Działa tylko w IE - sorry!    
     

Wyznaczanie ogniskowej soczewki skupiającej

mgr Aleksandra Markowska


Konspekt lekcji z fizyki dla klasy III LO

Temat: Wyznaczanie ogniskowej soczewki skupiającej.

Cele:

  1. kształcenia
    1. wiadomości - uczeń:
      • zna pojęcia: źródło światła, promień świetlny, kąt padania i załamania, soczewka, ognisko i ogniskowa, obraz rzeczywisty i pozorny
      • wie, co to znaczy, że soczewka jest skupiająca lub rozpraszająca
      • zna prawo załamania
      • zna i rozumie równanie soczewki
      • zna pojęcie arkusz kalkulacyjny
      • wie, że arkusz kalkulacyjny może służyć uczniowi także na lekcjach fizyki
    2. umiejętności - uczeń potrafi:
      • przeprowadzić demonstrację zjawiska załamania światła
      • narysować konstrukcję powstawania obrazów w soczewkach
      • wyznaczyć doświadczalnie w jaki sposób odległość y obrazu od soczewki zależy od odległości x przedmiotu od soczewki, zapisać wyniki w tabelce i narysować wykres zależności
      • rozwiązywać typowe zadania rachunkowe i problemy z optyki
      • wprowadzać dane do arkusza
      • formatować tabelę danych
      • wykonać wykres
      • formatować wykres
      • analizować dane na wykresie
  2. wychowania - uczeń:
    • starannie i dokładnie wykonuje obliczenia i sporządza wykresy
    • jest zaangażowany w zdobywanie wiedzy i doskonalenie własnego sposobu uczenia się

Korelacja międzyprzedmiotowa - matematyka - uczeń zna:

  • wzór i wykres funkcji liniowej i funkcji odwrotnej
  • pojęcie współczynnik kierunkowy prostej

Metoda

  • problemowo-praktyczna

Forma pracy

  • praca z całą klasą oraz praca indywidualna w pracowni komputerowej

Środki dydaktyczne

  • ława optyczna, komputer z oprogramowaniem: arkusz kalkulacyjny Excel

Czas trwania: 2 godziny lekcyjne

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjne.
     
  2. Przypomnienie wiadomości o zjawisku załamania i soczewkach.
     
  3. Określenie celu lekcji.
     
  4. Omówienie sposobu przeprowadzenia doświadczenia, w którym wyznaczymy ogniskową soczewki skupiającej.
     
  5. Wykonanie doświadczenia i zapisanie jego wyników w tabeli.
     

     
  6. Wykonanie obliczeń i narysowanie wykresów zależności 1/x(1/y) oraz y(x).
     
  7. Określenie, jakim funkcjom matematycznym odpowiadają otrzymane wykresy, i jak z wykresu pierwszego można obliczyć ogniskową soczewki.
     
  8. Wprowadzenie danych doświadczalnych do arkusza kalkulacyjnego i narysowanie wykresów y(x) oraz 1/y(1/x).
     
  9. Zadanie pracy domowej - porównaj wartość ogniskowej obliczonej na podstawie wyników doświadczenia z odczytaną z wykresu.