Działa tylko w IE - sorry!    
     

Jak się modlić, by zbliżyć się do Ciebie Chryste

mgr Maria Gil


Konspekt dla kl IV SP

Przedmiot: religia

Temat: Jak się modlić, by zbliżyć się do Ciebie Chryste

Cel główny katechezy: Ukazanie właściwego charakteru modlitwy

Cele operacyjne: uczeń

  • wie czym jest modlitwa
  • wie, że modlitwa chrześcijanina powinna być wytrwała, ufna, pełna wiary, otwarta na wolę Bożą
  • pamięta i rozumie treść perykop biblijnych: Łk 11,9-13; Mt 6,6-8; Mk 11,20-25;
  • zna tekst pieśni pt "Uśmiechnij się"
  • potrafi odnaleźć cytowany tekst w Piśmie Świętym
  • wyraża gotowość modlitwy za innych

Procedury osiągania celów:

  1. Opowiadanie.
  2. Praca w grupach.
  3. Rozmowa kierowana.
  4. Pogadanka.

Środki dydaktyczne:

  • Pismo Święte Nowego Testamentu
  • tekst piosenki pt. "Uśmiechnij się"
  • opowiadanie Bruno Ferraro "Latawiec"
  • serca z imionami uczniów

Kontrola osiągnięć uczniów:

  • obserwacja pracy uczniów
  • ocena zaangażowania w pracy z tekstem Pisma Świętego
  • ocena prawidłowości formułowania wniosków
  • ocena zaangażowania uczniów w czasie rozmowy kierowanej

Czas trwania: 45 min.

Przebieg katechezy:

  1. Modlitwa
  2. Wprowadzenie uczniów do tematu katechezy

    Katecheta czyta opowiadanie pt. "Latawiec".

    "Pewnego jasnego i wietrznego marcowego poranka, chłopczyk pomocą dziadka puścił na wiatr wspaniałego latawca. Niesiony mocnymi podmuchami latawiec wznosił się coraz wyżej, wreszcie widać było mały punkcik.
      Sznur odwijał się i podążał za latawcem w górę, ale dziadek przywiązał mocno jeden koniec sznurka do reki dziecka. Tam w górze, w błękicie, latawiec kołysał się spokojnie, poddając się prądom wiatru. Dwa tłuste gołębie, znane gaduły, które leniwie fruwały, zbliżyły się do latawca i zaczęły omawiać jego barwy.
          - Jesteś szałowo ubrany, przyjacielu - powiedział jeden z nich.
          - Lec razem z nami. Urządzimy wyścigi - powiedział drugi.
          - Nie mogę - stwierdził latawiec.
          - Dlaczego?
          - Jestem przywiązany do mojego małego pana, tam na ziemi.
      Dwa gołębie spojrzały w dół.
          - Nie widzę nikogo - powiedział jeden.
          - Ja też go nie widzę - odpowiedział latawiec. - Ale jestem pewien, że tam jest,
            gdyż od czasu czuję szarpniecie sznura."

    - Co łączy chłopca z latawcem?
        - Jak myślicie co łączy człowieka z Bogiem?
        - Czym jest modlitwa?
        - Jakie znacie rodzaje modlitwy?

  3. Podanie prawdy

    Na dzisiejszej katechezie pragniemy uświadomić sobie na czym polega prawdziwa modlitwa i jak szukać możliwości wzrostu w modlitwie.

    Praca w grupach:

      Grupa I Łk 11,9-13
      - Do czego zachęca Pan Jezus na modlitwie?
      Grupa II Mk 11,20-25
      - Co powinno towarzyszyć modlitwie?
      Grupa III Mt 6,6
      - Co należy uczynić gdy chcemy się modlić?
      Grupa IV Mt 6,7-8
      - O czym poucza nas Pan Jezus?

    Wypracowanie wniosków podczas pracy w grupach.

    Zapis wniosków przez ucznia na tablicy i zeszytów:

    1. Chrześcijanin przystępując do modlitwy powinien wyciszyć swoje wnętrze.
    2. Modlitwa powinna być ufna, wytrwała, pełna głębokiej wiary.
    3. W naszej modlitwie powinniśmy zawsze uwzględnić wolę Pana Boga. Pan Bóg wie najlepiej czego nam potrzeba.

  4. Śpiewanie pieśni pt. "Uśmiechnij się"

      I.      Znowu widzę przygnębioną twarz,
              Znowu widzę zasmucone oczy,
              Zagubiony wśród codziennych spraw
              Z tysiącem problemów znowu walkę toczysz.
      Ref. Uśmiechnij się, gdyż Ojciec patrzy z nieba i wie,
              Wie, czego ci potrzeba lecz chce,
              Byś ty zaufał sercem mu
              Już nie martw się, on z tobą jest na zawsze i kocha cię,
              I winy ci przebacza.
              Lecz nie lękaj się! Cóż ci się może stać, gdy Boga za Ojca masz?

  5. Podsumowanie

    Modlitwa okresu dziecięcego jest wzruszająca i prosta. Nie trzeba czekać z modlitwą do starości, odkładać jej na czas smutku, choroby, nieszczęścia. Ryzykujemy, że młodość nasza będzie pusta, pozbawiona łączności z Bogiem. Bóg jest Miłością, która zawsze na nas czeka. W modlitwie powinniśmy pamiętać o drugi człowieku.

  6. Powtórzenie

    - Jaka powinna być modlitwa chrześcijanina?
    Samodzielne wypowiedzi dzieci na małych kartkach. Wypowiedzi zostaną zawieszone na gazetce katechetycznej.

  7. Praca domowa

    Katecheta ma przygotowane w kopercie serca z wypisanymi imionami uczniów, drogą losową każdy uczeń wyjmuje serce z imieniem kolegi lub koleżanki. Zobowiązuje się do modlitwy w ich intencji przez najbliższy tydzień.

  8. Ocena pracy uczniów na lekcji
     
  9. Modlitwa spontaniczna kończąca katechezę