Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz zajęć przygotowujących
do sprawdzianu z języka polskiego w klasie VI

mgr Halina Bezwerchna


Temat: Doskonalenie umiejętności polonistycznych (materiał mieszany)

Cele:

  • doskonalenie zajęć związanych z liryką
  • rozpoznawanie środków stylistycznych w utworach poetyckich
  • wyodrębnianie akapitów w tekstach
  • stosowanie znaków interpunkcyjnych
  • prezentacja twórczości własnej.

Metoda i forma pracy:

  • praca w grupach i indywidualna
  • metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

  • plansze na tablicy
  • teksty poetyckie i prozatorskie (ksero)

Przebieg lekcji:

-Podczas dzisiejszej lekcji będziemy doskonalić zdobyte wiadomości z zakresu literatury i wiedzy o języku. Tym samym wykorzystamy nasze wiadomości
  i umiejętności w praktyce, rozwiązując różnorodne ćwiczenia.
Ćw. 1. Na tablicy umieszczone jest słownictwo związane z liryką. Waszym zadaniem będzie połączenie terminu z odpowiednią definicją (plansze), praca indywidualna.
 
podmiot liryczny - jedna linijka wiersza
wers - fikcyjna osoba wyrażająca w wierszu swoje przeżycia, doznania, przemyślenia ......
strofa (zwrotka) - jednakowe lub podobne brzmienie zakończeń wyrazów
epitet - wyraz, który naśladuje brzmienie różnych dźwięków
porównanie - wyraz, który pełni funkcję określenia rzeczownika
przenośnia - zabieg polegający na skojarzeniu i połączeniu ze sobą (za pomocą słów: jak, niby ...)
  podobnych lub wspólnych cech przedmiotów, osób itp.
wyraz dźwiękonaśladowczy - zabieg polegający na niezwykłym połączeniu słów, zmieniającym ich podstawowe
  znaczenie
rym - wyraz, który naśladuje brzmienie różnych dźwięków
-To ćwiczenie miało na celu przypomnienie i utrwalenie wiadomości teoretycznych, związanych z liryką. A teraz przejdziemy do zadań praktycznych. Podzielę
  was na 4 grupy i wspólnie wykonacie polecenia, następnie reprezentant odczyta odpowiedzi (rozdanie tekstów ksero). Odczytanie wiersza przez nauczyciela.
Tekst nr 1 - "Zdarzenie" - L. Staff

Podarłem w gniewie białą kartkę
I w piec rzuciłem cztery rymy,
Co się nie chciały sprząc uparte,
I bure z nich powiały dymy.

I gdy mnie otrzeźwiła proza,
Nagle z czarnego kałamarza
Strzeliła śnieżna tuberoza.
To się czasami w życiu zdarza.
(tuberoza - silnie pachnąca roślina pochodząca z Meksyku; z jej kwiatów otrzymuje się olejki eteryczne do produkcji perfum)
Ćw. 1. - czas 10 min
-Odpowiedz:
a)Kim jest podmiot liryczny?
b)Jaka sytuacja została przedstawiona w utworze?
c)Wyszukaj w wierszu środki stylistyczne i podkreśl je.
 
-Odpowiedzi:
a)Podmiotem lirycznym jest poeta.
b)W utworze została przedstawiona sytuacja wysiłku tworzenia wiersza (trud pisania)
c)przenośnia: "I w piec rzuciłem cztery rymy"
   "(...) nie chciały sprząc uparte"
   "I bure z nich powiały dymy"
   ożywienie: "Strzeliła śnieżna tuberoza"
   uosobienie: "Strzeliła..."
Ćw. 2. Rozdanie tekstów ksero i wyjaśnienie polecenia.
a)Proszę podzielić tekst prozatorski na akapity, stawiając pionowe kreski we właściwych miejscach. - 7 min.
 
LETNICY MILE WIDZIANI
 
Rozkosz spacerów po rannej rosie, smak regionalnych potraw, cisza i spokój. Dawniej o tego rodzaju wypoczynku mówiło się "wczasy pod gruszą", dziś - "agroturystyka". Prezentujemy regiony, które szczególnie warto odwiedzić. Bieszczady zachowały swą magię i nie przestają być rajem dla tych, którzy je kochają, i tych którzy zaczynają poznawać. Pasjonaci twierdzą, że nigdzie w kraju człowiek nie staje tak blisko natury jak tutaj. Łatwo to sprawdzić, gdyż mieszkańcy bieszczadzkich wiosek chętnie goszczą turystów. Część Kaszub nosi dumną nazwę Szwajcarii Kaszubskiej i wcale nie jest to wyraz lokalnej megalomanii. Prawie każdy tubylec twierdzi,że spotkał tu autentycznego szwajcarskiego turystę, który przyznał, iż wszystko (no, prawie wszystko) jest tu takie jak w jego rodzinnym kraju. Na południe od Kaszub zaczynają się Bory Tucholskie, jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Znajduje się tu Święty Gaj (nazwany tak przez Leona Wyczółkowskiego), czyli rezerwat 500-letnich cisów.
 
b)Biorąc pod uwagę treść wiersza, proszę podzielić go poziomymi kreskami na trzy części - czas 5 min.
 
