Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz audycji radiowej
z okazji Świąt Bożego Narodzenia

mgr Ewa Parasiewicz


Uczeń I
Zapraszamy na audycję historyczno-świąteczną poświęconą narodzeniom Chrystusa i świętom Bożego Narodzenia.
 
Kolęda - "Cicha noc"
 
Uczeń II
Radość, pojednanie, nadzieja - z tym kojarzą nam się święta Bożego Narodzenia. W noc narodzin Dzieciątka nawet zwierzęta mówią ponoć ludzkim głosem, by razem z nami i aniołami oznajmić nadejście Zbawiciela.
 
Uczeń I
Nie przeszkadza nam, że data, którą świętujemy, jest w zasadzie umowna - w Piśmie Świętym nie ma informacji, kiedy Chrystus przyszedł na świat. Wiemy, że urodził się w Palestynie, uzależnionej od Imperium Rzymskiego około I w. p.n e.
 
Uczeń II
Czy Chrystus urodził się 25 grudnia?
 
Uczeń I
Otóż prawdopodobnie nie. Według źródeł historycznych miało to miejsce na wiosnę 2 kwietnia lub 20 maja. Skąd ta rozbieżność? Otóż nikt nie zanotował dokładnej daty Chrystusa.
 
Uczeń II
Wiemy, że już w IV wieku Boże Narodzenie obchodzono 25 grudnia.
 
Uczeń I
Data pokrywała się z pogańskim świętem Narodzin Niezwyciężonego Słońca czczonym przez starożytnych Rzymian. Jedni twierdzą, że był to przypadek, inni, że próba wykorzenienia dawnych wierzeń. Dla chrześcijan nie data zresztą jest istotna, lecz to, że Jezus Chrystus, syn Boży "przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem".
 
Kolęda - "Dzisiaj w Betlejem"
 
Uczeń I
Co to jest "adwent"?
 
Uczeń II
"Adwent" pochodzi z łacińskiego słowa "ADVENIO", co w naszym języku znaczy przychodzę, przybywam. To okres oczyszczenia i rozmyślań nad sobą. Rozpoczyna się na cztery niedziele przed świętami. Jest duchowym przygotowaniem na przyjście zbawiciela.
 
Uczeń I
Co oznaczają litery K + M + B?
 
Uczeń I
Są to inicjały trzech mędrców Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przyszli pokłonić się dzieciątku w Betlejem przynosząc dary, skłania do tego zresztą symbolika liczby trzy - w Piśmie Świętym wyraża ona pełnię [Trójca Święta]. Trzej Królowie najprawdopodobniej nie byli Królami, lecz perskimi magami, królami wschodniej religii. Prowadziła ich gwiazda. Astrologowie twierdzą, że była to kometa HALLEYA. Magowie, wierzący w astrologię, uznali ją za przewodniczkę, wskazującą im drogę do Chrystusa. Według legendy perskiej był on królem, który miał zaprowadzić na Ziemi pokój i sprawiedliwość.
 
Kolęda - "Bracia patrzcie jeno"
 
Uczeń II
Kto wymyślił choinki?
 
Uczeń I
W XVI wieku w Niemczech w Nadrenii pojawił się zwyczaj dekorowania choinki. Świerk, którego igły nie opadają symbolizował rajskie drzewo życia. Wieszano na nim jabłka, aby zaznaczyć, że grzech pierworodny został odkupiony. Na choince wieszano też świeczki symbolizujące światło Chrystusa, a czubek drzewa zdobiła gwiazda betlejemska - zwiastun narodzin Zbawiciela. W Polsce choinkę ubiera się od XVIII wieku.
 
Kolęda - "Gdy się Chrystus rodzi"
 
Uczeń II
Czy zawsze dzielono się opłatkiem?
 
Uczeń I
Pierwsi chrześcijanie przekazywali go przyjaciołom, którzy nie byli na mszy świętej. W Polsce łamanie się opłatkiem powiązano ze świętami Bożego Narodzenia. Wierzono że ci którzy dzielą się nim w Wigilię, będą przez rok gotowi podzielić się ze sobą chlebem. Zwyczaj ten znany jest również wyznawcom prawosławia, ale święta obchodzą oni 13 dni później niż katolicy, gdyż liczą czas według kalendarza juliańskiego
 
Kolęda - "Wśród nocnej ciszy"
 
Uczeń II
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wam koleżanki i koledzy najserdeczniejsze życzenia, jednocześnie dedykując wszystkim wiersz:
 
Uczeń I
Dziś opłatkiem się łamiemy,
Radość błyska w naszym oku,
Kto wie, drodzy, czy będziemy
Znów się łamać w przyszłym roku
            Dziś się dziecię narodziło,
            Hymny nucą nam Anieli,
            Żeby odtąd dobrze było,
            Niechaj każdy się weseli.
 
Kolęda - "Pójdźmy wszyscy do stajenki"