Działa tylko w IE - sorry!    
     

Konspekt zajęć profilaktyczno-edukacyjnych

mgr inż. Irena Kurek


Konspekt oparty jest na programie "Spójrz inaczej"

Temat: Wpływ palenia na organizm człowieka

Czas trwania: Około 1 godziny zegarowej

Cel zajęć:

  • Zrozumienie, że palenie szkodzi zarówno palącym, jak i niepalącym;
  • Utrwalenie wiedzy o wpływie nikotyny na organizm człowieka;
  • Najczęściej spotykane choroby odtytoniowe;
  • Poznanie niektórych składników dymu tytoniowego.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie w problematykę lekcji

Nauczyciel informuje uczniów, że na lekcji będzie mowa o nałogu tytoniowym. Szczególnie o jego wpływie na zdrowie człowieka, chorobach na które najczęściej cierpią palacze, oraz składnikach dymu tytoniowego. Będziemy też rozmawiać dlaczego niektórzy ludzie nie palą papierosów.

Rozwinięcie

     
  1. Przedstawienie przez uczniów wyników wywiadu przeprowadzonego z palącym papierosy rodzicem.
    Znalezienie odpowiedzi na pytania:
    a) jak palnie wpływa na organizm człowieka?
    b) dlaczego trudno jest przestać palić?
    c) dlaczego ludzie palą, chociaż wiedzą, że palenie szkodzi?

     
  2. Nauczyciel proponuje uczniom podsumowanie ważniejszych informacji na temat papierosów w formie quizu.
    Pytania: (P - prawda, F - fałsz)
    a) chęć bycia zdrowym jest przyczyną, dla której wielu ludzi wybiera niepalenie (P)
    b) palący niszczy tylko swoje własne zdrowie (F)
    c) osoby palące podczas wysiłku fizycznego szybko się męczą (P)
    d) po 10 latach niepalenia były palacz osiągnie przewidywaną długość życia taką samą jak niepalący (P)
    e) rak płuc występuje równie często u palących jak i niepalących (F)
    f) palenie tytoniu jest dozwolone w każdym miejscu (F)
    g) nikotyna źle wpływa na wyniki sportowe (P)
    h) nikotyna dobrze wpływa na koncentrację uwagi (F)
    i) osoba niepaląca, która przebywa w towarzystwie palaczy, często wdycha więcej trujących substancji niż palący (P)
    j) dzieci rodziców palących rodzą się mniejsze i częściej chorują (P)

     
  3. Prowadzący rozdaje uczniom karteczki prosząc, aby napisali, dlaczego niektórzy ludzie nie palą papierosów (1-2 powody). Następnie przyczepiają swoją kartkę na arkuszu papieru. Wspólne odczytanie wyników.
     
  4. Nauczyciel omawia niektóre toksyczne składniki dymu tytoniowego, m.in.:
    • tlenek węgla (wydobywa się z rur wydechowych samochodów),
    • smoła (służy do asfaltowania nawierzchni dróg),
    • formaldehyd (formalina - służy do balsamowania zmarłych),
    • arszenik (wchodzi w skład trutek na szczury, środków owadobójczych),
    • nikotyna (kropla czystej nikotyny jest dawką śmiertelną),
    • amoniak (służy do czyszczenia ubikacji).

     
  5. Wspólne sporządzenie listy najczęściej spotykanych chorób odtytoniowych:
    • nowotwory (żołądka, płuc, języka, warg),
    • choroby serca (zawały, choroba wieńcowa),
    • choroby płuc (rozedma, bronchit, zwiększona podatność na gruźlicę),
    • częste przeziębienia
    • inne.
Podsumowanie

Na zakończenie prowadzący pyta uczniów co im się podobało na dzisiejszej lekcji, czego się nauczyli (w formie niedokończonych zdań)

Na przykład:

Dzisiaj nauczyłem się, że ...
Najbardziej podobało mi się...
Niektórzy ludzie nie palą, bo... itp.

               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie