Obudziłem się psem - tworzenie i pisanie
swobodnego tekstu wg technik Freineta

Wanda Agnieszka Bałdyga


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Nauczyciele, którzy chcieliby zastosować na lekcji nietypowe metody, mogą sięgnąć po jedną z technik Freineta - "Tworzenie tekstu swobodnego". Ta forma pracy jest lubiana przez dzieci, rozwija ich zdolności literackie.

Klasa III

Prowadząca: Wanda Bałdyga

Czas trwania zajęć: 2 x 45 min.

Krąg tematyczny: JESZCZE TROSZKĘ WAKACJI

Temat dnia: Przygody z naszymi ulubieńcami.

Temat zajęć: Obudziłem się psem - tworzenie i pisanie swobodnego tekstu wg technik Freineta.

Cele:
 
   Uczeń:

  • wie, w jaki sposób należy dbać o zwierzęta hodowane w domu
  • rozwija wyobraźnię tworząc samodzielnie wypowiedź wielozdaniową
  • pisząc zachowuje konwencję żartu literackiego
  • dzieli się swoimi uwagami z innymi członkami zespołu wybierając najlepszy tekst
  • utrwala pisownię wyrazów trudnych występujących w wybranym tekście
  • korzysta ze słownika ortograficznego
  • kształtnie i poprawnie przepisuje tekst do zeszytu

Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Metody pracy: rozmowa, samodzielne pisanie, praca ze słownikami ortograficznymi, ekspozycyjne - prezentacja zdjęć oraz wybranych prac dzieci

Środki dydaktyczne: ilustracje różnych ras psów, zdjęcia własnych zwierzątek, słowniki ortograficzne, kartki formatu A-4 dla każdego ucznia, piosenka, magnetofon, skoroszyt

Przebieg zajęć:

Część wstępna

  1. Wprowadzenie do tematu lekcji - przedstawienie przez dzieci zwierzątek hodowanych w ich domach, urządzenie wystawki klasowej z przyniesionych zdjęć.
  2. Rozmowa na temat przygód, jakie przeżyli ze swoimi ulubieńcami.
  3. Wypowiedzi uczniów na temat zaspakajania potrzeb ich pupilków.
  4. Zapisywanie na tablicy słownictwa dotyczącego hodowli psów.
  5. Rozdanie dzieciom kartek do pracy pisemnej, poinformowanie o możliwości korzystania w czasie pracy ze słowników ortograficznych.

Część właściwa

  1. Nauczycielka przedstawia temat pracy pisemnej: "Pewnego dnia obudziłem się psem", rozmawia z dziećmi o zachowaniu w pracy konwencji żartobliwej, przypomina o słownictwie zgromadzonym na tablicy oraz o trzyczęściowej budowie opowiadania.
  2. Wspólne wysłuchanie piosenki "Zabierz pieska na spacerek".
  3. Układanie i pisanie tekstu.
  4. Podział klasy na zespoły - wzajemne odczytywanie wypracowań przez dzieci i wybór najlepszego.
  5. Głośne odczytywanie przez autorów wybranych prac z każdego zespołu.
  6. Wybór najlepszej pracy do wspólnego opracowania i zapis jej na tablicy z wszelkimi brakami i usterkami (w miejscu błędów ortograficznych nauczyciel rysuje okienka).
  7. Głośne odczytanie tekstu i omówienie poprawności ortograficznej, uzasadnienie pisowni wyrazów trudnych, korzystanie ze słowników ortograficznych.
  8. Wspólna poprawa budowy zdań, sposobu wyrażania myśli oraz dobór odpowiednich wyrazów, zamiana na trafniej dobrane.
  9. Porównywanie pierwowzoru z tekstem poprawionym.
  10. Ćwiczenia w kształtnym i poprawnym przepisywaniu tekstu.

Część końcowa

  1. Nauczyciel zbiera prace dzieci informując, że wszystkie są ciekawe i zasługują na nagrodę.
  2. Umieszczenie wszystkich prac w skoroszycie i stworzenie z nich wspólnej "książeczki" opatrzonej okładką.

               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie