Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz inscenizacji ekologicznej

mgr Grażyna Karwowska


Scenariusz inscenizacji ekologicznej pt. Segregujmy odpady"
z okazji Dnia Ziemi dla uczniów klas III nauczania zintegrowanego

Cel ogólny: uwrażliwienie uczniów na problemy związane z ochroną środowiska.

Cele operacyjne:

    Uczeń:
  • rozumie konieczność segregowania odpadów wtórnych;
  • wyjaśnia znaczenie słów: segregacja, recykling;
  • zmienia niewłaściwe nawyki i przyzwyczajenia;
  • potrafi słuchać prezentacji przygotowanych przez rówieśników;
  • rozwija swoje zainteresowania i promuje ekologiczny styl życia.

Metody: eksponująca, praktycznego działania, pokaz, obserwacja.

Formy: zbiorowo, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

-rekwizyty do występu: tekturowe kolorowe "pojemniki", ilustracje obrazujące odpady wtórne, peleryny;
-kaseta z piosenką Majki Jeżowskiej pt. "Moja planeta";
-plakat "Segreguj odpady".

PRZEBIEG INSCENIZACJI EKOLOGICZNEJ

Dziecko I:
My uczniowie klasy III mamy wielkie zmartwienie. Od kilku dni poszukujemy pięknej, zielonej polanki, aby ułożyć się na niej wygodnie i odpocząć, ale w wielu miejscach jest pełno papierów, butelek i woreczków. Czy nie ma już czystego miejsca na świecie?
 
Dziecko II:
Oczywiście, że są takie miejsca. Sam je widziałem. Mieszkańcy jednego z nich, które mijałem, bardzo się starają, aby śmieci nie leżały, byle gdzie. Składają je w określonym miejscu i przetwarzają.
 
Dziecko I:
Nie rozumiem. Przecież śmieci to śmieci. Co można z nimi zrobić?
 
Dziecko II:
Smutno mi z tego powodu. Ale powiem Ci, że śmieci są bardzo groźne. Należy je gromadzić w jednym miejscu i segregować. Np. makulatura służy do wyrobu papieru, szkło w hutach przerabia się na nowe w nieskończoność, a plastik łatwo można przerobić na inne tworzywa sztuczne.
 
Dziecko I:
A to już wiem, dlaczego należy segregować śmieci? Jeśli ze śmieci odzyskujemy szkło, papier, plastik, to chronimy nasz krajobraz przed zepsuciem, przyczyniamy się do oszczędności energii w hutach, bo na przetwarzanie energii trzeba jej mniej, chronimy lasy przed wyrębem.
 
Dziecko II:
A więc zapamiętajcie ważne słowo recykling czyli ponowne przetwarzanie odpadów do wyrobu nowych produktów.
 
Dziecko stojące obok występujących uczniów pokazuje kartkę z napisem: recykling.
 
Dziecko III:
W naszym mieście od kilku lat przybywa kolorowych pojemników. Mamy pojemniki w trzech kolorach: niebieskim, zielonym i żółtym. Każdy z nich jest na inny rodzaj odpadów. Posłuchajcie, co wolno, a czego nie wolno wrzucać do tych pojemników.
 
Dziecko IV:
Oto pojemnik niebieski - na papier. Do pojemnika tego wrzucamy: gazety, magazyny, katalogi, prospekty, papiery, kartony, pudła, tekturę falistą.
 
Dziecko V:
Do pojemnika niebieskiego - na papier nie wrzucamy: zakrętek, kapsli, korków itp., kartoników po mleku, opakowań po mrożonkach i papierosach, kalek, tłustego i zabrudzonego papieru, torebek papierowych.
 
Dziecko VI:
Oto pojemnik zielony - na szkło. Do pojemnika tego wrzucamy: szklane butelki jednorazowe, słoiki po przetworach bez nakrętek, butelki po napojach, czystą stłuczkę szklaną.
 
Dziecko VII:
Do pojemnika zielonego - na szkło nie wrzucamy: zakrętek, kapsli, korków itp., porcelany i fajansu, tworzyw sztucznych, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp, neonów.
 
Dziecko VIII:
Oto pojemnik żółty - na plastik. Do tego pojemnika wrzucamy: tworzywa sztuczne, pojemniki plastikowe, duże folie, woreczki foliowe, jednorazowe butelki po napojach.
 
Dziecko IX:
Do pojemnika żółtego na plastik nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością, butelek po olejach, torebek i woreczków foliowych, ceramiki, tubek.
 
Dziecko I:
Bardzo się cieszymy, że umiemy już segregować odpady. Uważam, że czas pomyśleć, co zrobić, by nie było ich tak dużo.
 
Dziecko II:
Na zakończenie proponujemy: (wszystkie dzieci wygłaszają hasła ekologiczne)
"Dzieci segregujcie śmieci!"
"Osobno puszki, butelki, papiery, oto są nasze maniery!"
"Bądźcie grzeczne dzieci do pojemników wrzucajcie śmieci!"
"Nie wrzucaj szkła do plastiku, bo kłopotów będziesz miał bez liku!"
 
Wszyscy:
Dziękujemy za wysłuchanie naszej prezentacji.
 
Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. "Moja planeta".
 
Dwoje uczniów pokazuje plakat pt. "Segreguj odpady" i oznajmia, że będzie on wisiał na gazetce szkolnej.

Bibliografia:

  1. Mueller J., Stawiński W. "Ekologia i ochrona środowiska" WSiP Warszawa 1993r.
  2. Gut H. "Ścieżka ekologiczna dla klas 4-6" Wyd. Nowa Era Warszawa 2000r.
  3. Słownik szkolny - "Ekologia" WSiP Warszawa 1997r.