Scenariusz zajęć lekcyjnych z chemii
klasa III gimnazjum specjalne
Temat: Skrobia - jej właściwości i zastosowanie.
Cel główny:
- Poznawanie właściwości fizycznych i chemicznych skrobi.
- Występowanie skrobi w przyrodzie.
- Występowanie skrobi w przemyśle i życiu codziennym.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- Wysuwać wnioski na podstawie obserwacji doświadczeń.
- Rozpoznać produkt barwiący roztwór jodu (jodyny) na niebiesko.
- Wykonywać proste doświadczenia chemiczne.
Metody pracy:
- Rozmowa kierowana
- Obserwacja i wykonywanie doświadczeń
Formy organizacyjne:
- Zbiorowa jednolita
- Indywidualna
Środki dydaktyczne:
- Szkło laboratoryjne
- Palnik spirytusowy
- Roztwór jodyny
- Produkty zawierające skrobię (pieczywo, kisiel, budyń, mąka ziemniaczana)
- Ziemniaki, ziarna zbóż, rośliny strączkowe
- Kartki z zadaniami dla uczniów
- Etykiety z nazwami produktów
- Cukierki
Przebieg zajęć:
- Przywitanie gości, sprawdzenie frekwencji i przygotowanie uczniów do pracy.
- Lekcja właściwa:
- Podanie przez nauczyciela informacji o występowaniu skrobi w przyrodzie (ziarna zbóż, rośliny strączkowe, ziemniaki).
- Zwrócenie uwagi uczniów na skrobię zawartą w startych ziemniakach.
- Właściwości skrobi - wykonywanie doświadczeń:
- Określanie stanu skupienia i barwy skrobi.
Wnioski: Skrobia jest substancją stałą o barwie białej. Nie ma smaku ani zapachu.
- Sprawdzenie rozpuszczalności skrobi w zimnej i gorącej wodzie.
Wnioski: Skrobia nie rozpuszcza się w zimnej wodzie. Z wodą gorącą tworzy kleik skrobiowy.
- Ogrzewanie skrobi w suchej probówce.
Wnioski: Ogrzewana w suchej probówce rozkłada się na węgiel i wodę. Jest węglowodanem.
- Zabarwienie kleiku skrobiowego jodyną (jod jako wskaźnik do wykrywania skrobi w produktach).
Wnioski: Jod znajdujący się w jodynie barwi skrobię na kolor niebieski.
- Zastosowanie skrobi:
- - Występująca w niektórych roślinach stanowi pokarm dla ludzi i zwierząt (produkty mączne, chleb, ziemniaki).
- - Otrzymana z ziemniaków to mąka ziemniaczana (kisiele, budynie).
- - W przemyśle ze skrobi otrzymuje się syrop ziemniaczany (cukierki, wyroby cukiernicze, dżemy).
- - W gospodarstwie domowym kleikiem skrobiowym - krochmalem - usztywniamy bieliznę (przygotowanie przez uczniów krochmalu).
- Badanie zabarwienia różnych mieszanin roztworem jodu (jodyny).
- - Ćwiczenia i zadania do wykonania przez uczniów (Zad. nr 1).
- - Uzupełnienie tabelki (Zad. nr 2).
- Podsumowanie lekcji:
- Wykonanie przez uczniów zadania nr 3 oraz nr 4.
- - Pokoloruj kolorem niebieskim pola, w których podane są właściwości skrobi.
- - Przeskakując zawszę tę samą liczbę pól (pięć) odczytaj hasło.
- Ocena wykonanych zadań.
- Zakończenie lekcji:
Objaśnienie zadania domowego: Sprawdź i zapisz skład cukierka owocowego.
Zestaw zadań dla uczniów:
Zadanie 1
Do mieszanin znajdujących się w naczyniach dodano kroplę roztworu jodu (jodyny). W których naczyniach płyn zabarwi się na niebiesko?
Zlewki z różnymi mieszaninami
W naczyniach ............................... płyn zabarwił się na niebiesko.
W naczyniach ............................... płyn nie zabarwił się.
Pokoloruj odpowiednie naczynia kolorem niebieskim.
Zadanie 2
Który z badanych produktów barwi roztwór jodu (jodynę) na niebiesko?
Uzupełnij tabelkę:
| badana substancja |
wpisz: "tak" albo "nie" |
| miód |
.......... |
| mąka |
.......... |
| woda z cukrem |
.......... |
| budyń |
.......... |
| woda z solą |
.......... |
| kisiel |
.......... |
| bułka |
.......... |
| ziemniak |
.......... |
| mleko |
.......... |
| chleb |
.......... |
| ocet |
.......... |
| kukurydza |
.......... |
Zadanie 3
Zakreśl pętlą zdania, które przedstawiają właściwości skrobi.
| Ma stan
skupienia ciekły.
|
Ma stan
skupienia gazowy.
|
Ma stan
skupienia stały.
|
| Ma kolor czerwony. |
Ma kolor biały. |
Ma kolor niebieski. |
| Nie rozpuszcza się
w wodzie. |
Rozpuszcza się
w wodzie. |
Jest słodka. |
| Jest gorzka. |
Jest kwaśna. |
Występuje w owocach
i w miodzie. |
| Występuje w burakach cukrowych
i trzcinie cukrowej. |
|
Występuje w ziemniakach, kukurydzy
i ziarnach zbóż. |
Zadanie 4
Przeskakując zawsze tę samą liczbę pól (5), odczytaj hasło. Rozpocznij od litery "S".
Hasło wpisz w kratki.
|