Działa tylko w IE - sorry!    
     

Agresja wśród dzieci

mgr Elżbieta Baran


W środowiskach masowego przekazu coraz częściej pojawiają się meldunki, reportaże o agresywnym lub wręcz brutalnym zachowaniu się dzieci i dorastającej młodzieży, o przestępstwach, których sprawcami są osoby nieletnie. Faktem jest, że kryminogenność wśród najmłodszych stale rośnie. Ponieważ skutki agresji dotykają każdego człowieka, coraz więcej naukowców zajmuje się tą problematyką.

Rozpoznanie przyczyn agresji pozwoliłoby na znalezienie sposobów radzenia sobie z nią przynajmniej w środowisku, w którym żyjemy i pracujemy. Szkoła jest jednym z terenów oddziaływań wychowawczych na uczniów. Niestety nie oznacza to jednak, że niewielkie grupki nauczycieli dokonują znacznych zmian.

Najważniejszym celem jest zmiana świadomości w rozumieniu problemu agresji, po czym może dopiero nastąpić zmiana postaw i zachowań Celem zachowań agresywnych jest bez wątpienia spowodowanie szkody psychicznej lub fizycznej. Do tej pory nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czy agresja jest wyuczona czy wrodzona?

Czynnikiem zdecydowanie zwiększającym irytację jest niewygoda, hałas czy ból, nieprzyjemny zapach, uczucie gorąca lub nadmierna wilgotność. Te nieprzyjemne doznania powodują nasz nieprzyjazny stosunek do ludzi. Mając tego świadomość możemy starać się zapobiegać lub minimalizować skutki. Sytuacje, które prowadzą do rodzenia się agresji to najczęściej pojawiające się na naszej drodze przeszkody, pragnienie odwetu czy niespełnione oczekiwania. Badania wykazały, iż sama obecność przedmiotu kojarzącego się z działaniem agresywnym np. kija zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia aktów przemocy. Zachowań agresywnych uczymy się często naśladując innych. Dzieci naśladują bohaterów telewizyjnych czy ulubieńców z gier komputerowych. Uczą się odreagowywać na bliskich złość, gniew i frustrację. Agresja słowna jest praktycznie na porządku dziennym. Fascynuje je agresja słowna, a otaczający świat staje się sceną, na której odbywa się przedstawienie pełne brutalności i przemocy. Przekonane są jednak o tym, że agresja jest kluczem do zwycięstwa i sukcesu. Pamiętajmy, że w rozładowaniu nagromadzonej agresji pomogą nam np. aktywne spędzanie czasu wolnego (sport, kino piknik), ale przede wszystkim rozmowa z naszą pociechą, przytulenie, przydzielenie ważnej funkcji w domu, dzięki której poczuje się, kimś "ważnym", potrzebnym.

Wychowując dzieci w szacunku dla innych, ucząc zrozumienia dla potrzeb innych ludzi, tolerancji i otwartości stwarzamy podstawy do ich funkcjonowania w społeczeństwie. Jeżeli dzieci nauczą się podstawowych zasad życia wśród ludzi będzie to dla nas niewątpliwie największą nagrodą i naszym osobistym sukcesem.