Działa tylko w IE - sorry!    
     

Spotkać górnika

mgr Elżbieta Oganiaczyk


Na etapie nauczania zintegrowanego uczniowie poznają pracę ludzi w różnych zawodach. Ponieważ mieszkamy daleko od górniczego zagłębia postanowiłam zorganizować spotkanie z górnikami w naszej szkole. Przygotowałam scenariusz i zapoznałam z nim panią dyrektor. Na moją prośbę p. dyr. wystosowała pismo do Prezesa K.W.B. "Adamów" w Turku o umożliwienie spotkania z górnikami uczniom naszej szkoły. Na odpowiedź nie czekaliśmy zbyt długo. Zarząd kopalni pozytywnie zaopiniował naszą prośbę i wyraził zgodę na spotkanie z udziałem 2 górników w dniu 8 grudnia 2003r.

Spotkanie miało na celu:

  • zapoznanie dzieci z pochodzeniem węgla;
  • przybliżenie uczniom znaczenia węgla w gospodarce i przemyśle;
  • zapoznanie z elementami stroju górniczego i jego symboliką;
  • budzenie szacunku dla ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika.

Uczniowie mojej klasy przyjęli pomysł z dużym entuzjazmem. Wspólnie przygotowaliśmy program artystyczny, który obejmował inscenizację "Rozgniewany węgielek", wiersze i piosenki otematyce górniczej. Wspólnie też wykonaliśmy dekorację klasy i potrzebne do przedstawienia rekwizyty. Na spotkanie z górnikami zaprosiliśmy wszystkich uczniów nauczania zintegrowanego wraz z wychowawcami.

8 grudnia 2003 r po raz pierwszy do naszej szkoły przybyli górnicy. Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta akademia z udziałem p. dyrektor i zaproszonych gości. Drugoklasiści zaprezentowali się okazale. Na zakończenie części artystycznej uczniowie złożyli górnikom życzenia, wręczyli kwiaty i własnoręcznie przygotowaną laurkę.

Następnie górnicy opowiadali o swojej pracy, kopalni w której pracują, o strojach, przedstawili symbolikę niektórych elementów stroju górniczego (pióropusz, odznaczenia...)
Przywieźli także foldery przedstawiające górników przy pracy, maszyny i urządzenia potrzebne do pracy odkrywkowej. Opisując sprzęt górniczy posługiwali się ciekawymi porównaniami, łatwo przemawiającymi do słuchacza. Zaprezentowali uczniom planszę przedstawiającą teren po wybraniu odkrywki i przedstawili sposoby jego zagospodarowywania.

Kolejną atrakcją spotkania była "konferencja prasowa". Uczniowie mieli okazję zapytać górników o interesujące ich sprawy, wydarzenia z życia kopalni i ciekawostki związane z górniczą pracą. Pytań było wiele. Dzieci pytały o: kolory piór, "szablę górniczą", niebezpieczeństwa grożące górnikom, jaką szkołę należy ukończyć, aby zostać górnikiem...

Ostatnią już niespodzianką spotkania była "sesja zdjęciowa". Każda klasa pragnęła mieć fotografię z naszymi gośćmi, a co odważniejsze osoby poprosiły nawet o przymierzenie górniczej czapki. Na zakończenie uroczystości górnicy zaprosili uczniów naszej szkoły do kopalni, by na własne oczy mogli przekonać się jak wygląda praca górników na co dzień. Z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym udamy się z rewizytą.

Pamiątkowe zdjęcie z górnikami