Działa tylko w IE - sorry!    
     

Czy umiemy dziwić się światem?

mgr Aneta Kubiak


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III gimnazjum

Temat: Czy umiemy dziwić się światem?

Cele:

  1. ogólny: poznanie zasad filozofii poprzez analizę tekstu.
  2. operacyjne:
    uczeń wie:
    • co znaczą terminy: filozofia, filozof;
    • w czym filozofowie podobni są do dzieci;
    • czym są pytania filozoficzne.
    uczeń potrafi:
    • wskazać adresata utworu;
    • wyszukiwać w tekście odpowiedzi na pytania;
    • ułożyć pytania do rozmowy z filozofem;
    • zinterpretować zwroty: "żyć świadomie", "zdziwienia trzeba się uczyć";
    • wymienić kilka pytań filozoficznych nurtujących współczesnych ludzi.

Metoda: heureza, zajęć praktycznych.

Forma: praca z tekstem zbiorowa, praca w grupach

Środki dydaktyczne: - podręcznik do klasy III;

Środki metodyczne: - M. Nagajowa: ABC metodyki języka polskiego.

Plan lekcji:

  1. Czynności organizacyjne. Podanie i zapis tematu
  2. Opracowanie materiału
  3. Podsumowanie i wnioski

Tok lekcji:

  1. Czynności organizacyjne.
     
  2. Praca samodzielna uczniów - na kartkach piszą, co ich ostatnio bardzo zdziwiło. Nauczyciel odczytuje odpowiedzi.
     
  3. Przytoczenie zbioru "dziwnych praw" z różnych krajów.
     
  4. Uświadomienie znaczenia terminów: filozofia, filozof.
     
  5. Opracowanie tekstu z podręcznika Jostein Gaarder "Cylinder"
    1. Kto jest adresatem utworu?
    2. Czym są pytania filozoficzne? Wypisz je do zeszytu.
    3. W czym filozofowie podobni są do dzieci?
    4. Co znaczy zwrot: "żyć świadomie"?
    5. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że: "zdziwienia trzeba się uczyć"?
    6. Wymień kilka pytań nurtujących nie tylko Zofię, ale także i Ciebie.

  6. Zaproponuj kilka pytań do rozmowy z filozofem (Kartezjuszem) - praca w grupach. Odczyt.
     
  7. Podsumowanie - kto jest filozofem?
     
  8. Podanie i zapis pracy domowej:
    Przypomnij sobie nazwiska znanych filozofów i najważniejsze doktryny filozoficzne.