Działa tylko w IE - sorry!    
     

Czytam i rozumiem

mgr Aleksandra Żyrek


Przeczytaj uważnie tekst mitu o ludziach, którzy według Greków, jako pierwsi wznieśli się w przestworza.

Dedal i Ikar

Syn Europy, Minos, panował na Krecie. Był królem rozumnym. Czerpał zyski z handlu z innymi krajami. Miał wspaniałą flotę i był prawdziwym władcą mórz. Nie było jednak szczęścia w jego domu. Jego żona, Pazyfae, urodziła dziecko, które miało ciało człowieka, a głowę byka. Ten szkaradny syn, imieniem Minotaur, wyrósł na groźnego potwora. Król obawiając się, aby straszydło nie szkodziło jego poddanym, postanowił zamknąć je w jakimś bezpiecznym miejscu. W tym celu kazał wybudować wspaniały gmach, labirynt, o niezliczonej liczbie pokoi, z których gmatwaniny Minotaur nie mógł się wydostać.

Budowę labiryntu prowadził Ateńczyk, Dedal. Pomagał mu jego syn, Ikar. Dedal był mistrzem we wszystkich sztukach. Wznosił budowle, wykuwał posągi. Ludzie mówili o nim, że umie w drzewo lub kamień tchnąć żywą duszę, tak iż wydaje się jakby jego postaci ruszały się, patrzyły, chodziły. Dedal był również wynalazcą. Skonstruował świder i wiele innych pożytecznych narzędzi. Król Minos kochał go bardzo. Nie chciał się z nim rozstać nawet wtedy, kiedy mistrz skończywszy już budowę labiryntu, trapiony tęsknotą za ojczyzną, usilnie prosił go o pozwolenie wyjazdu. Król nie pozwolił mu opuścić Krety. Obawiał się, że Dedal, który znał różne tajemnice państwowe, mógł łatwo stać się niebezpieczny po wyjeździe z wyspy.

Wówczas Dedal wymyślił niesłychany sposób ucieczki. Z piór ptasich, sklejonych woskiem, sporządził olbrzymie skrzydła dla siebie i dla swojego syna, Ikara. Obaj przytwierdzili sobie skrzydła do ramion, a zanim ruszyli w drogę, rzekł ojciec do syna: "Pamiętaj synu, żebyś zawsze latał środkiem, między morzem, a niebem. Nie wolno ci zbyt wysoko szybować, gdyż gorąco promieni słonecznych roztopi wosk, który spaja skrzydła, ani nie zlatuj zbyt nisko, aby wilgocią wody nie nasiąknęły pióra".

Dedal leciał pierwszy i pokazywał drogę Ikarowi. Rybacy, rolnicy i pasterze podnosili zdziwione oczy ku niebu, gdzie w obłokach szybowali ci dwaj niezwyczajni latawce, ludzie, którzy ptakom wydarli tajemnicę lotu, pokonali powietrze, dotychczas niedostępne dla mieszkańców Ziemi.
Ojciec i syn minęli wyspę Samos, Paros i Delos. Lecz Ikar, uniesiony zachwytem, zapomniał o przestrogach ojca i coraz wyżej wzbijał się w błękitne przestworza. I wówczas stało się to, co powiedział Dedal. Pod wpływem żaru słonecznego wosk stopniał i pióra zaczęły opadać. Ikar, jak gromem rażony, runął z wysokości na ziemię i zabił się.

Wyspę, na którą spadł Ikar, nazwano Ikarią, morze dookoła niej - Morzem Ikaryjskim.

  1. Odpowiedz na pytania.
    Kto był matką Minosa?
    Jak nazywała się wyspa, na której panował król Minos?
    Jak miał na imię syn władcy tej wyspy?
    Jak wyglądał ten szkaradny potwór?
    Kto prowadził budowę labiryntu?
    Jak miał na imię syn budowniczego?
    Dlaczego Minos nie pozwolił mistrzowi i jego synowi opuścić wyspy?
    Z czego mistrz wykonał skrzydła?
    Przed czym budowniczy ostrzegał swojego syna?
    Dlaczego syn mistrza zginął?
  2. Opracuj tabelę cech Dedala i Ikara. Do pierwszej rubryki wpisz cechy charakteryzujące ojca, a do drugiej cechy charakteryzujące syna.
  3. Jak myślisz, dlaczego dzieci tak rzadko korzystają z rad i doświadczeń swoich rodziców? Zredaguj krótką wypowiedź na ten temat.
  4. Czy wiesz jak wygląda labirynt? Sprawdź znaczenie tego wyrazu w słowniku.
  5. Wykonaj własną ilustrację do treści mitu o Dedalu i Ikarze.
Tekst i ćwiczenia do tekstu opracowała Aleksandra Żyrek
Mit o Dedalu i Ikarze w oparciu o Mitologię Jana Parandowskiego