Działa tylko w IE - sorry!    
     

Obserwuję i podziwiam jesień

mgr Barbara Zaremba


Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy I

OPRACOWAŁA: mgr Barbara Zaremba

CZAS TRWANIA: 90min

KRĄG TEMATYCZNY: Jesień wokół nas

TEMAT DNIA: Obserwuję i podziwiam jesień

ZAPIS W DZIENNIKU:

    Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat wyglądu lasu jesienią. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza Ireny Suchorzewskiej pt. "Namaluj". Tworzenie zbiorów. Porównywanie liczebności zbiorów. Zabawa ruchowa przy muzyce - "Taniec jesiennych liści". Prace plastyczne: Kolorowe liście.

EDUKACJA: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, muzyczna, ruchowa, plastyczna

CELE OGÓLNE:

  • wdrażanie do czytania ze zrozumieniem
  • wdrażanie do spójnych, kilkuzdaniowych wypowiedzi
  • określenie proporcji, faktury, położenia i oddalenia zjawisk występujących w otoczeniu dziecka
  • rozwijanie logicznego myślenia

CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń

  • nazywa pory roku
  • wylicza cechy charakterystyczne dla danej pory roku
  • umie obserwować drzewa w naturalnym środowisku
  • odczuwa piękno jesiennego lasu
  • potrafi opowiadać o swoich wrażeniach estetycznych
  • czyta cicho ze zrozumieniem
  • ustnie układa zdania
  • tworzy, porównuje zbiory
  • umie pracować twórczo

CELE WYCHOWAWCZE: uczeń

  • pamięta o bezpieczeństwie w czasie spaceru do lasu
  • dba o estetykę prac, ład i porządek na ławce w czasie zajęć
  • dba o czystość środowiska
  • potrafi słuchać czytanego tekstu przez nauczyciela, wypowiedzi dzieci

METODY:

  • metoda słowna: pogadanka, praca z tekstem
  • metoda zajęć praktycznych
  • zabawa ruchowa

FORMY:

  • zbiorowa aktywność jednolita
  • indywidualna
  • praca w grupach - zróżnicowana

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • podręcznik "Już w szkole", Maria Alicja Szymańska
  • nagranie utwory A. Vivaldiego "Cztery pory roku" - "Jesień"
  • nagranie utworu "Taniec jesiennych liści"
  • paski białego papieru,
  • kolorowe liście, szyszki, kasztany, żołędzie
  • blok, farby, kredki, plastelina, ołówek

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Wysłuchanie nagrania utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku" - "Jesień".
     
  2. Wypowiedzi dzieci na temat poczynionych obserwacji podczas wycieczki do lasu.
     
  3. Rozmowa na temat przyniesionych "Skarbów jesieni".

    • opis zebranych liści i owoców drzew
    • grupowanie zbiorów według jednej cechy, np. zbiór liści, owoce drzew liści - ich kształt, wielkość, barwa owoce drzew - szyszki, kasztany, żołędzie
    • przyporządkowanie owoców do liści drzewa z którego pochodzą, przeliczenie ich, odczytywanie ich nazw:
      kasztanowiec - kasztan - liść kasztanowca
      dąb - żołądź - liść dębu
      sosna - szyszka

  4. Tworzenie zbiorów, porównywanie ich liczebności . Przeliczanie elementów w zbiorach.

    Odpowiadanie na pytania:


      Jakie zbiory możemy utworzyć?
      O ile więcej jest kasztanów do żołędzi?
      O ile mniej jest kasztanów od szyszek?

  5. Wspólne układanie kompozycji na stoliku w kąciku przyrody z zebranych przez dzieci "Skarbów jesieni.
     
  6. Zabawa przy muzyce - "Taniec jesiennych liści".

    • określenie nastroju utworu
    • taniec improwizowany

  7. Odpowiedzi uczniów na pytanie:

      Co robią liście?
      tańczą, szeleszczą, fruwają, opadają, wirują

  8. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza I. Suchorzewskiej pt. "Namaluj".

    • analiza treści wiersza
    • wyodrębnienie w wierszu kolorów jesieni: Każdy uczeń ma paski białego papieru, nauczyciel ponownie czyta wiersz, uczniowie kolorem obrazują tekst, np. Wrzosy są liliowe - uczniowie zamalowują biały pasek papieru na kolor liliowy

  9. Czytanie wiersza przez chętne dzieci.
     
  10. Ustne układanie zdań z wyszczególnionymi kolorami.

      Klon ma złote liście.
      Liliowe wrzosy rosną w lesie.

  11. Praca plastyczna

    • podanie tematu prac: Kolorowe liście
    • omówienie technik plastycznych
      Grupa I - frattage - liście o różnych kształtach malujemy farbą plakatową i odbijamy na białej lub jednokolorowej kartce
      Grupa II - malowanie plasteliną obrysowanego liścia
      Grupa II - malowanie farbami

  12. Etuidy ruchowe: dzieci ruchem naśladują szum wiatru w konarach drzew, wirowanie liści na wietrze, opadanie liści.
     
  13. Wystawa i omówienie prac.
     
  14. Ocena i prace porządkowe.