Działa tylko w IE - sorry!    
     

Mapa Świata

mgr Małgorzata Dąbska


Konspekt lekcji przyrody w klasie szóstej

Temat lekcji: Mapa Świata - rozwiązywanie zadań geograficznych

Cel ogólny: Utrwalenie umiejętności rozwiązywania zadań dydaktycznych z podstaw geografii.

Cele operacyjne w kategoriach czynności uczniów:

  1. Wiadomości
    1. Zapamiętywanie:
        Uczeń pamięta:
      • nazwy kontynentów
      • oznaczenia kierunków głównych i pośrednich
      • daty równonocy i przesileń
      • różnicę czasu na sąsiednich południkach
      • sposób zamiany skali
    2. Rozumienie:
        Uczeń rozumie:
      • pojęcia: współrzędne, szerokość długość geograficzną
      • różnicę pomiędzy średnią temperatur a amplitudą temperatur
      • zależność pomiędzy długością geograficzną a czasem słonecznym
      • zależność pomiędzy strefą oświetlenia ziemi a kątem padania promieni słonecznych
  2. Umiejętności
    1. Stosowanie:
        Uczeń potrafi:
      • rozpoznać kontynenty na mapie
      • odczytać współrzędne geograficzne
      • zamieniać skalę i obliczyć odległość rzeczywistą
      • obliczyć czas słoneczny na podstawie różnicy długości geograficznej
      • obliczyć kąt padania promieni słonecznych
      • obliczyć amplitudę temperatur i średnią roczną temperaturę
      • określić kierunki na mapie

Metody pracy: zadaniowa - karty pracy z zadaniami dydaktycznymi

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: mapa fizyczna świata, konturowa mapa świata, karty pracy, plansze geograficzne

Przebieg lekcji:

  1. Faza wstępna:
    • Przywitanie i zapoznanie uczniów z tematem.
    • Uczniowie zapisują temat lekcji.
    • Rozdanie każdemu uczniowi mapy konturowej świata z zaznaczonymi miastami. Wyjaśnienie, że miasta oznaczone są skrótem - pierwszą literą.
    • Jeden z uczniów czyta nazwy miast i wskazuje je na mapie ściennej.
    • Nauczyciel prosi o podpisanie kontynentów oraz zwrotników Raka i Koziorożca.
    • Uczniowie wykonują polecenie, a następnie wybrany uczeń pokazuje kontynenty i zwrotniki na mapie.
  2. Faza główna:
    • Nauczyciel dzieli klasę na 6 grup i wyjaśnia zasady pracy na lekcji.
    • Każda grupa otrzymuje jedno z zadań geograficznych do wykonania (z karty pracy, która podzielona jest na 6 części).
    • Uczniowie pracują w grupach.
    • Po wykonaniu zadania przedstawiciel grupy podchodzi do nauczyciela w celu sprawdzenia poprawności.
    • W czasie wykonywania zadania trzeba sobie pomagać tak, aby wszyscy zrozumieli i potrafili wyjaśnić odpowiedź.
    • Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kompletną kartę pracy z 6 zadaniami.
    • Grupy kolejno omawiają odpowiedzi. W zależności od złożoności zadań odpowiadają 2-3 osoby z grupy. To nauczyciel wskazuje ucznia do odpowiedzi. Uczniowie - przedstawiciele grup wyjaśniają rozwiązanie przy tablicy.
    • W czasie wyjaśniania rozwiązań wszyscy uczniowie wypełniają swoje karty pracy.
  3. Faza końcowa:
    • Dokonanie oceny pracy grup.
    • Sprawdzenie kompletności wypełnienia kart pracy.