Konspekt lekcji z przyrody - klasa V

Dorota Miłkowska


Temat lekcji: Krainy geograficzne Polski - podsumowanie wiadomości.

Cel ogólny: podsumowanie wiadomości nt. krain geograficznych Polski.

Cele szczegółowe:

    Uczeń:
     
  • wskazuje na mapie obszary nizinne, wyżynne i górskie,
  • określa położenie poszczególnych krain geograficznych,
  • wymienia cechy krajobrazów nizinnych, wyżynnych, górskich,
  • odczytuje z mapy nazwy krain geograficznych,
  • odszukuje wiadomości w tekście dotyczące wybranej krainy geogr.,
  • potrafi odczytywać informacje z mapy hipsometrycznej,
  • współpracuje w grupie,
  • umiejętnie rozplanowuje swoja prace w czasie,
  • dba o czytelność i estetykę wykonywanej pracy.

Metody:

  • praktyczna - praca z atlasem
  • praca z tekstem,
  • metoda plakatu,
  • gra edukacyjna - "Skrzynka pytań"

Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

atlasy, mapa hipsometryczna Polski, pocztówki, zdjęcia, podręczniki, Encyklopedia "Polska 2000 - Przyroda", "Polska 2000 - Geografia", "Parki Narodowe", "100 cudów natury w Polsce", "Geografia Polski", "Najciekawsze miejsca w Polsce", mazaki, kredki, klej

Przebieg lekcji:

  1. Faza wprowadzająca
     
    1. Czynności organizacyjne - sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
       
    2. Przypomnienie definicji krain geograficznych.
       
    3. Podział na grupy - losowanie kart z nazwami krain geograficznych i dobieranie się wg tych samych krain:
       
      1. pobrzeża - Gdańskie, Szczecińskie, Koszalińskie
      2. pojezierza - Mazurskie, Pomorskie, Wielkopolskie
      3. niziny - Podlaska, Mazowiecka, Południowo-Wielkopolska
      4. wyżyny - Lubelska, Krakowsko-Częstochowska, Małopolska
      5. góry - Sudety, Tatry, Pieniny, Bieszczady

     
  2. Faza realizująca
     
    1. Praca w grupach - tworzenie plakatu nt. wybranych krain geograficznych. Poszukiwanie wiadomości z atlasu, podręcznika, albumów, gotowego tekstu, pocztówek.
       
    2. Prezentacja prac - dwóch uczniów przedstawia wiadomości, a jeden wskazuje na mapie Polski.

     
  3. Faza podsumowująca

    Gra edukacyjna "Skrzynka pytań"
     

    1. Nauczyciel przygotowuje pytania i umieszcza je w "Skrzynce pytań".
    2. Uczniowie losują pytania i udzielają odpowiedzi.
    3. Za poprawną odpowiedź grupa, do której należał uczeń otrzymuje punkt.

  4. Zadanie pracy domowej

    Wypełnienie kart pracy, które podsumowują wiadomości nt. krain geograficznych Polski.

               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie