Działa tylko w IE - sorry!    
     

Czy woda wymaga ochrony?

mgr inż. Karolina Owczarek


Scenariusz lekcji przyrody dla klasy 4

Temat: Czy woda wymaga ochrony?

Cele:

  • wymienić przyczyny niedoborów wody,
  • wskazać sposoby oszczedzania wody,
  • zmierzyć i obliczyć skuteczność niektórych zabiegów oszczednościowych,
  • zaproponowac sposoby propagowania racjonalnego gospodarowania wodą.

Metoda:

    praktyczna - ćwiczenia laboratoryjne,
    słowna - pogadanka.

Środki dydaktyczne: kubki do zębów, szczotki, pasta, mydło, miski, stoper, kubki pomiarowe.

Przebieg lekcji

  1. Faza wstępna

    Czynności organizacyjno-porządkowe, nawiązanie do tematu.


     
  2. Nowa lekcja
    1. Podanie tematu: Czy woda wymaga ochrony?
    2. Na podstawie dotychczasowych wiadomości zastanów się
      - jakie są przyczyny niedoborów wody?
      - jakie znasz sposoby oszczędzania wody?
    3. Uczniowie w 3 grupach wykonuja doświadczenia według instrukcji:
      Grupa I
      Do miski nalej tyle wody aby móc umyć ręce. Umyj je. Zmierz ilość wody jaką zużyłeś. Zanotuj. Następnie myj ręce pod bieżącą wodą. Zbieraj ją w misce. Zmierz również ilość zużytej wody.
      ilość zużytej wody
      Mycie rąk w misce
      Mycie rąk pod bieżącą wodą
      .....................(w l.)
      .....................(w l.)
      Grupa II
      Umyj zęby przy użyciu kubka. Ile wody zużyłeś? Następnie umyj zęby pod bieżącą wodą. Wodę zbieraj w misce, a następnie zmierz jej ilość i wyniki zanotuj.
      ilość zużytej wody
      Mycie zębów przy użyciu kubka
      Mycie zębów pod bieżąca wodą
      .....................(w l.)
      .....................(w l.)
      Grupa III
      Wykąp lalkę w misce i pod prysznicem. Zmierz ilość zużytej wody w obu przypadkach. Wyniki zanotuj.
      ilość zużytej wody
      Kąpiel lalki w misce
      Kąpiel lalki pod prysznicem
      .....................(w l.)
      .....................(w l.)
    4. Zapis wyników na tablicy i w zeszycie i ich ocena.

     
  3. Podsumowanie

    Dyskusja na temat możliwości oszczedzania wody pitnej w każdym domu.

    Nauczyciel zwraca uwagę na różnice w zużyciu wody w różnych krajach.


     
  4. Praca domowa
    1. Oblicz ile wody pitnej zaoszczędzimy w ciągu roku, jeśli w każdym domu uczniów naszej klasy każdego dnia zaoszczędzimy wiadro wody (10l)?
    2. Wypisz sposoby oszczedzania wody pitnej jakie może stosować każdy z nas.