Działa tylko w IE - sorry!    
     

Hiszpański wachlarz - barwa i rytm w kompozycji

mgr Lidia Koszowska


Scenariusz lekcji sztuki w klasie I gimnazjum

Temat: Hiszpański wachlarz - barwa i rytm w kompozycji

Czas zajęć - 90 min.

Cel ogólny:

- stymulowanie wyobraźni i inwencji twórczej za pomocą kierowanej ekspresji,
- uwrażliwienie na elementy plastyki i muzyki.

Cele operacyjne:

Wiadomości i ich zrozumienie - uczeń:
- rozróżni barwy podstawowe i uzyska barwy pochodne,
- określi rytm w kompozycji,
- wymieni elementy w kompozycji.
Umiejętności - uczeń:
- wykona ilustrację wyrażającą przeżycia podczas słuchania muzyki,
- dobierze odpowiednio pary barw podstawowych w celu uzyskania barw pochodnych,
- uwzględni rytm w kompozycji płaszczyzny,
- opanuje technikę składania papieru,
- właściwie zorganizuje warsztat pracy.
Wiadomości utrwalane:
- wyróżnianie barw podstawowych, pochodnych,
- rozpoznawanie elementów kompozycji,
- określanie środków wyrazu artystycznego.
Postawy - uczeń:
- wykształci umiejętność zgodnego współdziałania w grupie.

Metody:

- poznawcza,
- percepcyjna,
- twórcza.

Formy:

- zbiorowa jednolita, zróżnicowana,
- indywidualna,
- grupowa j jednolita.

Technika:

- kredka pastelowa.

Środki dydaktyczne:

- odtwarzacz CD,
- płyta CD,
- magnetofon,
- kasety z podkładem muzycznym.

Materiały:

- kredki pastelowe,
- brystol,
- bibuła kolorowa (czerwona, żółta, niebieska).

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. POWITANIE
    Uczestnicy zajęć stoją w kręgu. Witają się podając rękę i wypowiadając hiszpańskie powitanie "buenos dias".

     
  2. TANIEC KOLORÓW
    Uczestnicy łączą się w trzyosobowe grupy. Chwytają się za ręce. Osoba stojąca w środku wykonuje ruchy, które naśladują uczniowie stojący po jej lewej i prawej stronie.

     
  3. TAŃCZCIE TAK JAK JA
    Uczniowie rozpoczynają taniec w jednym kręgu. Pierwsza osoba wchodzi do środka i proponuje ruchy do naśladowania. Kolejni uczestnicy wchodzą do środka i przedstawiają swój ruch do naśladowania.

     
  4. WSPÓLNA ROZMOWA
    Uczestnicy siadają w kręgu i wypowiadają swoje wrażenia. Dzielą się swoimi przeżyciami i odczuciami na temat wcześniejszych ćwiczeń.

     
  5. TWORZENIE RYTMU
    W takt muzyki uczniowie rysują rytm.

     
  6. ĆWICZENIE RELAKSACYJNE
    Zamykam oczy. Leżę wygodnie. Nic mi nie przeszkadza. Oddycham lekko, równo, swobodnie. Czyje się bezpiecznie. Idę wolno brzegiem morza. Na horyzoncie widzę zachodzące słońce. Towarzyszy mi szum fal. Stąpam po żółtym, gładkim piasku. Bose stopy zapadają się w nim. Piasek cichutko skrzypi. Jest miękki i przyjemny. Po jednej stronie widzę morze i zachodzące słońce. Małe chmurki wędrują po niebie. Wielka źółto-pomarańczowa kula słońca zanurza się w wodzie. Woda mieni się odcieniami fioletu, błękitu, zieleni. Czerwienie, pomarańcze, żółcie łączą się z odcieniami fioletu, błękitu, zieleni. Widok jest cudowny i niezwykły. Po drugiej stronie widzę zielone palmy i różnokolorowe kwiaty. Wiatr unosi przyjemne zapachy. Mam ochotę położyć się pod palmą. Kładę się, jest mi wygodnie, przyjemnie, bezpiecznie. Od morza wieje delikatny, ciepły wiatr. Czuję na sobie jego muśnięcia. Z oddali dobiegają dźwięki hiszpańskiej muzyki. Muzyka wpływa we mnie, dodaje mi siły i energii. Widzę tańczące kobiety, które są ubrane w piękne hiszpańskie stroje. Ich sukienki cudownie wirują w promieniach zachodzącego słońca. Mężczyźni grają na kastanietach. Jeden z nich akompaniuje na gitarze. Muzyka zachęca mnie do tańca. Mam ochotę wstać i tańczyć. Czuję jak muzyka przenika mnie i porywa do tańca. Tańczę. Taniec sprawia mi radość. Wiatr orzeźwia mnie. Powoli kończę taniec. Siadam pod palmą. Czuję się rześko, spokojnie, bezpiecznie. Otwieram oczy.

     
  7. CO PRZEŻYLIŚMY
    Uczestnicy dzielą się swoimi przeżyciami na temat ćwiczenia relaksacyjnego.

     
  8. HISZPAŃSKI WACHLARZ
    Każdy uczeń wykonuje ilustrację w której przedstawia wrażenia odczuwane podczas relaksacji. Uczestnicy składają kompozycję na kształt wachlarza.

     
  9. TANIEC Z WACHLARZAMI
    Uczestnicy wykonują wspólny taniec.

     
  10. ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
    Dzielenie się przeżyciami i wrażeniami z zajęć. Pożegnanie. Adios.

KOMPETENCJE I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIA W CZASIE ZAJĘĆ

UCZENIE SIĘ:

a/ umiejętmość rozwiązywania problemów
uczestnik będzie:
- myślał twórczo,
- ćwiczył wyobraźnię plastyczną,
b/ umiejętność łączenia różnych elementów wiedzy
uczestnik będzie:
- wykorzystywał wiadomości teoretyczne i praktyczne zdobyte na poprzednich zajęciach,
- stosował poznane środki wyrazu plastycznego /barwa/,
- prawidłowo tworzył barwy pochodne i rytm.

POSZUKIWANIE:

a/ umiejętność zasięgania rad
uczestnik będzie:
- próbował korzystać z pomocy innych np. przy tworzeniu kolorów pochodnych,
- radził się współpracowników z grupy, czy dobrze wykonał ćwiczenie,
b/ umiejętność zasięgania rady ekspertów
uczestnik będzie:
- korzystał z wiedzy nauczyciela aby sprawdzić czy na przykład dobrze połączył kolory podstawowe, dobrze złożył wachlarz,
- prosił o pomoc, radę np. przy wykonaniu ilustracji.

KOMUNIKOWANIE SIĘ:

a/ umiejętność mówienia we własnym imieniu
uczestnik będzie:
- wypowiadał swoje wrażenia odczuwane podczas słuchania muzyki,
- określał swoje samopoczucie po wykonaniu tańca,
b/ umiejętność słuchania innych
uczestnik będzie:
- słuchał wypowiedzi innych uczestników.

WSPÓŁPRACOWANIE:

a/ umiejętność współpracy w grupie rówieśniczej
uczestnik będzie:
- pracował efektywnie w grupie,
- uświadamiał sobie, że jego postawa ma wpływ na przebieg zajęć,
- pozostawał w dobrych stosunkach z uczestnikami grupy podczas, wykonywania przydzielonych zadań np. podczas tańca w grupach.

DZIAŁANIE:

a/ umiejętność wykonywania ilustracji
uczestnik będzie:
- wykonywał ilustrację wyrażającą przeżycia podczas słuchania muzyki,
b/ umiejętność wykonania wachlarza
uczestnik będzie:
- opanowywał technikę składania kartki,
c/ umiejętność tworzenia barw pochodnych
uczestnik będzie:
- dobierał barwy podstawowe,
d/ umiejętność tworzenia rytmu
uczestnik będzie:
- rysował rytm.