Gdyśmy jechali już na wakacje,
kasztan przed szkołą szumiał listkami.
Szumiały cicho białe akacje,
jakby się chciały pożegnać z nami.
Nad morzem, w górach - rozrywek tyle
i każdy dzień tam taki wesoły,
że nikt nie myślał ani przez chwilę
o tych akacjach sprzed naszej szkoły,
że nikt nie myślał ani przez chwilę
o tym kasztanie sprzed naszej szkoły.
Lecz po miesiącach naszej rozłąki
znów nas, poczciwe, witały czule:
akacje strojne w dojrzałe strąki
i kasztan zdobny w zielone kule,
akacje strojne w dojrzałe strąki
i kasztan zdobny w zielone kule!
 
Odpowiedzi:
a)akapity: Bieszczady zachowały ..., Część Kaszub ..., Na południe od Kaszub....
b)I część - "Gdyśmy jechali (...) pożegnać z nami".
    II część - "Nad morzem (...) sprzed naszej szkoły
    III część - "Lecz po miesiącach (...) w zielone kule!
 
-W jakim celu stosujemy akapity? (wyp. uczniów)
 
-Wniosek: Tekst napisany prozą dzieli się na akapity, dzięki temu jest bardziej czytelny i przejrzysty. Każda część
                  rozwija jedną myśl lub dotyczy jednego problemu. Dzięki akapitom możemy łatwiej też ułożyć
                  plan najważniejszych wydarzeń.
Ćw. 3. - Jakie znacie znaki interpunkcyjne?
[ . ! , - ; " " ... ( ) ? ]
 
-Po co i w jakim celu ich używamy?
(wyp. uczniów - możemy łączyć zdania krótkie w dłuższe, a dłuższe rozdzielać przecinkiem; kończyć zdanie, zapisywać różne formy wypowiedzi itp.)
 
-Przed którymi spójnikami stawiamy przecinek?
(wyp. uczniów - , aby, gdyż, dlatego, ponieważ, bo, lecz, toteż, zatem, więc, jednak, ale)
 
-Przed którymi spójnikami nie stawiamy przecinka?
(wyp. uczniów - bądź, albo, lub, ni, ani, oraz, i)
Ćw. 4. Proszę połączyć zdania pojedyncze w złożone za pomocą spójników:
i a toteż gdyż
 
Wstaw przecinek tam, gdzie to konieczne
(praca w grupach - czas 5 min.)
 
Wkrótce staruszka zmarła. Drzewo obumarło. Jezioro wylało. Znikło złe miasto. Spełniła się obietnica wędrowca. W jednym ocalałym domu staruszki zamieszkali później jacyś ludzie. Wieczorami słyszeli bicie kościelnych dzwonów i gwar rozmów na podwodnych ulicach.
 
-Odpowiedzi uczniów:
Wkrótce (...) i drzewo (...), a jezioro (...)
Znikło (...), gdyż spełniła się (...)
W jednym (...), toteż wieczorami (...)
 
W ramach podsumowania wiadomości - wykonajcie zadanie dowolnej formie (wiersz lub proza), które zawierać będzie: akapity (w wierszu podział na strofy), znaki interpunkcyjne i środki poetyckie (zwłaszcza przenośnie).
 
Tematem zadania jest: "A wiosna przyszła cicho..."
(praca w grupach) - czas 10 min.
 
-Prezentacja prac przez uczniów. Wybranie najciekawszej pracy.
 
-Ocena i pochwała ustna poszczególnych grup.
Zadanie domowe:
Wstaw brakujące znaki interpunkcyjne ( tekst ksero).
 
Na świecie jest coraz więcej komputerów i stają się one coraz tańsze Już teraz można dokonywać zakupów za pośrednictwem komputera - wystarczy że klient wybierze towar i zapłaci za niego kartą kredytową Komputer może sterować różnymi urządzeniami domowymi dzięki czemu o określonej godzinie włącza się ogrzewanie lub zaczyna grać muzyka Obecnie w prawie każdym domu znajduje się telewizor jednak kilkadziesiąt lat temu na to urządzenie mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi Różne stacje telewizyjne prowadzą badania oglądalności programów i wycofują te najmniej popularne