Działa tylko w IE - sorry!    
     

Środowisko przyrodnicze miejscowości Bzite i okolic

mgr Alicja Jabłońska


Konspekt lekcji z edukacji ekologicznej dla klasy V

Temat lekcji: Środowisko przyrodnicze miejscowości Bzite i okolic

Cel edukacyjny:

  • poznanie najbliższego środowiska i wyrobienie poczucia odpowiedzialności za swoje miejsce zamieszkania.

Osiągnięcia:

  • rozwiązywanie przez uczniów prostych zadań problemowych dotyczących własnej okolicy,
  • nabycie umiejętności zdobywania wiadomości z różnych źródeł.

Wiadomości: uczeń

  • wie, że mieszka na Wyżynie Lubelskiej;
  • zna powiat, województwo, gminę, wieś;
  • zna granice administracyjne swojej miejscowości;
  • potrafi wymienić rośliny i zwierzęta żyjące na analizowanym obszarze;
  • potrafi opowiedzieć legendę o nazwie swojej miejscowości;
  • wyróżnia cechy klimatu, zna skały i gleby.

Umiejętności: uczeń

  • potrafi zlokalizować na mapie swoją wieś, obiekty geograficzne;
  • potrafi różnymi sposobami zdobywać potrzebne wiadomości;
  • potrafi swoje wiadomości zapisać i wydrukować na komputerze
  • potrafi ocenić stan swojego środowiska.

Sytuacja wychowawcza

  • pobudzanie do odpowiedzialności za środowisko lokalne.

Formy pracy:

  • grupowa,
  • indywidualna,
  • zbiorowa.

Metody pracy:

  • poszukująca,
  • problemowa.

Środki dydaktyczne:

  • słownik terminów geograficznych,
  • mapa gminy Krasnystaw,
  • materiały z pracy w terenie zgromadzone przez każdą grupę,
  • foldery i wiadomości o Gminie Krasnystaw.

Tok lekcji:

  1. Czynności organizacyjno porządkowe, nawiązanie do lekcji.
     
  2. Podział uczniów na grupy w celu wykonania określonych ćwiczeń:
    • Grupa klimatologów
    • Grupa ogrodników
    • Grupa geologów
    • Grupa administratorów
    • Grupa zoologów
    • Grupa planistów.

     
  3. Zapisywanie tematu lekcji "Środowisko przyrodnicze wsi Bzite i jej okolic"
     
  4. Uczniowie otrzymują zadania w formie pytań do realizacji:

    Klimatolodzy:

    • Ustal dane dotyczące klimatu wsi Bzite i jej okolic
    • Opisz występujące pory roku
    • Określ kierunek przeważnie wiejącego wiatru
    • Zaznacz kierunek wiatru na mapie
    • Na podstawie obserwacji wysokości słońca w południe w ciągu roku uzupełnij zdania:
      Największa wysokość nad widnokręgiem słońce osiąga w południe w miesiącu ........................,
      a najniższą w miesiącu ......................... .

    Administratorzy:

    • Policz ile posesji znajduje się we wsi Bzite
    • Na podstawie telefonicznej rozmowy z pracownikiem Urzędu Gminy w Krasnymstawie ustal liczbę mieszkańców wsi
    • W sekretariacie szkoły przeprowadź wywiad na temat liczby dzieci uczęszczających do miejscowej szkoły
    • Opisz sklepy funkcjonujące na wsi.

    Planiści:

    • Jakie miejsca stanowią granice wsi Bzite
    • Jakie miejscowości sąsiadują z wsią Bzite
    • Określ położenie najważniejszych obiektów we wsi
    • Określ układ i jakość dróg w miejscowości Bzite.

    Geolodzy:

    • Jakie skały można spotkać w twojej miejscowości
    • Na podstawie mapy "Gleby Gminy Krasnystaw", określ jakie gleby występują, jakie jest ich wykorzystanie i przeznaczenie.

    Ogrodnicy:

    • Określ nazwy gatunków drzew występujących we wsi Bzite
    • Zaobserwuj czy występują drzewa o obwodzie pnia większym niż 1 metr
    • Opisz jaką role w krajobrazie spełniają ogrody kwiatowe.

    Zoologowie:

    • Ustal listę zwierząt żyjących na wsi wg następujących kryteriów:
      • Zwierzęta żyjące w gospodarstwach rolnych
      • Zwierzęta, które czasami przelatują lub przebiegają przez teren wsi
      • Zwierzęta, które rolnikom wyrządzają czasami drobne szkody
      • Uzupełnij listę zwierząt i ptaków o te gatunki, które sam zaobserwowałeś.


     
  5. Uczniowie pracują nad powierzonymi zadaniami w grupach, stosując się do poleceń nauczyciela.
     
  6. Uczniowie prezentują opracowane pytania uzupełniając błędy (w ten sposób przygotowują materiał na lekcję informatyki)
     
  7. Podsumowanie lekcji: "Czego dowiedziałeś się na dzisiejszej lekcji o swojej okolicy?"
     
  8. Zapisanie pracy domowej: "Napisz jakie działania powinien podjąć młody człowiek, aby poprawić wygląd swojej okolicy?"
     
  9. Samoocena uczniów poprze pisemne wypowiedzi na temat: "Ocena własnej pracy na lekcji i ocena pracy nauczyciela".