Działa tylko w IE - sorry!    
     

Mamy rady na odpady

mgr Danuta Boguska


Na podstawie poniżej zamieszczonego scenariusza, w naszej szkole zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze w klasach 4-6. Dla uczniów klas szóstych, ze względu na większą samodzielność i wiedzę w dziedzinie ochrony środowiska, scenariusz przewiduje trudniejszą wersję przebiegu lekcji, opartą na samodzielnym wnioskowaniu.
Lekcje przeprowadzono równolegle z realizacją projektu, którego celem było wprowadzenie segregacji odpadów w szkole.

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasach 4-6

Temat: Mamy rady na odpady

Cele ogólne:

  • rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego;
  • uświadomienie wpływu codziennych czynności człowieka na środowisko najbliższej okolicy;
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.

Cele szczegółowe:

  • uczeń wskazuje zachowania wpływające na zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów;
  • uczeń potrafi segregować odpady;
  • uczeń wyjaśnia pojęcie recykling;
  • uczeń wybiera właściwe opakowania i produkty podczas zakupów;
  • uczeń potrafi dokończyć znane polskie przysłowia i powiedzenia.

Metody pracy:

  • pogadanka;
  • elementy dyskusji;
  • problemowa: burza mózgów.

Formy pracy:

  • zbiorowa;
  • grupowa z elementami pracy indywidualnej.

Pomoce dydaktyczne:

  • plansza z kontenerem dla każdej grupy;
  • arkusze papieru formatu A-4;
  • karty pracy ucznia;
  • małe karteczki samoprzylepne;
  • arkusze papieru formatu A-1 dla uczniów klasy szóstej;
  • mazaki (w tym zielony).

Tok lekcji:

Sprawy organizacyjno-porządkowe, podział klasy na grupy.

Nauczyciel prosi o przeczytanie pracy domowej. Uczniowie mieli za zadanie przygotować listę odpadów, które wyrzucili poprzedniego dnia, do kosza na odpady, w swoim domu.

Następnie nauczyciel poleca każdemu uczniowi wpisać nazwy odpadów na małych samoprzylepnych karteczkach (jeden odpad na jednej karteczce). Po wykonaniu tego zadania uczniowie w grupach przyklejają swoje karteczki na planszy przedstawiającej kontener.

Po przyklejeniu karteczek grupy prezentują swój kontener pozostałym uczniom. Nauczyciel kieruje krótką dyskusją na temat ilości gromadzonych każdego dnia odpadów oraz miejsca, gdzie są gromadzone.

Nauczyciel stwierdza, że każdy z nas może wpłynąć na zmniejszenie ilości odpadów trafiających na miejskie wysypisko. Wykonanie zadania w grupie (karta pracy nr 1) umożliwi uczniom nazwanie jednej "rady na odpady".

Po wykonaniu zadania (odczytane hasło: segregacja) nauczyciel poleca przeprowadzić segregację odpadów z kontenera. Uczniowie w grupie tworzą pojemniki i podpisują je (rysują na kartkach) według własnego pomysłu, a następnie przyklejają karteczki z odpadami. Grupy prezentują swoje sposoby segregacji odpadów.

Nauczyciel pyta o cel segregacji odpadów. Jeżeli uczniowie nie zaproponują słowa recykling, nauczyciel przedstawia to pojęcie i wyjaśnia je (wtórne wykorzystanie odpadów).

Następnie nauczyciel, wskazując na odpady, uświadamia uczniom, że aby je wytworzyć zużyto surowce będące zasobami Ziemi oraz wydatkowano na ich produkcję energię. Często podczas tych procesów środowisko naturalne ulegało zniszczeniu i zanieczyszczeniu. Segregacja odpadów jest więc tylko jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu z odpadami.

Co możemy zrobić aby odpadów było mniej? Jest to kolejne zadanie dla grup. Uczniowie klas czwartych i piątych wykonują zadanie na kartach pracy (karta pracy nr 2). Uczniowie klas szóstych pracują metodą burzy mózgów - każdy uczeń w grupie zapisuje swoje pomysły na karteczkach, następnie odbywa się dyskusja wewnątrz grupy. Efekty pracy grupy zostają zapisane na plakacie.

Podsumowanie:

Liderzy grup prezentują wyniki pracy zespołów. Uczniowie klas czwartych i piątych czytają swoje "rady na odpady" z kart pracy. Uczniowie klas szóstych wieszają wykonane plakaty i omawiają wyniki pracy.

W klasie czwartej i piątej wyznaczeni lub chętni uczniowie przygotowują w domu plakat "Mamy rady na odpady". Plakat umieszczamy na gazetce ściennej.


W załączeniu (karty.doc - 53KB) karty pracy do lekcji.