Scenariusz lekcji języka polskiego Temat: Czy Emrod powinien podnieść rękawiczkę? (na podstawie utworu F. Schillera "Rękawiczka") Cel główny: - rozwijanie umiejętności odbioru dzieła literackiego,
- kształcenie umiejętności asertywnego zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.
Cele lekcji: Uczeń:- opowiada treść utworu,
- nazywa uczucia,
- wskazuje wyrazy określające zachowanie zwierząt,
- wyjaśnia związki frazeologiczne: "rzucić komuś rękawicę", "podjąć rzuconą rękawicę",
- wypowiada się na temat postępowania bohaterów uzasadniając swoje zdanie,
- wypowiada się na temat podobnych sytuacji we współczesnym świecie,
- wciela się w inną postać.
Metody: poszukująca, wizualizacja, drama. Formy pracy: zbiorowa, w parach. Środki dydaktyczne: - A. Łuczak, A. Murdzek "Między nami" - podręcznik do języka polskiego dla kl. VI., A. Łuczak, A. Murdzek "Między nami" - zeszyt ćwiczeń do języka polskiego dla kl. VI., rękawiczka, tabelka, tekst z lukami.
Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne Podstawa programowa: - Cele edukacyjne:
- rozbudzanie motywacji czytania i rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury, także audiowizualnych, a przez nie przybliżanie rozumienia człowieka i świata; wprowadzanie w tradycję kultury narodowej i europejskiej. - Treści nauczania
- Pojęcia nadawcy i odbiorcy, sposoby rozpoznawania intencji wypowiedzi.
- Pojęcia: fikcja literacka, świat przedstawiony, nadawca, odbiorca, podmiot mówiący, narracja, przenośnia, rytm.
- Różnice między językiem potocznym a językiem literatury oraz językiem regionu.
- Terminy: bohater, wątek, akcja, autor, narrator, epitet, porównanie, wyraz dźwiękonaśladowczy, rym, zwrotka, refren, baśń, opowiadanie, powieść, proza, poezja.
- Osiągnięcia
- Mówienie:
- 1) do rzeczywistych i wyobrażonych słuchaczy, z przejrzystością intencji, z uwzględnianiem różnorodnych sytuacji, ról i kontaktów międzyludzkich (oficjalnych i nieoficjalnych).
- Słuchanie:
- 1) uważne i ze zrozumieniem,
- 2) rozmaitych wypowiedzi, w różnych celach i sytuacjach.
- Czytanie:
- 1) głośne i wyraziste, z uwzględnieniem zasad kultury żywego słowa,
- 2) ciche ze zrozumieniem,
- 3) różnych rodzajów tekstów z uwzględnieniem celu.
- Pisanie:
- 1) z troską o kompozycję, sprawność stylistyczną oraz poprawność gramatyczną, interpunkcyjną i ortograficzną, a także estetykę tekstu.
Tok lekcji:- Czynności organizacyjno-porządkowe.
- Sprawdzenie pracy domowej.
- Wizualizacja
Zamknij oczy. Wyobraź sobie, że jesteś na planie filmowym, gdzie kręcony jest film o życiu dzikich zwierząt. Z zapartym tchem oglądasz harce tygrysów, gdy nagle jeden z nich omija ekipę filmowców i szybko biegnie w twoim kierunku. Coraz dokładniej widzisz jego ogromny pysk, słyszysz świszczący oddech. Kiedy jest już blisko ciebie, nagle zawraca. Otwórz oczy i opowiedz o swoich przeżyciach, nazwij uczucia. - Czytanie utworu F. Schillera "Rękawiczka" (najpierw samodzielnie po cichu z wyjaśnieniem niezrozumiałych słów, potem głośno).
- Uczniowie określają temat i nastrój utworu, następnie dzielą tekst na części i nadają tytuły.
- Uczniowie odszukują w tekście wyrazy określające zachowanie zwierząt. Określają jakich części mowy jest najwięcej i o czym to świadczy (czasowniki w czasie teraźniejszym, obraz dynamiczny)
Uzupełnienie tabelki. | zwierzę | cytat | zachowanie | | Lew | "Z wolna się toczy", "Podnosi czoło", "obraca oczy", "ziewy rozdarł straszliwie", "kudły zatrząsł na grzywie", "wyciągnął cielska brzemię", "obalił się na ziemię" | Powolne ruchy lwa świadczą o jego znudzeniu | | Tygrys | "Szybkimi skoki, chciwy połowu [...] wylata", "spoziera z dala", "kłami błyska", "język wywala", "ogonem ciska", "lwa dokoła obiega", "wyje i burczy" | Tygrys gotuje się do ataku, nieustannie biega i warczy | | Lamparty | "wyskakują", "Łakoma boju para zajadła / Już tygrysa opadła" | Napadają na tygrysa, są spragnione krwi, walczą zajadle |
- Głośne odczytanie dalszej części utworu.
- Uzupełnienie dymków dialogami z tekstu - zeszyt ćwiczeń - schemat nr 6 (pojęcia: nadawca, odbiorca).
- Zwrócenie uwagi na słowo "mię" - zaimek rzeczowny, forma krótsza.
- Uczniowie:
- a) opowiadają o tym, co się wydarzyło podczas widowiska,
- b)charakteryzują i oceniają postępowanie bohaterów,
- c)wyjaśniają związki frazeologiczne: "rzucić komuś rękawicę", "podjąć rzuconą rękawicę".
- Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.
- Dzieci w parach przygotowują dialog, w którym Emrod odmówi przyniesienia rękawiczki. Odegranie scenki.
- Rozmowa na temat tego, czy we współczesnym świecie mogą się zdarzyć sytuacje podobne do opisanej w utworze i jak należy się wówczas zachowywać (ćw. 3/128).
- Konferencja prasowa z Emrodem.
Zabawę rozpoczyna nauczyciel informując uczniów, że gościem dzisiejszej lekcji będzie bohater utworu F. Schillera - Emrod. Następnie przedstawia rycerza i sadza go na honorowym miejscu. Pozostali uczniowie zadają pytania. Ważne, aby pojawiły się pytania dotyczące uczuć oraz motywów postępowania. Jeśli ich zabraknie - powinien je zadać nauczyciel. - Podsumowanie - uczniowie samodzielnie wypełniają kartki z lukami (bez ostatniego zdania), po czym jedno dziecko odczytuje głośno jej treść.
Tematem utworu F. Schillera .................... jest igrzysko. Nastrój grozy narasta poprzez kolejne przedstawianie dzikich ................, które wpuszczane są na arenę na znak ............ . Kiedy groźne zwierzęta walczą ze sobą, piękna ............ rzuca pomiędzy nie ................. wystawiając w ten sposób na próbę uczucia ............... . Rycerz wykonuje zadanie z narażeniem własnego .......... . Moim zdaniem, bohater powinien ... - Praca domowa
- Dokończ ostatnie zdanie tekstu z lukami.
- (dla chętnych) Przeprowadź wywiad z Martą lub napisz list do Marty.
|