Model planetarny atomu Rutherforda

mgr Marta Paszko


Scenariusz lekcji fizyki dla klasy II LO - zakres podstawowy

Temat: Model planetarny atomu Rutherforda

Metody: Rozmowa dydaktyczna, szybkie czytanie

Forma: Praca z całą klasą

Środki dydaktyczne: Podręcznik, plansza ze schematem doświadczenia Rutherforda

Cel ogólny lekcji: Uczeń poznaje historię kształtowania teorii budowy atomu

Cele szczegółowe:

  1. Wiadomości i rozumienie
      Uczeń:
    • opisuje przebieg doświadczenia Thomsona i doświadczenia Rutherforda,
    • formułuje wnioski z obu doświadczeń,
    • rozumie znaczenie odkrycia elektronu i jądra atomowego,
    • wymienia podstawowe elementy teorii budowy atomu Rutherforda
    • podaje przyczyny rozbieżności między teorią Rutherforda a obserwowaną strukturą widm emisyjnych atomów,
    • rozumie znaczenie dynamicznego modelu atomu Rutherforda.
  2. Korzystanie z informacji
      Uczeń:
    • odczytuje i analizuje tekst w podręczniku,
    • selekcjonuje przeczytane informacje, a następnie ocenia sprzeczności modelu atomu Rutherforda z rzeczywistością.

Przebieg lekcji

  1. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, podanie tytułu nowego działu "Budowa atomu", podanie nowego tematu)
     
  2. Krótki wstęp o poglądach starożytnych filozofów greckich, dotyczących budowy materii (atom Demokryta)
     
  3. Uporządkowanie stanu wiedzy fizyków w II połowie XIX wieku o budowie materii
    • atom wodoru jako najmniejsza niepodzielna cząstka
    • atom jest cząstką elektrycznie obojętną
    • atomy wszystkich pierwiastków emitują energię w postaci fal elektromagnetycznych tworzących emisyjne widmo liniowe

     
  4. Analiza doświadczenia Josepha Thomsona z 1897r., które uważane jest za narodziny fizyki atomowej
    • omówienie wyników tego doświadczenia (odkrycie elektronu, stworzenie nowej teorii budowy atomu - tzw. model "ciasta rodzynkowego")

     
  5. Analiza doświadczenia Ernesta Rutherforda z 1911r. (metoda rozmowy dydaktycznej)
    • schemat doświadczenia z rozpraszaniem cząstek ? na cienkiej folii złota
    • przebieg doświadczenia
    • wyniki

     
  6. Dyskusja nad wynikami doświadczenia Rutherforda
    • uczniowie formułują wniosek: wewnątrz każdego atomu istnieje cząstka o bardzo małych rozmiarach, skupiająca prawie całą masę atomu. Jest to jądro atomowe.

     
  7. Uporządkowanie nowych informacji i sformułowanie głównych założeń planetarnego modelu atomu
     
  8. Praca uczniów z podręcznikiem (metoda szybkiego czytania)
    Uczniowie poszukują w tekście odpowiedzi na pytania:
    • Dlaczego atom według planetarnego modelu Rutherforda nie byłby stabilny?
    • Dlaczego dynamiczny model atomu nie wyjaśniał obserwowanej struktury emisyjnych widm liniowych?
    • Co jest przyczyną tych rozbieżności?

     
  9. Podsumowanie lekcji
    • podkreślenie znaczenia planetarnego modelu atomu (choć wymagał modyfikacji, stanowił ważny etap w rozwoju teorii budowy atomu, a próby wyjaśnienia rozbieżności z obserwacjami doprowadziły do stworzenia kolejnego bardzo ważnego modelu - modelu atomu Bohra).
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie