Działa tylko w IE - sorry!    
     

Lekcja języka polskiego

mgr Anna Antyga


Konspekt lekcji z języka polskiego dla klasy I gimnazjum
na podstawie podręcznika Między Nami
(lekcja 2-godzinna)

  1. Zagadnienia programowe:
    • kształtowanie systemu wartości opartego na ogólnie przyjętych normach,
    • wdrażanie o przemyślanego i krytycznego korzystania z różnych źródeł informacji (encyklopedie, słowniki, utwór poetycki),
    • odbiór różnych tekstów kultury na poziomie dosłownym i symbolicznym
    • sporządzanie notatek służących samokształceniu w formie schematów, map,
    • świadomość związków z rodziną, narodem, cywilizacją europejską,
    • kierowanie się tolerancją i szacunkiem dla drugiego człowieka.

     
  2. Temat lekcji: Czy to, co zdarzyło się w Pompejach, może się przytrafić i nam?
     
  3. Cele operacyjne lekcji:
    1. (zapamiętanie):
        Uczeń wie:
      • o jakich wartościach ogólnoludzkich mówi podmiot liryczny w wierszu Pompeja
      • kim jest osoba mówiąca w wierszu
      • w jakim celu przywołano w utworze obraz Pompei
      • jak analizować utwór poetycki
      • co to jest symbol
    2. (zrozumienie):
        Uczeń umie:
      • dokonywać interpretacji utworu poetyckiego
      • wypowiadać się na dany temat
      • interpretować tekst na poziomie dosłownym i przenośnym
      • wyszukiwać informacje w różnych tekstach
      • weryfikować hipotezy
    3. (umiejętność):
        Uczeń potrafi:
      • korzystać z różnych źródeł informacji
      • określać tematykę wysłuchanego tekstu
      • płynnie mówić na temat, z zachowaniem spójności i logicznego uporządkowania tekstu
      • uzasadniać własne zdanie za pomocą rzeczowych argumentów wybranych z tekstu
      • wypowiadać się na temat uczuć osoby mówiącej w tekście
      • redagować notatkę w postaci mapy, schematu i tekstu ciągłego

     
  4. Metody pracy:
    • praca z tekstem
    • mapa pojęć
    • metaplan
    • praca pod kierunkiem

     
  5. Środki dydaktyczne:
    • tekst wiersza, Pompeja
    • encyklopedie, Słownik kultury antycznej
    • mapa pojęć
    • schemat metaplanu

Tok lekcji: