Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjumTemat: Gruczoły wydzielania wewnętrznego i ich rola Cel ogólny: uświadomienie współzależności różnych narządów i układów w organiźmie człowieka. Cele szczegółowe: - uczeń zna położenie gruczołów dokrewnych w organiźmie człowieka
- zna funkcje najważniejszych hormonów
- zna najważniejsze przyczyny cukrzycy i sposoby zapobiegania jej
- porównuje działanie układu nerwowego i hormonalnego
- ocenia wpływ stresu na zdrowie człowieka
- zna sposoby unikania i rozładowywania stresu
- zna objawy nadczynności i niedoczynności niektórych gruczołów dokrewnych
Metoda: praca z tekstem (wykorzystanie komputera i multimedialnej "Encyklopedii człowieka"), dyskusja. Środki dydaktyczne: "Encyklopedia człowieka", zeszyty ćwiczeń, podręcznik, instrukcje. Przebieg lekcji- Wprowadzenie do tematu
Przypomnienie roli i działania układu nerwowego. Podanie tematu. - Część zasadnicza
Instrukcja - Korzystając z "Encyklopedii człowieka" zaznacz na konturowym rysunku człowieka rozmieszczenie gruczołów dokrewnych. podpisz je.
- Uzupełnij tabelkę
Nazwa gruczołu | Nazwa hormonu | Znaczenie dla organizmu | | | |
- Zwróć uwagę na podobieństwa i różnice w działaniu układu nerwowego i hormonalnego.
- Odpowiedz na pytania:
- - dlaczego adrenalina nazywana jest hormonem walki lub ucieczki, jaki jest jej wpływ na organizm człowieka?
- - jakie są objawy cukrzycy,jak jej unikać?
Na zakończenie następuje dyskusja na temat sposobów radzenia sobie ze stresem. - Podsumowanie
Uczniowie rozwiazują krzyżówkę. (ćwiczenie 246 - zeszyt ćwiczeń, wyd. "Żak".) - Praca domowa
Porównaj działanie ukladu nerwowego i hormonalnego. |