Posługujemy się katalogiem alfabetycznym

Maria Chachuła


Konspekt lekcji bibliotecznej w klasie V

Temat lekcji: Posługujemy się katalogiem alfabetycznym

Cel główny: Przygotowanie do samodzielnego korzystania z warsztatu informacyjnego biblioteki.

Cele operacyjne:


 
 
WIADOMOŚCI
ZAPAMIĘTANIE Uczeń:
- zna pojęcie katalog, katalog alfabetyczny,
- zna sposób uporządkowania kart w katalogu alfabetycznym.
ROZUMIENIE Uczeń rozumie rolę katalogu alfabetycznego w procesie wyszukiwania informacji o książce.

 
 
 
 
UMIEJĘTNOŚCI
STOSOWANIE W SYTUACJACH TYPOWYCH Uczeń:
- potrafi odnaleźć kartę katalogową poszukiwanej książki
  w katalogu alfabetycznym,
- umie odnaleźć tę książkę w zbiorach biblioteki,
- "potrafi czytać" karty katalogowe,
- potrafi ułożyć karty katalogowe według alfabetu.
STOSOWANE W SYTUACJACH PROBLEMOWYCH Uczeń potrafi ustali, jakie książki danego autora znajdują się w bibliotece.
POSTAWY Uczeń potrafi zachować się w czasie zajęć zgodnie z przyjętymi zasadami pracy w grupie

Metody: pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne

Pomoce: katalog alfabetyczny, karty katalogowe, książki, plansza z definicją katalogu, plansze z oznaczeniami sygnatur

Organizacja pracy: indywidualna, grupowa

Tok zajęć:

Przed biblioteką - uczniowie otrzymują kolorowe karty katalogowe. Po wejściu do biblioteki zajmują miejsca przy stolikach zgodnie z kolorem karty.

PODANIE CELU I TEMATU LEKCJI

PRZYPOMNIENIE WIADOMOŚCI:

Uczniowie przypominają, jakie informacje o książce znajdują się na stronie tytułowej.

BADANIE:

  1. Uczniowie (indywidualnie) porównują informacje o książce ze strony tytułowej z informacjami zawartymi na karcie katalogowej.
  2. Uczniowie przeglądają inne karty katalogowe (książek ubytkowanych).

Zdefiniowanie pojęcia "katalog"

Nauczyciel porównuje katalog alfabetyczny do listy uczniów w dzienniku lekcyjnym. Wspólnie z uczniami definiuje pojęcie katalogu.

Katalog to uporządkowany według określonych zasad zbiór informacji o książkach (dokumentach bibliotecznych), znajdujących się w danej bibliotece.

Podanie informacji, co to jest "hasło" na karcie katalogowej.

W katalogu alfabetycznym karty katalogowe ułożone są według alfabetu. Hasłem jest nazwisko autora lub tytuł książki.

Gdzie na karcie katalogowej znajdziemy informację o miejscu książki (dokumentu) w bibliotece?

Nauczyciel prezentuje i omawia plansze z oznaczeniami sygnatur.

PRACA W GRUPACH

Uczniowie otrzymują zadania dostosowane do swych możliwości.

  1. Ułóż w porządku alfabetycznym karty katalogowe.
  2. Sprawdź w katalogu tytułowym, kto jest autorem następujących książek:
    "Czarne Stopy"
    "Czuk i Hek"
    "Calineczka"
  3. Sprawdź, czy w naszej bibliotece znajdziesz następujące książki:
    Dygasiński A. "Wilk, psy i ludzie"
    Dąbrowska M. "Czyste serce"
    Ende M. "Momo"
  4. Sprawdź na karcie katalogowej, w jakim dziale należy szukać następujących książek:
    Konopnicka M. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"
    Krüger M. "Dar rzeki Fly"
  5. Poszukujesz książkę A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" z ilustracjami J. M. Szancera.
    Sprawdź, czy w naszej bibliotece taką znajdziesz.
  6. Znajdź w katalogu książkę Goździkiewicza T. "Znajomą ścieżką". Następnie odczytaj z karty katalogowej, gdzie ta książka znajduje się w bibliotece. Odszukaj ją na półce i pokaż kolegom.
  7. Na podstawie kart katalogowych ustal, jakie książki Z. Nienackiego znajdują się w naszej bibliotece. Czy możesz wypożyczyć: "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic", "Pan Samochodzik i człowiek z UFO" oraz "Skarb Atanaryka"?
  8. Sprawdź w katalogu, jakie książki B. Prusa znajdują się w naszej bibliotece. Czy jest wśród nich powieść historyczna, odnosząca się do czasów starożytnego Egiptu. Jaki jest jej tytuł?

Prezentacja wykonanych zadań przez grupy.

Podsumowanie:

Jakie korzyści daje użytkownikowi biblioteki umiejętność posługiwania się katalogiem?

Zadanie domowe

Korzystając z katalogu tytułowego dowiedz się, kto jest autorem następujących książek:

"Sejdżio i jej bobry"
"Małpa w kąpieli"
"Cyryl, gdzie jesteś"
"Okręt w herbie"

Zadanie dla uczniów chętnych:

Korzystając z katalogu alfabetycznego, sporządź wykaz książek historycznych H. Sienkiewicza, znajdujących się w naszej bibliotece.

Ewaluacja

Uczniowie wyrażają swoją opinię na temat pracy na lekcji za pomocą słoneczek lub chmurek.

               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie