Działa tylko w IE - sorry!    
     

Budowa i funkcje narządu wzroku człowieka

mgr Aneta Szewc


Scenariusz lekcji biologii dla klasy II gimnazjum

Dział programowy: Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka

Temat: Budowa i funkcje narządu wzroku człowieka

Cele lekcji:

Wiadomości - uczeń potrafi:
-omówić aparat ochronny oka
-omówić budowę oka
-omówić funkcję poszczególnych elementów budowy oka
-wyjaśnić na czym polega mechanizm widzenia
-wymienić wady wzroku
Umiejętności - uczeń:
-określić położenie gałek ocznych
-potrafi wskazać na tablicy graficznej lub modelu podstawowe elementy budowy oka
-potrafi wykazać, że oko jest narządem wzroku
-doskonali umiejętności współdziałania w grupach
-doskonali umiejętność wyrażania swojego zdania, formułowania myśli, uzgadniania stanowisk, selekcjonowania i grupowania informacji
-czyta tekst ze zrozumieniem
Postawy - uczeń:
-rozwija zainteresowania przyrodnicze
-kształci umiejętność analizy i wnioskowania
-kształtuje kulturę współżycia z kolegami w klasie
-docenia znaczenie wzroku

Metody i formy pracy: praca w grupach, pogadanka, obserwacja, praca z podręcznikiem, doświadczenie.

Środki dydaktyczne: podręcznik, model przestrzenny oka, tablica graficzna pt. "Budowa oka", krzyżówka, instrukcje do lekcji i doświadczenia, schemat oka.

Plan lekcji:

  1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
  2. Wprowadzenie do nowej lekcji.
  3. Lekcja właściwa.
  4. Rekapitulacja.

Przebieg lekcji:

Ad 1. Czynności organizacyjne
 
Ad.2. Wprowadzenie do nowej lekcji
 
  1. Przedstawienie uczniom zasad pracy na lekcji.
  2. Dokonanie podziału uczniów na grupy robocze.
  3. Przypomnienie zasad pracy w grupie.
  4. Krótka pogadanka na temat sposobów odbierania bodźców ze środowiska, rodzajów receptorów.

 
Ad 3. Lekcja właściwa
 
  1. Omówienie położenia gałek ocznych i widocznych elementów aparatu ochronnego oka (sporządzenie notatki w zeszycie).
  2. Uczniowie pracują w grupach wg instrukcji do lekcji (ZAŁĄCZNIK nr 1)
  3. Omówienie zagadnień opracowanych przez uczniów w zespołach (wykorzystanie modelu oka, tablicy graficznej).
  4. Przeprowadzenie doświadczenia potwierdzającego istnienia w oku plamki ślepej (ZAŁĄCZNIK nr 2). Uczniowie wykonują doświadczenie wg instrukcji przedstawionej przez nauczyciela i omawiają wyniki.
  5. Nauczyciel wyjaśnia w jaki sposób powstaje obraz w oku (wykorzystanie schematu lub wykonanie schematycznego rysunku)

 
Ad 4. Utrwalenie wiadomości
 
  1. Uczniowie otrzymują krzyżówkę, którą po rozwiązaniu wklejają do zeszytu (ZAŁĄCZNIK nr 3).
  2. Uczeń wskazuje na schemacie strukturę podaną przez nauczyciela, omawia jej funkcję.
  3. Ocena pracy uczniów na lekcji.
     
    Zadanie domowe:
    Zad.1. Znajdź informacje na temat wad wzroku.
    Zad.2. (dla chętnych) Porównaj oko z aparatem fotograficznym.