Działa tylko w IE - sorry!    
     

Konspekt lekcji powtórzeniowej z biologii

mgr Małgorzata Ślęzak


Temat: Powtórzenie wiadomości o budowie i funkcjach układu nerwowego

Klasa: II gimnazjum

Cele operacyjne:

    Uczeń
  • Omawia budowę komórki nerwowej.
  • Potrafi dokonać podziału układu nerwowego.
  • Potrafi podać funkcje układu nerwowego.
  • Objaśnia budowę mózgu, rdzenia kręgowego oraz układu obwodowego.
  • Potrafi zlokalizować ośrodki czynnościowe mózgu.
  • Wyjaśnia drogę łuku odruchowego.
  • Dostrzega związki między budową a funkcjami poszczególnych elementów.
  • Potrafi współpracować w zespole.
  • Rozwija nawyk samokontroli i samooceny.

Metoda: Praca w grupach oraz indywidualna.

Środki dydaktyczne: plansze, krzyżówki, zestawy pytań konkursowych, zestaw komputerowy, latarka, dzwoneczek, młoteczek, drobne przedmioty
                                           do identyfikacji, karty pracy ucznia.

Tok lekcji:

  1. Faza wstępna
    1. Zabawa wprowadzająca - Uczeń z zasłoniętymi oczyma ma za zadanie rozpoznać przedmioty podawane przez nauczyciela.
      Zadaje pytania:
      - Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tej zabawy?
      - Jak to się dzieje, że niektóre przedmioty możemy rozpoznać na podstawie dotyku?
      - Jaka jest funkcja układu nerwowego?
    2. Sformułowanie tematu lekcji, zapis na tablicy i w zeszytach.

     
  2. Faza główna
    Klasa podzielona na 5 grup z wybranymi liderami ma do wykonania przyporządkowane czynności.
    Na podstawie kart pracy i przydzielonych zagadnień.
    Liderzy symbolami graficznymi oznaczają i prezentują swoje zespoły.

    Czynności zespołów:

    Zespół I.
    Przypomina budowę neuronu, przyporządkuje na planszy jego elementy. Podaje zasadniczą różnicę między tkanką nerwową, a pozostałymi tkankami.
    Zespół II.
    Dokonuje podziału układu nerwowego, omawia budowę mózgowia, nanosi na planszę płaty oraz ośrodki czynnościowe mózgu.
    Zespół III.
    Omawia budowę rdzenia kręgowego i przedłużonego, podaje funkcje w związku z budową.
    Zespół IV.
    Na schemacie wyjaśnia budowę i czynności układu obwodowego i autonomicznego.
    Zespół V.
    Prezentuje z użyciem przedmiotów różne bodźce, na schemacie omawia drogę ruchu odruchowego. Krótka prezentacja multimedialna.

     
  3. Faza podsumowująca
    Krótki konkurs między zespołowy.
    Uczniowie losują pytania i udzielają odpowiedzi w ciągu jednej minuty. Referuje uczeń wyznaczony przez lidera, inni mają prawo do uzupełnienia odpowiedzi.
    Zasady polegające na tym, że:
    • Pełna odpowiedź wyznaczonej osoby - 5 pkt
    • Uzupełnienie odpowiedzi własnej grupy - 2 pkt
    • Uzupełnienie odpowiedzi innej grupy - 5 pkt dla grupy
    • Brak dyscypliny - -2 pkt
    Suma punktów decyduje o miejscu grupy w punktacji zespołowej oraz podsumowanie wcześniejszej pracy zespołu. Punkty nanoszone są na tablicy.
    Praca domowa
    Każdy uczeń otrzymuje krzyżówkę do rozwiązania w domu.

Pytania konkursowe:

  1. Podaj funkcje móżdżku
     
  2. Co to jest efektor?
     
  3. Wymień 3 opony mózgowo-rdzeniowe
     
  4. Co to jest akson?
     
  5. Co to jest dendryt?
     
  6. Jaka jest zasada współpracy części układu autonomicznego?
     
  7. Jaką barwę ma kora mózgowa i dlaczego?
     
  8. Co to jest osłona mielinowa?
     
  9. Co to jest synapsa?
     
  10. Ile nerwów liczy rdzeń kręgowy?
     
  11. Jaki odruch jest wyuczony i nabyty w ciągu życia?
     
  12. Co to jest receptor?
     
  13. Podaj nazwisko naukowca, który zajmował się badaniem odruchów
     
  14. W jakim płacie znajduje się ośrodek wzroku?
     
  15. Z czego składa się warstwa wewnętrzna mózgu?