Działa tylko w IE - sorry!    
     

Rozpoznajemy rośliny uprawne

mgr Renata Bakalarz


Scenariusz

Program: Wiking

Zespół autorski: Edward Dudek, Elżbieta Szedzinis, Krystyna Tryl

Hasło programu: Wybrane ekosystemy; pola uprawne

Temat: Rozpoznajemy rośliny uprawne

Cele zajęć:

    Poziom wiadomości:
  1. uczeń zna podstawowe rośliny uprawne,
  2. uczeń zna podstawowe chwasty,
  3. uczeń zna sposoby walki z chwastami.
    Poziom umiejętności:
  1. uczeń potrafi rozpoznać podstawowe rośliny uprawne i pospolite chwasty,
  2. uczeń potrafi podzielić rośliny na zbożowe, okopowe i oleiste,
  3. uczeń potrafi wymienić przykłady konkurencji między roślinami uprawnymi, a chwastami
  4. uczeń potrafi dowiedzieć się o negatywnym znaczeniu chwastów wśród roślin uprawnych
  5. uczeń potrafi podać walory leczniczych chwastów.

Typ zajęć: jednorazowe

Czas: jedna godzina

Przeznaczenie: klasa piąta

Metody: pogadanka, obserwacja bezpośrednia, gra dydaktyczna

Środki dydaktyczne: gra dydaktyczna, "sylabowa kołówka", krzyżówka, naturalne i zasuszone okazy, plansze z chwastami, foliogramy korzeni, leksykon przyrody.

Literatura:

  • Cichy D. "Biologia" W-wa 1974 WSiP
  • Grański Cz. "Metodyka środowiska społecznego przyrodniczego" 1992 OWiF
  • Szeferowa J. "Poznaj 100 roślin" PZWSz.

Przebieg zajęć:

  1. Planowanie i przygotowanie
    1. Uczniowie otrzymują polecenie przyniesienia okazów roślin uprawnych oraz okazów chwastów spotkanych w drodze do szkoły.
    2. Nauczyciel przygotowuje zbiór podstawowych roślin uprawnych w Polsce, którego ksero otrzymują uczniowie na zajęciach, (rośliny zbożowe załącznik nr 1, rośliny okopowe załącznik nr 2, rośliny oleiste i włókniste załącznik nr 4).
    3. Nauczyciel przygotowuje grę dydaktyczną "sylabowa kołówka" (załącznik nr 3).
    4. Nauczyciel przygotowuje zadanie na pracę domową, którą uczniowie wykonują zgodnie z instrukcją (załącznik nr 6).
  2. Przeprowadzenie
    1. Podział klasy na 4 grupy. Każda grupa posiada przed sobą kosz z roślinami uprawnymi. Dzieli je na 4 grupy ze względu na podobną budowę zewnętrzną i podobne przeznaczenie.
    2. Poszukiwanie odpowiedzi, które zboża nazywamy ozimymi, a które jarymi. Zapis na tablicy przez uczniów:
    3. Rośliny zbożowe. Uczniowie zgodnie z instrukcją wykonują zadania (załącznik nr 1).
    4. Rośliny okopowe uprawiane w Polsce
      • Wyróżnienie części nadziemnej i podziemnej,
      • Jak wyglądają korzenie roślin okopowych (są duże pełnią funkcję spichlerza),
      • Wartości odżywcze roślin okopowych,
      • Zastosowanie gospodarcze omawianych roślin (załącznik nr 2).
    5. Rośliny oleiste i włókniste
      • Uczniowie otrzymują grę dydaktyczną "sylabowa kołówka", która poprzedzi omówienie roślin oleistych i włóknistych (załącznik nr 4),
      • Szukanie odpowiedzi na pytanie problemowe, dlaczego niektóre z oglądanych roślin nazywamy oleistymi a inne włóknistymi (rozgniatanie nasion, łamanie łodygi).
    6. Chwasty naszych pól
      • Uczniowie przy pomocy przewodnika "Poznaj 100 roślin" próbują nazwać chwasty przyniesione na lekcje, zwrócenie uwagi na wysokość roślin, wielkość i kształt liści, nasiona, kwiaty,
      • Postawienie problemu: czy istnieje chwastów na polach uprawnych jest zamierzone przez człowieka?, czym różni się chwast od rośliny uprawnej?
      • Czy wszystkie chwasty i zawsze są szkodliwe,
      • Uczniowie otrzymują torebki z chwastami mającymi działanie lecznicze: pokrzywa, skrzep, kąkol, krwawnik - uczniowie odczytują napisy,
      • Pytanie: kto widział takie opakowanie? Do czego służy ich zawartość?
      • Postawienie problemu: co robić z chwastami? Giełda pomysłów, ich omówienie i weryfikacja,
      • Konieczność oraz sposoby walki z chwastami.
  3. Podsumowanie
    Uczniowie według wskazówek rozwiązują zadania (załącznik nr 5). Ocena uczniów za aktywność.
    Praca domowa:
    Udowodnij potrzebę nawożenia pól.
    Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy.
    • Pierwsza grupa otrzymuje polecenie wysiania dziesięciu ziaren żyta na gazę, a następnie podlewanie hodowli wodą destylowaną,
    • Druga grupa otrzymuje polecenie wysiania dziesięciu ziaren żyta na gazę, a następnie podlewanie hodowli rozcieńczonym roztworem nawozu azotowego zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
    • Spostrzeżenia uczniowie notują w tabeli obserwacji.

W załączeniu (zal.doc - 184KB) materiały dla uczniów.