Konspekt zajęć w klasie "0"
Temat: Wypowiadamy wojnę próchnicy
Cele:
Dziecko:
- wie, jak należy dbać o higienę całego ciała i rozumie potrzebę jej przestrzegania;
- wie, jak czyścić zęby;
- wie, jak często należy myć zęby;
- umie ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej;
- umie wypowiedzieć się na podstawie obejrzanego filmu;
- porządkuje i zapisuje zdania;
- potrafi zaśpiewać poznaną piosenkę.
Metody pracy:
- praca z tekstem,
- rozmowa,
- metoda problemowa,
- inscenizacja.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik,
- rozsypanka wyrazowa,
- film,
- kalendarzyk,
- kosz z produktami.
Przebieg zajęć:
- Powitanie z zaproszonym gościem - pielęgniarką szkolną, która przyniosła dzieciom wiele prezentów-niespodzianek.
- Wysłuchanie piosenki "Myj zęby"
- Wspólne ustalenie z dziećmi tematu zajęć.
- Rozmowa na temat rodzajów zębów i sposobów dbania o nie.
- Projekcja filmu "Wiewiórka Zuzia".
- Mapa mentalna - Co zrobić, aby moje zęby były zdrowe? - praca w grupach.
- Prezentacja map przez liderów grup.
- Wystąpienie pielęgniarki szkolnej - pogadanka na temat zdrowego trybu życia - wręczenie szczoteczek i past, kalendarzyków, w których dzieci będą zaznaczały ile razy myją zęby w ciągu dnia. Nauczyciel otrzymał dyplomy "Zdrowego uśmiechu", które będą wręczone dzieciom po uzupełnieniu kalendarzyka (około 2 tygodnie).
- Mycie zębów pod nadzorem pielęgniarki szkolnej.
- Ułożenie rozsypanki wyrazowej:
- -Kasię mocno bolał ząb.
- -Poszła z mamą do dentysty.
- -Dentysta wyleczył ząbek Kasi.
- Śpiewanie piosenki "Myj zęby". W refrenie naśladują ruchem czynności przy myciu zębów.
- Inscenizowanie tekstu "Dbamy o zęby".
- Karta pracy: policz ile głosek i liter jest w wyrazach: szczotka, kubek, woda, pasta.
- Tajemniczy kosz: dzieci wyszukują w koszu przedmioty, nazywają je i określają czy są one zdrowe, czy może szkodzą zębom.
- Praca w grupach - wykonanie plakatu "Dbamy o nasze zęby".
- Podsumowanie zajęć, pożegnanie gościa.
|