Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz lekcji muzyki w klasie V

Ludmiła Stalmach


Temat: Do czego inspiruje mnie muzyka? - wykorzystanie różnych form aktywności dzieci.

Czas trwania: 2 godziny lekcyjne.

Cele:

Cel główny:
Uczeń potrafi określić nastrój słuchanego utworu muzycznego oraz przedstawić go na sposób plastyczny, zinterpretować go ruchem (taniec), sfabularyzować treść pozamuzyczną utworu w formie prozy lub wiersza, wykorzystać elementy dramy w inscenizacji utworu.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
  • wyjaśnić pojęcie "nastrój" w muzyce i plastyce;
  • wyróżnić rodzaje nastrojów (wesoły, smutny, radosny, nastrój grozy...);
  • odczytać nastrój przedstawionych reprodukcji malarskich i utworów muzycznych;
  • przedstawić nastrój za pomocą środków plastycznych;
  • wykorzystać gest i ruch sceniczny w pantomimicznej interpretacji muzyki (drama);
  • przetworzyć i zrealizować wrażenia rytmiczne, melodyczne i metryczne na wyobrażenia ruchowe;
  • określić rytm słuchanego utworu i zrealizować go na instrumentach perkusyjnych;
  • współpracować w grupie (poczucie więzi i dyscypliny w pracy zespołowej);
  • zainteresować się bogactwem możliwości twórczych (różne formy aktywności);
  • pobudzić własną wyobraźnię i twórcze myślenie, odkryć swoją wrażliwość;
  • doznawać radości i satysfakcji z własnych osiągnięć twórczych.

Metody:

- pogadanka
- inscenizacja improwizowana (drama)
- ekspozycja (analityczne słuchanie muzyki)
- problemowo twórcza
- organizowanie i rozwijanie działalności muzycznej, plastycznej, ekspresji ruchowej ucznia

Formy pracy:

  • grupowa
  • indywidualna

Środki dydaktyczne:

- odtwarzacz CD
- nagranie E.Griega "W grocie króla gór",
                 C. Saint-Saeus'a "Łabędź",
                 S. Rachmaninow "Polka Italiene",
                 J. Brahms "Taniec węgierski nr 1",
                 G. Bizet "Les Toreadors" z suity "Carmen",
                 A. Borodin "Tańce połowieckie" z opery "Kniaź Igor".
- wybrane reprodukcje malarskie

Przebieg lekcji:

Ogniwo wstępne
 
  1. Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat znaczenia muzyki w życiu człowieka, jej wpływu na sferę emocjonalną człowieka, kształtującą w istotny sposób jego estetyczną wrażliwość. Słuchanie muzyki jako jedna z form aktywności twórczej - stanowi źródło ciekawych i bogatych przeżyć estetycznych (uwrażliwia na piękno, daje poczucie radości, pozwala wyzwolić pozytywne emocje…).
  2. Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: "Do czego zaprasza, zachęca muzyka?" (do tańca, zabawy; a jednych skłania do malowania, innych do tworzenia przekazu literackiego, a jeszcze innych do inscenizacji treści pozamuzycznych - drama).
  3. Nauczyciel kieruje do uczniów kolejne pytanie: "Co w utworze muzycznym sprawia, że człowiek chce tańczyć, marzyć, pisać, malować?". Prowadzi rozmowę zmierzającą do uzyskania odpowiedzi, że jest to nastrój.
  4. Wysłuchanie przez uczniów przygotowanych przez nauczyciela fragmentów utworów:
    E.Griega "W grocie króla gór
    C. Saint-Saeus'a "Łabędź",
    S. Rachmaninow "Polka Italiene",
    J. Brahms "Taniec węgierski nr 1",
    G. Bizet "Les Toreadors" z suity "Carmen".
    A. Borodin "Tańce połowieckie " z opery "Kniaź Igor".
  5. "Co to jest nastrój?" - swobodne wypowiedzi uczniów. Próba wypracowania wspólnej definicji.
  6. Uczniowie wymieniają rodzaje nastrojów: smutny, wesoły, tajemniczy, podniosły, uroczysty, radosny oraz nastrój grozy. Wymieniają środki mające wpływ na nastrój:
    • w muzyce: tempo, dynamika, rytm, charakter melodii, barwa dźwięku, sposób wykonania;
    • w plastyce: kolor (monotonia barwy, wielobarwne plamy), kształt (linia falista, w kształcie zygzaka, ciągła, przerywana, punkty o różnej grubości), forma (jednolita lub zróżnicowana);
    • w tańcu: ruchy ciała płynne, gwałtowne, zamaszyste, ostre; delikatne obroty czy podskoki;
    • w dramie: ekspresja ruchu, mimika twarzy, fabularyzacja treści pozamuzycznej odpowiednio do nastroju utworu.
  7. Zapisanie tematu lekcji: Do czego inspiruje mnie muzyka?

 
Rozwinięcie
 
  1. Objaśnienie celów zajęć, przedstawienie podstawowych treści nauczania, rozbudzenie ciekawości uczniów. Celem zajęć będzie pobudzenie waszej wyobraźni, emocji do aktywności twórczej, a więc do aktywnego słuchania muzyki, działań muzyczno-ruchowych, działań plastycznych, muzykowania na instrumentach, realizacji treści pozamuzycznych w formie dramy,
  2. Podział uczniów na grupy, w zależności od tego z kim się identyfikują: malarz, pisarz, aktor, tancerz. Uczniowie zajmują odpowiednie stanowiska pracy wyposażone w potrzebne pomoce i rekwizyty.
  3. Nauczyciel włącza nagranie utworu E. Griega: "W grocie króla gór". Zadaniem uczniów jest określenie nastroju słuchanego utworu i nazwanie elementów muzycznych, które ten nastrój tworzą.
  4. Uczniowie otrzymują polecenie odtworzenia charakteru, nastroju utworu w postaci krótkiego układu rytmiczno-tanecznego, pisemnej wypowiedzi, obrazu plastycznego, fabularyzowanej inscenizacji. Do tego celu wybierają potrzebne im rekwizyty, np.:
    • grupa malarzy - czarny lub biały arkusz brystolu, farby, suche pastele
    • grupa ruchowa (taneczna) - ciemne, jasne apaszki; styropianowe maski (o różnym wyrazie)
    • grupa pantomimy - nakrycia głowy, szale, rękawice, peleryna, prześcieradło, sznur
  5. Uczniowie pracują w czasie 10-15 minut, w trakcie którego słuchają utworu, aktywnie tworzą swoją koncepcje, wizje utworu.

 
Zakończenie
 
  1. Uczniowie demonstrują efekty swojej pracy, dzielą się wrażeniami i spostrzeżeniami na temat realizacji podjętych działań, komentują efekty swoich twórczych poczynań.
  2. Nauczyciel proponuje odtworzenie charakterystycznego rytmu utworu za pomocą instrumentów perkusyjnych. Przygotowuje partytury dla:
    • grupy bębenków
    • grupy trójkątów
    • grupy kołatek
    • grupy klawesów
    • oraz na 2 talerze.
  3. Nauczyciel przedstawia tytuł słuchanego utworu E. Griega "W grocie króla gór". Uczniowie mają okazje do konfrontacji swoich wyobrażeń utworu z odczuciami i wyobrażeniami kompozytora.

 
Zadanie domowe
- Poszukaj informacji na temat utworu E. Griega "W grocie króla gór".
- W formie rysunku lub barwnej kompozycji wyraź swoje uczucia po wysłuchaniu dowolnego przez siebie dobranego utworu muzyki klasycznej.