Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
dla młodzieży gimnazjalnej

Bożena Dudzińska


Temat: Pisownia wyrazów z "rz" niewymiennym

Cele:

dydaktyczny:
utrwalenie zasad pisowni rz;
opanowanie pisowni 10 wyrazów z "rz" i umiejętne ich stosowanie;
doskonalenie techniki pisania.
terapeutyczny:
usprawnienie funkcji analizatora wzrokowego i słuchowego;
ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej;
ćwiczenia koncentracji i spostrzegania;
doskonalenie pamięci wzrokowej;
usprawnienie grafomotoryki pisma;
rozwijanie twórczego myślenia.

Metoda: czynnościowa

Forma: indywidualna i grupowa

Pomoce: obrazki, kredki, pisaki

Czas: 30 minut

Przebieg zajęć:

Ćwiczenia wstępne - Jak minął weekend? - przedstaw za pomocą gestu, mimiki.

  1. Ćwiczenia koncentracji uwagi, percepcji wzrokowej oraz pamięci

       
    1. Rozdanie kartek z rysunkami, uczeń przygląda się im uważnie przez 30 s starając się je zapamiętać. Następnie odwraca kartkę.
    2. Zapisuje zapamiętane obrazki starając się zachować ich kolejność. (krzesło, nietoperz, rzęsa, korzeń, grzebień, rzeka, porzeczka, węgorz, Murzyn, rzodkiewka).
      Autokorekta - uczeń sprawdza poprawność zapisu z zapisem listy 10 rzeczowników na tablicy.
    3. Wymienia zapamiętane wyrazy "z góry na dół", "od dołu do góry".

     
  2. Ćwiczenie analizy słuchowej:

       
    1. Nauczyciel wymawia wyraz a uczniowie po kolei głośno powtarzają, dzieląc go na sylaby i głoski:
      Wyrazy:
      krzesło........................................
      nietoperz...................................
      rzęsa.........................................

       
    2. Zabawa słowno-ruchowa
      Terapeuta wymawia wyrazy, jeśli uczeń usłyszy wyraz zawierający "rz" ma wstać.
      Wyrazy: pokrzywa, miasto, korzeń, budzić, wierzgać, straszyć, grzejnik, wrotki, gołąb, sprzęt, itp.

     
  3. Ćwiczenie w czytaniu i pisaniu. (podniesienie sprawności analizatorów słuchowo-wzrokowo-ruchowego, kształcenie pamięci wzrokowej i ruchowej).

       
    1. Układanie wyrazów w porządku alfabetycznym (do obrazków).
    2. Podpisywanie rysunków.
    3. Wyjaśnienie pisowni wyrazów - utrwalenie zasady ortograficznej.
    4. Układanie twórczego opowiadania wykorzystując podane wyrazy (praca w parach).

     
  4. Podsumowanie - sprawdzenie uzyskanych efektów:

       
    1. Głośne odczytanie wytworów pisemnych.

     
  5. Relaksacja - wypełnianie rysunków - technika dowolna.

Bibliografia:

  1. Renata Czabaj: Ż czy RZ. Wprawki ortograficzne dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, Wydawnictwo HARMONIA, Gdańsk 2002.
     
  2. Marta Bogdanowicz, Anna Adryjanek: Uczeń z dysleksją w szkole, Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Gdynia 2002.
     
  3. Jak pomóc dziecku z dysortografią, Poradnik metodyczny pod red. Wandy Turewicz, Zielona Góra 2002.
     
  4. Jolanta Studnicka: Ortograffiti. Pisownia wyrazów z Ż niewymiennym, Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Gdynia 2004.


 
Przykładowy wytwór pisemny:

"Za górami za lasami nad rzeczką
siedział na krzesełku Murzyn
z pełna beczką korzennego piwa.
 
Murzyn był wysoki i miał kręcone loki,
Bardzo długie rzęsy miał i na grzebieniu grał.
 
Usta miał czerwone jak rzodkiewki,
Bo jadł za dużo porzeczki.
 
W plecaku miał przyjaciela nietoperza,
Co wieczorami się węgorzowi zwierzał."