Działa tylko w IE - sorry!    
     

Pasowanie na czytelnika

mgr Danuta Bialik


Scenariusz zajęć w klasie pierwszej szkoły podstawowej

Cele ogólne:

  • kształtowanie nawyku poprawnego wypowiadania się
  • wdrażanie do poszanowania książek

Cele szczegółowe:

  • uważnie słucha czytanego tekstu
  • zna tytuły niektórych bajek
  • dodaje i odejmuje w zakresie 20
  • poprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne
  • wie, że książki należy szanować

Metody:

  • słowna-praca z tekstem
  • obserwacja
  • praktycznego działania

Formy:

  • zbiorowa jednolita
  • praca grupowa zróżnicowana

Środki dydaktyczne:

  • zagadki
  • karty pracy
  • egzemplarze książek
  • ilustracje
  • cegiełki z zadaniami matematycznymi do ułożenia celu zajęć

Przebieg zajęć

  1. Szukanie cegiełek rozrzuconych po klasie. Na cegiełkach znajdują się zadania na dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20.
    Dzieci na tablicy układają wyniki od najmniejszego do największego (na odwrocie cegiełki jest sylaba). W ten sposób powstaje hasło będące celem zajęć:
    "I Ty możesz zostać czytelnikiem szkolnej biblioteki"

     
  2. Praca w grupach:
    • Rozwiązywanie zagadek (nauczyciel czyta zagadki dla poszczególnych grup):
       
      * Łatwo mnie poznacie
      gdy wspomnicie bajkę,
      chodziłem tam w butach
      i paliłem fajkę.
       
      * Jaka to dziewczynka
      ma roboty wiele,
      a na pięknym balu
      gubi pantofelek?
       
      * Jakie imiona mają
      braciszek i siostrzyczka
      którzy w lesie ujrzeli
      chatkę z piernika?
      * W jakiej bajce spotkasz
      dziadka z długą brodą,
      chałupinkę starą
      I sieci nad wodą?
       
      * Chociaż kłopoty
      z wilkiem miała,
      wyszła z opresji
      Zdrowa i cała.
       
      * Kto listy chciał pisać
      drobnym maczkiem
      i po to kupił raz
      Maczku paczkę?

       
    • Wyszukiwanie przez grupy innych tytułów książek
    • Odszukaj pary (dobieranie w pary ilustracji z bohaterami bajek) np.:
       
      CZERWONY KAPTUREK + WILK
      RYBAK + ZŁOTA RYBKA
      KOPCIUSZEK + KRÓLEWICZ
      KUBUŚ PUCHATEK + PROSIACZEK

     
  3. Zadania indywidualne: (każde dziecko, by ułożyć hasło "Książki należy szanować" musi wykonać trzy zadania, za wykonanie których otrzymuje po jednym wyrazie z rozsypani wyrazowej).
     
    ZADANIE 1
    Połącz ze sobą wyrazy tak, by powstały tytuły książek:
    PLASTUSIOWY
    O RYBAKU
    KOT
    KRÓLEWNA
    CZERWONY
    JAŚ
    I ZŁOTEJ RYBCE
    ŚNIEŻKA
    KAPTUREK
    W BUTACH
    PAMIĘTNIK
    OWIECZKA
     
    ZADANIE 2
    Oblicz i sprawdź:
    Dzieci rozwiązują zadania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
     
    ZADANIE 3
    Dzieci losują dla siebie ćwiczenia gimnastyczne i je wykonują.

     
  4. Odczytanie ułożonego hasła i rozmowa na jego temat.
     
  5. Przyjęcie w poczet czytelników szkolnej biblioteki:
    ŚLUBOWANIE

    MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY
    TOBIE, KSIĄŻKO PRZYŻEKAMY,
    ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIMY,
    KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY.
     
    OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA
    PRZESTRZEGAĆ BĘDZIEMY PILNIE
    I Z TWYCH RAD I TWYCH MĄDROŚCI
    KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE.

     
  6. Wręczenie dzieciom dyplomów czytelnika.
     
  7. Przejście do biblioteki szkolnej i wypożyczanie książek.
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie