Działa tylko w IE - sorry!   
     

Przysłowia są mądrością narodów

mgr Halina Bezwerchna


Scenariusz szkolnego konkursu polonistycznego w kl. IV-VI

Cele:

- doskonalenie umiejętności polonistycznych
- doskonalenie umiejętności korzystania z informacji i ich przetwarzania
- wspomaganie twórczego myślenia uczniów
- wdrażanie twórczego myślenia uczniów
- wdrażanie do kreatywnej pracy w zespole
- zaangażowanie uczniów-kibiców do wspólnej pracy
- wdrażanie do współzawodnictwa grupowego i indywidulanego

Metody i formy pracy:

- praca zbiorowa i indywidualna
- gry dramowe
- prezentacja plastyczna
- interpretacja muzyczna
- prezentacja portetów
- prezentacja własnej twórczości poetyckiej
- rozpoznawanie tytułów i autorów fragmentów prozy
- konkurs
- ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

Środki dydaktyczne:

- krzyżówki, rebusy, zagadki, rozsypanki wyrazowe, portrety pisarzy i poetów polskich, puzzle, kartoteka punktów, koperty, blok, kredki, piłki, woreczki,
  skakanki, nagrody, dyplomy (dla uczniów-kibiców nagrody w formie naklejek), słowniki ortograficzne.

  1. Powitanie gości - rodziców, nauczycieli i społeczności uczniowskiej na konkursie polonistycznym - "Przysłowia są mądrością narodów" - nauczyciel prowadzący, dyrektor szkoły.
     
  2. Słowo wstępne - nauczyciel prowadzący:

    Przysłowia wyrażają obyczaje społeczne i międzyludzkie, są obrazami o prostej, ale dobitnej wymowie artystycznej, bo: "Kto się przysłów trzyma, ten się mądrym stanie".
    Przysłowia daja możliwość wykazania się umiejętnością logicznego myślenia, wyciągania wniosków, poznawania kultury narodowej, są przydatne w życiu codziennym oraz w relacjach międzyludzkich.
    Dlatego dzisiaj, podczas konkursu polonistycznego, nie zabraknie przysłów, które pojawią się w różnorodnych formach. Ale nasz konkurs nie ograniczy się tylko do znajomości przysłów. Będziemy również doskonalić naszą wiedzę ogólną z różnych dziedzin, poprzez różnorodne metody i formy współpracy zespołowej i indywidualnej. Postaramy się, aby konkurs przebiegał w przyjacielskiej i wesołej atmosferze, którą wszyscy stworzymy.

    Konkurs odbędzię się w dwóch etapach:

    I etap - wyłonienie zwycięskiej klasy,
    II etap - wyłonienie mistrza konkursu.

    - Zapraszam w poczet jury: rodziców, przedstawiciela społeczności uczniowskiej i nauczycieli

    - Zapraszam 3 reprezentantów z kl. IV, V, VI do stolików

    - Również zapraszam uczniów - kibiców do pracy.

    Rozdanie uczniom różnorodnych zadań ortograficznych w formie krzyżówek, rebusów, zagadek, szarad.
    Po rozwiązaniu możecie je sprawdzić w oparciu o słownik ortograficzny - prawidłowe prace nagradzane będą naklejkami.


     
  3. Przebieg konkursu (w załączniku [ przebieg.pdf - 377KB] szczegółowy opis przebiegu konkursu wraz z materiałami pomocniczymi).

 

Formularz punktacji konkursu