Działa tylko w IE - sorry!    
     

Jak uchronić dziecko od środowiska narkotycznego?

mgr Katarzyna Michoń


Scenariusz spotkania z rodzicami

CELE:

  • Zapoznanie ze specyficznymi rodzajami zachowań i symptomami właściwymi dla osoby używającej narkotyków,
  • Przedstawienie rodzajów najczęściej używanych narkotyków w Polsce,
  • Zapoznanie z działaniami prewencyjnymi w rodzinie,
  • Zapoznanie z działaniami , które należy podjąć, gdy dziecko miało kontakt z narkotykiem,
  • Zapoznanie z przepisami prawa dotyczącymi narkomanii,
  • Podanie adresów pomocnych instytucji.

PRZED SPOTKANIEM NALEŻY PRZYGOTOWAĆ:

  • Salę do pracy w grupach sześcioosobowych,
  • Rzutnik do foliogramów,
  • Informatory dla każdego rodzica wg. załączonego wzoru,
  • Duży arkusz szarego papieru z narysowana postacią nastolatka,
  • Kolorowe flamastry, długopisy, klej,
  • Karteczki papieru ok. 40 sztuk.

PRZEWIDYWANY CZAS SPOTKANIA: 60 MIN

PRACA METODĄ WARSZTATOWĄ

    PRZEBIEG SPOTKANIA

  1. Wprowadzenie do tematu.
    Prowadzący (propozycja): Narkotyki stały się dostępne wszędzie: na podwórku, na ulicy, w szkole, w dyskotece. Wcześniej czy później kontakt z nimi może przydarzyć się każdemu dziecku. Stanowią realne niebezpieczeństwo, nawet jeśli dziś Państwo myślicie sobie:" Mój syn, moja córka nigdy tego nie zrobi..."Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od nas dorosłych i rodziców. Często dzieci wiedzą na temat narkotyków dużo więcej od nas, rodziców. Przeważnie jednak ich informacje wynikają z mitów krążących wśród młodzieży i nie są prawdziwe. Jeśli chcemy być dla nich autorytetem i partnerem do rozmów na ten temat, to powinniśmy mieć rzetelna wiedzę o narkotykach i nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, wskazujące na zażywanie środków odurzających.
     
  2. Objawy wskazujące na zażywanie narkotyków - sygnały ostrzegawcze
     
    Ćwiczenie 1
    Prowadzący rozdaje rodzicom małe karteczki papieru i długopisy. Rodzice mają za zadanie wypisać objawy wskazujące na zażywanie narkotyków przez dziecko (jeden objaw na jednej karteczce). Czas pracy grupy 10 minut. Następnie jedna osoba z grupy czyta zanotowane objawy i przykleja na plakacie z postacią nastolatka. Prowadzący w razie potrzeby powinien uzupełniać brakujące sygnały ostrzegawcze lub korygować zapisy.
     
    Przykładowa treść plakatu:
     
    Zmiany w wyglądzie zewnętrznym:
    • Nowy styl ubierania się;
    • Spadek ciężaru ciała, częste krwawienia z nosa, przewlekły katar, częste przeziębienia, bóle różnych części ciała;
    • Przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice;
    • Bełkotliwa mowa; słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania, zapach chemikaliów;
    • Ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie
    • Brak zainteresowania swoim wyglądem i nie przestrzeganie zasad higieny.

      Zmiany w zachowaniu:
    • Nagłe zmiany nastroju i aktywności, okresy wzmożonego ożywienia przeplatane ze zmęczeniem i ospałością;
    • Nadmierny apetyt lub brak apetytu;
    • Spadek zainteresowania ulubionymi zajęciami;
    • Pogorszenie się ocen, wagary;
    • Izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów;
    • Częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;
    • Bunt, łamanie zasad, napady złości, agresja;
    • Nagła zmiana grona przyjaciół;
    • Niewytłumaczone spóźnienia, noce poza domem, późne powroty;
    • Kłamstwa, wynoszenie wartościowych rzeczy z domu:
    • Tajemnicze rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia;
    • Wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków.

      Narkotyki lub przybory do ich używania:
    • Fifki, bibułki papierosowe;
    • Małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami, suszem
    • Kawałki opalonej folii aluminiowej;
    • Białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami;
    • Leki bez recepty;
    • Igły, strzykawki;
    • Foliowe torby z klejem.

      Podsumowanie:
    Im głębsza faza uzależnienia, tym objawy są bardziej widoczne, bo wynikają z utraty kontroli nad braniem narkotyków. Wzrasta ryzyko przedawkowania i śmierci.
     
    Ćwiczenie 2
    Prowadzący rozdaje rodzicom informatory, omawia je, zwraca uwagę na sposób rozpoznawania i przyjmowania narkotyku, objawy i zagrożenia.
     
    Informator w załączeniu (należy przygotować ksero informatora dla każdego rodzica).
     
  3. Czynniki chroniące nastolatka przed narkotykami
     
    Ćwiczenie 3
    Nauczyciel: Dla małego dziecka najważniejszymi osobami są rodzice. Nastolatek odczuwa potrzebę przynależności do grupy rówieśniczej. Spróbujmy wspólnie się zastanowić, jakie działania powinniśmy podjąć, by pomóc dorastającemu synowi, córce i zapobiec braniu narkotyków? Jak postępować z dziećmi?
     
    Praca w grupach. Zadaniem każdej grupy jest określenie działań i zachowań rodziców chroniących nastolatka przed narkomanią. Po zakończeniu pracy lider prezentuje efekty pracy grupy. Prowadzący zapisuje na tablicy omawiane propozycje i zgłasza własne propozycje.
     
    Przykłady działań
     
    Co rodzic może zrobić, aby zapobiegać?
    • Dbać o dobry kontakt z dzieckiem, okazywać mu ciepło i czułość;
    • Rozmawiać nie unikać trudnych tematów;
    • Słuchać uważnie i nie lekceważyć jego problemów, służyć radą;
    • Nie oceniać i nie porównywać z innymi;
    • Nie wyśmiewać, nie krytykować, nie stawiać zbyt wysokich wymagań;
    • Doceniać starania i chwalić postępy;
    • Pomagać uwierzyć w siebie, uczyć podstawowych wartości;
    • Poznawać przyjaciół swojego dziecka;
    • Zawsze wiedzieć, gdzie jest i co robi Twoje dziecko;
    • Wyrażać zdecydowanie negatywną postawę wobec narkotyków.

     
  4. Co zrobić, gdy dziecko ma już za sobą pierwszy kontakt z narkotykami?
     
    Może się zdarzyć, że mimo Twoich najlepszych starań, Twoje dziecko sięgnie po narkotyki.
    Przedstawiamy informacje zawarte na foliogramie nr 1.
     
    Treść foliogramu nr 1
     
    Nie możesz wtedy:
    • Wpadać w panikę i przeprowadzać zasadniczych rozmów z dzieckiem, kiedy jest ono pod wpływem środka odurzającego;
    • Udawać, że to nie prawda, nie wierzyć w przedstawione fakty, bezgranicznie ufać dziecku;
    • Usprawiedliwiać dziecka, że ma kontrolę nad narkotykami i że samo sobie poradzi z tym problemem;
    • Nadmiernie ochraniać dziecka przed konsekwencjami używania narkotyków, np. pisać usprawiedliwienia nieobecności w szkole, spłacać długów dziecka;
    • Poddawać się!

    Musisz koniecznie:
    • Wysłuchać dziecko i spokojnie z nim porozmawiać;
    • Zastanowić się, dlaczego dziecko sięga po narkotyki; czy powody nie są związane z sytuacją w waszej rodzinie - jeśli tak, to pomyśl, co można zmienić;
    • Działać! - nie liczyć na to, że problem sam się rozwiąże; szukać pomocy specjalistów;
    • Wspólnie ze specjalistą i z dzieckiem ustalić reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegać;
    • Stosować zasadę "ograniczonego zaufania" - starać się zawsze wiedzieć, gdzie jest i co robi Twoje dziecko
    • Szukaj także pomocy dla siebie i bliskich.

     
  5. Prawo i narkotyki
     
    Przedstawiamy informacje z foliogramu nr 2.
    Treść foliogramu nr 2
     
    Powinieneś wiedzieć, że:
    • Posiadanie narkotyków w Polsce jest nielegalne, zagrożone grzywną i karą do 5 lat pozbawienia wolności;
    • Produkcja środków odurzających jest zagrożona grzywną i karą więzienia od 6 miesięcy do 10 lat;
    • Za handel narkotykami grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności od roku do 10 lat;
    • Udzielanie środka odurzającego lub nakłanianie do zażycia jest karalne (do 5 lat pozbawienia wolności).

     
    Podstawa prawna:
    Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.(Dz. U. Nr 75, poz.46)
     
  6. Omówienie instytucji świadczących specjalistyczną pomoc (adresy w informatorze dla rodziców)
     
  7. Podsumowanie
     
    Nauczyciel (propozycja): Narkomania zaczyna się prawie zawsze niewinnie: dyskoteki, nowi znajomi, wakacyjne wojaże. Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych dzieci i słuchajmy je. Jeśli jednak podejrzewamy, że dziecko bierze narkotyki, nie bójmy się poprosić je o wykonanie testu (dostępnego w każdej aptece), nie bójmy się szukać pomocy, porozmawiajmy z nimi szczerze.

W załączeniu (info.doc - 16KB) tekst źródłowy informatora dla rodziców.


Literatura:

  1. Timothy Dinoff, Steve Carper - "Jak rozpoznać czy dziecko sięga po narkotyki" W-wa, 1993r.
  2. Ściągawka dla rodziców. Ogólnopolski program "Szkoła wolna od narkotyków" Akcja społeczna Barbary Labudy - Kancelaria Prezydenta RP
  3. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24.04 1997r.(Dz. U. Nr 75, poz. 468 z późn. zm.)