Działa tylko w IE - sorry!    
     

Zdrowe ząbki

Wiesława Gulatowska


SCENARIUSZ TURNIEJU KLAS O-I

Cele:

Wiadomości - uczeń:
- zna zasady higieny jamy ustnej,
- zna zasady zdrowego odżywiania,
- wie, ile zębów i jakiego rodzaju ma dziecko i osoba dorosła,
- wie, co to jest borowanie, jakie są choroby zębów,
- wie, jak nazywa się środek przeciw próchnicy stosowany w pastach do ochrony zębów.
 
Umiejętności - uczeń:
- dokładnie czyści zęby ruchami kolistymi,
- rozpoznaje przedmioty potrzebne stomatologowi w gabinecie lekarskim,
- układa puzzle,
- układa rozsypankę zdaniową według kolejności zdarzeń.
 
Postawy - uczeń:
- stosuje się do ustalonych reguł,
- współpracuje w grupie,
- ma świadomość odpowiedzialności za stan swojego uzębienia i zdrowia.

Środki dydaktyczne:

kartoniki z pytaniami, puzzle, rozsypanki zdaniowe, narzędzia i przybory stomatologiczne, mydło, gąbka, ręcznik, woreczek, zagadki, kartki papieru, długopisy.

Przebieg turnieju:

Do każdego zadania dzieci z poszczególnych klas wybierane są losowo.

Za wykonanie poszczególnych zadań komisja przydziela 1, 2 lub 3 klocki - punkty.

  1. Quiz

    Dzieci losują kolejno po 3 pytania i odpowiadają na nie.

    a)Jak należy się odżywiać, aby mieć zdrowe zęby?
    b)Ile razy rosną człowiekowi zęby?
    c)Jak nazywa się choroba zębów?
    d)Czym usuwamy z zębów bakterie?
    e)Ile zębów mlecznych mają dzieci?
    f)Jakimi ruchami szczoteczki czyścimy zęby?
    g)Co to jest borowanie?
    h)Jak często trzeba myć zęby?
    i)Jak nazywają się zęby, które pierwsze wyrastają dziecku?

  2. Układanie puzzli na czas

    Uczestnik konkursu otrzymuje kopertę z puzzlami stanowiącymi obrazek o tematyce zdrowotnej pocięty na 10 części. Po ułożeniu puzzli nakleja je na kartkę.

    Komisja ocenia dokładność i czas wykonania zadania.

  3. Wskazywanie narzędzi i przyborów potrzebnych stomatologowi w gabinecie dentystycznym

    Na stoliku rozłożone są ponumerowane różne przedmioty, a wśród nich narzędzia i przybory używane przez dentystów. Zadaniem dziecka jest wskazanie odpowiednich numerów.

  4. Co to jest?

    Rozpoznawanie po dotyku przedmiotów ukrytych w woreczku: mydło, ręcznik, gąbka, inne.

  5. Układanie rozsypanki zdaniowej według kolejności zdarzeń

    Nabawił się próchnicy.
    Stomatolog usunął mu dwa zęby.
    Janek jadł dużo słodyczy.
    Chłopiec zamienił słodycze na jogurt.

    Komisja ocenia poprawność i czas wykonania zadania.

  6. Zgaduj-zgadula

    Każdy przedstawiciel klasy rozwiązuje 2 wylosowane przez siebie zagadki.

    Schowała się w tubie, używać jej lubię, a i mała szczotka chętnie się z nią spotka.
    Kolorowa rączka, czuprynka "na jeża" kiedy z niej korzystam, to zęby wyszczerzam.
    Służy do picia, służy do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia.
    Każdy z nas, póki nieduży, tylko ich dwadzieścia ma. Choć wypadną, będą nowe i to aż trzydzieści dwa.
    Białe, smaczne danie, na pierwsze śniadanie. Czy w zimie, czy w lecie kożuszek ma na grzbiecie.
    Jest w łazience niby-miska, nad nią wisi ręcznik duży. O tym wie najmniejsze dziecko, że do mycia ona służy.

  7. Wierszyki - rymowanki

    Zespoły trzyosobowe układają wierszyk-rymowankę z wyrazem "ząbek".

    Czas na wykonanie zadania - 5 minut.

  8. Inscenizacja

    Każda klasa prezentuje przygotowaną wcześniej inscenizację.

    Komisja konkursowa w składzie: lekarz stomatolog, pielęgniarka i dyrektor szkoły przedstawiają punktację i zajęte miejsca.

    Nagrodą dla wszystkich uczestników i komisji są jogurty owocowe, a dla zwycięzców - dyplomy.

    Turniej kończy się piosenką finałową "Kubek, pasta, szczotka, zimna woda" odśpiewaną w kręgu.

    Powyższy scenariusz sprawdził się w klasach "0"-I (trzy grupy). Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem podchodzili do wykonywanych zadań, które wywoływały duże emocje.