytane teksty i odpowiada na pytania
  • cytuje wiosenne przysłowia i objaśnia ich znaczenie
  • dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie
  • odczytuje ukryte hasło
  • tworzy ciekawe prace plastyczne

Metody (wg Cz. Kupisiewicza)

    Oparte na:
  • posługiwaniu się słowem
  • działalności praktycznej

Formy pracy:

Indywidualna i praca w grupach

Środki dydaktyczne:

Plansze z przysłowiami, garnek, łyżka, czapka kucharza, ilustracje związane z porami roku, teksty z lukami zaczerpnięte z książki M. Kownackiej "Razem ze słonkiem", magnetofon, "Wiosna"- Vivaldiego i zespołu Skaldowie, zagadki primaaprilisowe, domino, kredki, kartony, klej, gruby karton, korek, pinezki, sznurek, ołówki

Przebieg zajęć:

  1. Recytacja wiersza "Kucharz - Marzec"
    "Pośród lasu kucharz Marzec miesza łyżką w wielkim garze.
    Robi w nim wiosenną zupę. Smaczną? Zaraz się okaże.
    Dał do środka wichry, grzmoty i słoneczka promyk złoty.
    Szczyptę śniegu, cztery deszcze. Już zjedzone? Kto chce jeszcze?"
    Odczytanie i objaśnienie pierwszego przysłowia: "W marcu jak w garncu"
     
  2. Ustalenie daty nadejścia wiosny (21 marca - dzień równa się z nocą.
    Od tego momentu noc robi się coraz krótsza, a dzień staje się coraz dłuższy).
     
    Szukanie odpowiedzi na pytanie: Jak wygląda wiosna?" "Słonko coraz wyżej po niebie się toczy, otwieramy szeroko i uszy i oczy..."

       
    1. uczniowie klas pierwszych segregują obrazki związane z porami roku (bocian, jaskółka, bałwan, pliszka, drzewa z owocami, wiosenne kwiaty - przebiśniegi, krokusy, zawilce, sasanki, konwalie, maki, zboża, Marzanna, pąki na drzewach, żaby, jeż, choinka, grzyby, kasztany)
       
    2. uczniowie klas trzecich czytają teksty o wiośnie i odpowiadają na pytania
       
      1. "Żeby tak naprawdę wiosna przyszła trzeba przepędzić zimę. Czy wiecie jak? To bardzo proste.
        A więc ze słomy (lub papieru, bibuły i kolorowych wstążek robi się kukłę-Marzannę, która symbolizuje zimę. Przywiązuje się ją sznurkiem do długiego kija i w wesołym pochodzie maszeruje do rzeki. Wrzuca się ją tam, żeby popłynęła do morza. Można ją też spalić na szkolnym boisku"(Marzanna)
        Omówienie zwyczaju topienia Marzanny i przysłowia:
        "Na św. Grzegorza idzie zima do morza"(12 marca)
         
      2. "Weselej zrobiło się na drodze! Oto jakiś ptaszek biegnie, przystaje, ogonkiem pokiwa, podfrunie, przycupnie na kamyku, znowu ogonkiem pomacha i dalej towarzyszy ci całą drogę. To ...................... z białymi policzkami i długim jak listewka ogonkiem. Zawzięcie tępi muchy. (pliszka siwa)
        "Jak pliszka ogonkiem brzdęknie, to lód na rzece pęknie"
         
      3. "Przybywają do naszego kraju już na Św. Józefa (19 marca). Wracają zawsze w to samo miejsce i wróżą gospodarzowi szczęście oraz bogactwo. Gdy ktoś w obrębie siedziby, gdzie gnieżdżą się......... , dopuści się złego czynu, nigdy już tu nie przylecą. (bociany)"
        "Kiedy bocian przyleci, mogą wyjść na dwór dzieci", "W dzień Wojciecha św. ptaki przylatują jego"- (23 kwietnia), "Jedna jaskółka wiosny nie czyni"
         
      4. "Jeszcze prawie nic nie kwitnie - ani w polu, ani w lesie ani w ogrodach, a on już przebił śnieg i zakwitł białym dzwoneczkiem. Ziemia zamarznięta - jakże się wyżywi? Nie martwcie się! Zebrał w swojej cebulce pod ziemią tyle pożywienia, że może tak wcześnie zakwitać i pierwszy powitać wiosnę". (przebiśnieg)
         
      5. "Wyżej w górach leży jeszcze śnieg, a na halach i pastwiskach zakwitły już fioletowe .............. . One pierwsze zwiastują wiosnę.(krokusy)
         
      6. "Na gałęziach ................ lśnią nabrzmiałe pąki. W promieniach słońca błyszczą ich łuski. Już niedługo z tych pąków rozwiną się palczaste liście, a potem "choinki białoróżowych kwiatów".(pąki kasztanowca)
         
      7. "Spod stosu zeschłych liści już w końcu marca wygramolił się chudy jak szczapka......... . Tylko kolce sterczą mu na grzbiecie jak szczotka. Pół roku prawie nic nie jadł, węszy ryjkiem rusza na polowanie! Będzie zjadał chrząszcze, ich larwy, świerszcze, ślimaki, dżdżownice, węże, myszy, żaby, a nawet ropuchy" (jeż).
         
      8. "Słonko coraz mocniej przygrzało, trochę lodu stopiło, deszcze zmoczyły zmarzniętą ziemię - i oto obudziły się............... . Teraz wyłażą ze swoich kryjówek, gdzie się schowały przed zimą. Gramolą się z mułu na dnie stawów, spod kamieni, z różnych szczelin i dziur pod korzeniami drzew, gdzie spały przez całą zimę." (żaby)
         
      9. "...............to rozkapryszony miesiąc, jednego dnia świeci słońce, drugiego sypie śnieg. Raz jest ciepło, a raz zimno. Ale to już wiosna! Gałązki zielenią się, zaczynają kwitnąć kwiaty, ptaki pracowicie wiją gniazda. Ten pełen niespodzianek czwarty miesiąc roku rozpoczyna - Prima aprilis - dzień, w którym wszystko jest na opak" (kwiecień) "Kwiecień, plecień, bo przeplata- trochę zimy, trochę lata",

     
  3. Łączenie obrazków z tekstem, odpowiedź na pytanie "Jak wygląda wiosna?"
    - kwitną pierwsze kwiaty (krokusy, przebiśniegi, zawilce, sasanki, przylaszczki)
    - przylatują ptaki - skowronki, jaskółki, bociany, pliszki,
    - z zimowego snu budzą się zwierzęta(żaby, jeże, niedźwiedzie)
    - na drzewach pojawiają się pąki,
    - dni są coraz dłuższe
    - trawa zaczyna się zielenić

     
  4. Zabawa ruchowa - kiełkujące rośliny przy muzyce Vivaldiego
     
  5. Uczniowie klas trzecich rozwiązują primaaprilisową przestrogę, "Pamiętaj, że dowcip ma bawić i nikomu przykrości nie sprawić"
     

    Uczniowie klasy pierwszej układają wiosenne domino (rozpoczynają od słoneczka) i odczytują hasło: "Przyroda potrzebuje Twojej opieki"


     
  6. Wykonanie pracy plastycznej "Zegar Pogody" ( w tle słychać piosenki o wiośnie w wykonaniu zespołu Skaldowie i Marka Grechuty)
     
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie