Działa tylko w IE - sorry!    
     

Przedszkolne Ekoludki

mgr Barbara Kobielska


Jednym z ważnych zadań edukacji współczesnego młodego człowieka jest kształtowanie w nim postaw proekologicznych.

Nauczyciel powinien stwarzać dzieciom takie warunki edukacyjne, by rozbudzać w nich zaciekawienie, troskę i odpowiedzialność za świat przyrody, a w konsekwencji nauczyć żyć w zgodzie z naturą.

Opracowany przeze mnie plan pracy z zakresu ekologii zawiera dwutygodniowy cykl zajęć, w który zaangażowani są wszyscy pracownicy przedszkola i rodzice. Dzieci natomiast, poznają korzyści płynące z życia zgodnego z naturą i uczą się odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Po odpowiednim dostosowaniu do możliwości dzieci zajęcia można prowadzić w każdej grupie wiekowej.

Podczas trwania dni ekologii zorganizowana została wystawa prac ekologicznych wykonanych przez dzieci wspólnie z rodzicami. Były makiety ekologicznego osiedla, Ekoludki z butelek, patyków i resztek materiału, zwierzęta, kwiaty i rożne przedmioty wykonane z nieużytków. Rodzice wykazali się również talentem pisarskim i malarskim; były opowiadania, baśnie, wiersze, komiksy i albumy. Autorzy wszystkich prac zostali wyróżnieni dyplomami, które wręczono na pokazie mody ekologicznej.

Aby wprowadzić dzieci w tematykę zajęć, na powitanie, pierwszego dnia przygotowałam specjalny wystrój korytarza i hollu. W pierwszym pomieszczeniu porozrzucane były śmieci, natomiast w drugim ustawiłam kwiaty i cichutko brzmiała muzyka przypominająca śpiew ptaków. Zarówno na dzieci, jak też na rodziców kontrast wystroju wywarł ogromne wrażenie. Malców, skłoniły do dyskusji przyjemny dla ucha i oczu obrazek oraz zaaranżowany bałagan.

W załączeniu (program.doc - 24KB) tekst źródłowy programu dwutygodniowych zajęć z zakresu ochrony środowiska.