Działa tylko w IE - sorry!    
     

Substancje chemiczne i ich przemiany - podsumowanie wiadomości

mgr Elżbieta Sroka


KONSPEKT LEKCJI DIAGNOZUJĄCEJ W GIMNAZJUM

  1. CELE OPERACYJNE:
        Uczeń wie i umie:
    • rozróżnić pierwiastki, związki chemiczne i mieszaniny
    • podać symbole chemiczne najważniejszych pierwiastków
    • przyporządkować poznanym pojęciom określone definicje
    • określić typ reakcji na podstawie zapisu jej przebiegu
    • określić właściwości poznanych substancji
    • zidentyfikować substancje, wykorzystując ich właściwości
    • zidentyfikowć substancje na podstawie schematów przebiegu ich reakcji
  2. II METODY:
    • prakytczna - praca z komputerem
    • wspomagająca - słowna - pogadanka
  3. III MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
    • komputery
    • płyty multimedialne: Chemia dla gimnazjum cz. 1
    • magnesy
    • rozsypanki wyrazowe
    • znaczki komputerowe
    • koperty
    • karta ewaluacji lekcji
  4. IV PRZEBIEG LEKCJI:
    1. Część nawiązująca (2 minuty):
      • przypomnienie celów dzisiejszej lekcji oraz jej przebiegu:
      • sformułowanie tematu lekcji
    2. Część właściwa (38 minut):
      • przypomnienie definicji pierwiastka, związku chemicznego, mieszaniny jednorodnej i niejednorodnej
      • uczniowie podają różnicę między zjawiskiem fizycznym i przemianą chemiczną, oraz przyporządkowują odpowiednio podane przykłady układając rozsypankę wyrazową
      • przypomnienie najważniejszych symboli chemicznych, przyporządkowanie symboli do nazw pierwiastków chemicznych
      • uczniowie przypominają poznane typy reakcji chemicznych i zapisują odpowiednie równania reakcji chemicznych na tablicy
      • uczniowie odpowiadają na pytanie: dlaczego pojemniki z solą, cukrem należy szczelnie zamykać
      • wyjaśnienie zjawiska higroskopijności
        Uczniowie chętnie przypominają poznane pojęcia, układają rozsypanki wyrazowe, zdobywając znaczki komputerowe za aktywność.
      • praca w dwuosobowych grupach
      • rozwiązywanie 9-u zadań z płyty multimedialnej "Chemia dla gimnazjum cz.1" , dział: "Substancje chemiczne i ich przemiany"
      • zadania dotyczą:
        1. zastosowania tlenu, azotu, argonu i dwutlenku węgla w przemyśle i życiu codziennym
        2. wyboru definicji pojęcia "powietrze"
        3. rozwiązania rebusa określającego skład powietrza
        4. określenia właściwości tlenu
        5. określenia przyczyn powstawania dziury ozonowej
        6. roli pary wodnej w powietrzu - rozwiązanie krzyżówki
        7. rozpoznania znaków informujących o zanieczyszczeniach powietrza
        8. wpływu powietrza, dwutlenku siarki i dwutlenku węgla na organizmy żywe - eksperyment
        9. określenia właściwości wodoru
      • po rozwiązaniu zadań uczniowie odszukują w wynikach ile procent zadań rozwiązali poprawnie
    3. Część podsumowująca(5 minut):
      • ocena aktywności uczniów na lekcji
      • ocena uczniów w grupach
      • uświadomienie, które zagadnienia należy jeszcze powtórzyć i utrwalić do sprawdzianu
      • wypełnienie kart ewaluacji lekcji
    4. Zadanie domowe:
      • przygotowanie omówionych zagadnień do sprawdzianu
      • uzupełnienie karty pracy ucznia

KARTA EWALUACJI LEKCJI CHEMII

  1. Jak oceniasz atmosferę panującą na dzisiejszej lekcji?
  2. Czy podoba Ci się ta metoda prowadzenia lekcji?
  3. Czy technika komputerowa zastosowana na tej lekcji nie sprawiła Ci kłopotu?
  4. Czy forma dzisiejszej lekcji chemii pozwoliła Ci lepiej przyswoić sobie poznane wiadomości z działu "Substancje chemiczne i ich przemiany?"

KARTA PRACY UCZNIA

Dział: "Substancje chemiczne i ich przemiany"

Zadanie 1
Podane substancje zakwalifikuj do odpowiednich rodzajów substancji w tabeli:
Magnez, mosiądz, siarka, piasek z wodą, żelazo, powietrze, azot, mąka z wodą, cynk, wodór, tlenek rtęci, woda z octem, tlen, dwutlenek węgla, rtęć, siarczek żelaza, sód, złoto.

Rozmiar: 1117 bajtów

Zadanie 2
Które z poniższych przemian są reakcjami chemicznymi? Wypisz numerki tych reakcji.

1)palenie się świecy
2)zamarzanie wody w kałuży
3)tworzenie się szronu
4)skraplanie tlenu
5)rozdzielenie powietrza na tlen i azot
6)rozkład tlenku rtęci
7)spalanie siarki
8)kwaśnienie mleka
9)stopienie parafiny

Zadanie 3
Oblicz objętość tlenu w sali lekcyjnej o wymiarach: 10m x 6m x 3m.

Zadanie 4
Poniższy chemograf przedstawia przebieg trzech reakcji chemicznych. Podaj nazwy substancji: X, Y, Z. Określ typy reakcji.

Rozmiar: 1765 bajtów
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie