Działa tylko w IE - sorry!    
     

Wyznaczanie współczynnika tarcia kinetycznego

Aleksandra Markowska


Konspekt lekcji fizyki dla klasy I LO

Temat: Wyznaczanie współczynnika tarcia kinetycznego

Cele edukacyjne:

  1. kształcenia
    1. wiadomości - uczeń:
      • zna pojęcie siły
      • zna warunek ruchu jednostajnie prostoliniowego
      • zna pojęcie tarcia statycznego i kinetycznego
      • wie, od czego zależy siła tarcia
      • wie, że każdy pomiar jest obarczony błędem
      • zna pojęcie współczynnika tarcia
      • potrafi rozwiązywać zadania dotyczące ruchu ciał z tarciem
    2. umiejętności - uczeń potrafi:
      • określić siły działające na ciało poruszające się
      • zaplanować doświadczenie i wykonać pomiary pozwalające wyznaczyć współczynnik tarcia kinetycznego
      • ustalić dokładność użytych w doświadczeniu przyrządów pomiarowych
      • na podstawie obserwacji i obliczeń sformułować wnioski dotyczące zależności współczynnika tarcia kinetycznego od wielkości stykających się powierzchni i od rodzaju powierzchni
      • obliczyć niepewność bezwzględną i względną pomiaru bezpośredniego
      • obliczyć niepewność względną pomiaru pośredniego
      • posługiwać się poprawna terminologią
  2. wychowania
      • rozwijanie zainteresowania fizyką
      • rozwijanie umiejętności współpracy
      • wykazywanie cierpliwości w pracy
      • dbanie o ład i porządek
      • staranne i dokładne wykonywanie pomiarów

Środki dydaktyczne: klocki drewniane, siłomierze, deski, tablice mat.- fiz.

Metody: praktyczna, problemowa

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

  • przypomnienie wiadomości o sile tarcia
  • określenie celu lekcji
  • zapoznanie uczniów ze sposobem prowadzenia zajęć
  • podział na grupy

Faza realizacyjna

  • uczniowie wykonują doświadczenie pozwalające wyznaczyć współczynnik tarcia
  • przedstawiają wyniki swojej pracy na forum klasy
  • formułują wnioski - od czego zależy współczynnik tarcia kinetycznego

Faza podsumowująca

  • zapisanie w zeszycie notatki z lekcji - odpowiedź na pytania od czego zależy współczynnik tarcia
  • zadanie pracy domowej - opracować wyniki pomiarów metodą UML - uproszczoną metodą logarytmiczną

    i zapisać wynik doświadczenia w postaci: Rozmiar: 247 bajtów
    oraz porównać wartość otrzymanego współczynnika tarcia z wartością odczytaną z tablic matematyczno-fizycznych

Karta pracy

Wykonaj poniższe czynności i uzupełnij tabelę

  1. Wyznacz ciężar klocka.
  2. Połóż klocek na desce stroną drewnianą i zaczep do niego siłomierz. Wpraw klocek w ruch jednostajny prostoliniowy i odczytaj wskazanie siłomierza (F=T).
  3. Powtórz pomiary trzykrotnie zapisując wyniki w tabeli.
  4. Oblicz średnie wartości siły nacisku, siły tarcia i współczynnika tarcia.
  5. Następnie wykonaj te same czynności dla dwóch klocków ustawionych jeden za drugim oraz jeden na drugim.
  6. Odwróć klocki, aby poruszały się po desce stroną wyklejoną papierem ściernym i ponownie odczytaj wartość siły tarcia i wyznacz współczynnik tarcia.
  7. Określ błędy bezwzględne jakimi obarczony jest pomiar siły nacisku i siły tarcia

Po wykonaniu obliczeń odpowiedz na pytania:

  1. Współczynnik tarcia ...............zależy od rodzaju stykających się powierzchni.
  2. Współczynnik tarcia ...............zależy od wielkości stykających się powierzchni.
  3. Współczynnik tarcia ...............zależy od siły nacisku.