Działa tylko w IE - sorry!    
     

Lekcja matematyki

mgr Danuta Skalska
mgr Jadwiga Szostak


Scenariusz lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o funkcji liniowej

Cel ogólny:

    Usystematyzowanie wiadomości o funkcji liniowej

Cele operacyjne:

    Wiadomości:
  1. Uczeń wie:
    • Jak nazywa się figura, która jest wykresem funkcji liniowej
    • definiuje miejsce zerowe funkcji
    • oblicza miejsce zerowe funkcji i odczytuje z wykresu
    • oblicza i odczytuje z wykresu wartość funkcji dla danego argumentu
    • oblicza i odczytuje z wykresu wartość argumentu dla danej wartości funkcji
    • oblicza i odczytuje z wykresu zbiór argumentów dla których wartości funkcji są dodatnie (ujemne)
  2. Uczeń rozumie:
    • kiedy wykresy funkcji liniowych są prostymi równoległymi
    • rozróżnia funkcję rosnącą, malejącą i stałą
    • identyfikuje współczynnik kierunkowy
    • wyjaśnia co to jest argument, dziedzina, wartość funkcji, zbiór wartości funkcji
    Umiejętności:
  1. Uczeń:
    • rysuje wykres funkcji liniowej
    • bada i ocenia (rachunkiem) czy punkt o danych współrzędnych należy do wykresu danej funkcji
    • rozpoznaje (na podstawie wykresu lub wzoru) funkcję rosnącą, malejącą, stałą
    • określa ogólną postać funkcji liniowej
  2. Uczeń potrafi:
    • współpracować w grupie
    • poprawnie posługiwać się językiem matematycznym
    • prezentować efekty swoich działań

Metody i formy pracy:

  • ćwiczeniowa
  • gra dydaktyczna - domino
  • praca w grupach

Środki dydaktyczne:

  • karty pracy
  • karty do gry w domino "Funkcja liniowa"

PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Czynności wstępne:
    • sprawdzenie obecności
    • sprawdzenie pracy domowej
    • zapoznanie z celami lekcji i napisanie tematu

    Czynności przygotowawcze
    -przypomnienie wiadomości o funkcji liniowej: ogólna postać funkcji liniowej i jej wykres, miejsce zerowe, funkcja rosnąca, malejąca, stała, współczynnik kierunkowy itp.

    Czynności przygotowawcze mogą być zorganizowane metodą gry dydaktycznej "Kto wie więcej" (Zał.1)

  2. Część właściwa:
    Grupy otrzymują karty pracy (Zał. 2) z zadaniem do rozwiązania. Każda grupa sporządza wykres tej samej funkcji liniowej. Pozostałe polecenia są zróżnicowane. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywanego wykresu funkcji. Uczniowie w grupach wykonują pozostałe polecenia z zadania, a następnie przedstawiciele grup prezentują rozwiązania na tablicy. Rozwiązania zadań uczniowie notują w zeszytach.
     
  3. Ewaluacja: gra dydaktyczna "Domino" (Zał.3)
     
  4. Ocena pracy uczniów na lekcji i podanie pracy domowej (zróżnicowanej pod względem trudności zadań, wybrane z podręcznika)

Tekst źródłowy załączników 1-3 (zal.doc - 53KB).