Działa tylko w IE - sorry!    
     

Krajobraz najbliższej okolicy

mgr Iwona Drzewiecka
mgr Aleksandra Mańczak
mgr Hanna Strauss


Scenariusz lekcji pokazowej z przyrody dla klasy V

Scenariusz ten był testowany przez Zespół Przyrodników w Szkole Podstawowej nr 40 w Poznaniu

Przedmiot: Przyroda

Temat: Krajobraz najbliższej okolicy

Autorzy Zespół Przyrodników Szkoły Podstawowej nr 40 im. Mieszka I

Cel ogólny:
Poznanie krajobrazu naturalnego i przekształconego oraz elementów środowiska kulturowego najbliższej okolicy.
Pobudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia.
Badanie wiedzy i umiejętności uczniów w klasie V.
 
Cele szczegółowe:
Uczeń umie zlokalizować Polskę na mapie Świata i Europy.
Uczeń określa położenie naszego regionu (Wielkopolski) w Polsce.
Uczeń potrafi rozpoznać dwa gatunki dębów.
Uczeń potrafi uzasadnić wykorzystanie drzew w życiu człowieka.
Uczeń umie zlokalizować i opisać ciekawe zabytki i miejsca rekreacji w Poznaniu.
Uczeń dostrzega wybrane czynniki środowiska kulturowego i środowiska przyrodniczego w najbliższej okolicy.
Uczeń opisuje składniki środowiska przyrodniczego w formie słownej, a także graficzno-symbolicznej.
 
Metody pracy:
Praktycznego działania (praca z mapą konturową, fizyczną, planem miasta, albumami, rozpoznawanie gałązek, liści, wykonanie plakatu).
 
Formy pracy:
Zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
 
Środki dydaktyczne:
Mapa fizyczna Polski, mapa polityczna Świata, atlasy przyrodnicze, Atlas Aglomeracji Poznania, arkusze szarego papieru, kredki, flamastry, postery, albumy uczniowskie z opracowaniem krajobrazu najbliższej okolicy.
 
Rozkład czasowy:
A. Organizacja zajęć - wprowadzenie - 5 min.
B. Treści geograficzne - 10 min 5 min.
C. Treści przyrodnicze - 10 min 5 min.
D. Treści poznawcze - 10 min 5 min.
E. Ewaluacja - 5 min 2 min.
 
Uwagi organizacyjne:
Uczniowie pracują w 3 zespołach liczących 4 do 5 osób. Są to uczniowie, ochotnicy z klasy Vb, Vc, Ve. Obserwatorami są uczniowie z klasy Va.
Na lekcję pokazową zostali zaproszeni wicedyrektorzy szkoły, nauczyciele stażyści i nauczyciele ubiegający się o awans zawodowy.

Przebieg lekcji

  1. Podział uczniów na 3 grupy, 4 - 5 osobowe.
  2. Wprowadzenie grupy obserwatorów (3 uczniów) celem monitorowania i ewaluacji pracy kolegów.
  3. Uczniowie wykonują zadania w kartach pracy.
  4. Omówienie prac przez lidera grupy.
  5. Ocena lekcji przez uczestników (indywidualna ewaluacja), uczniów obserwatorów i nauczycieli prowadzących zajęcia.

Przebieg lekcji - faza realizacji

Treści geograficzne
  1. Uczniowie wskazują na mapie Świata i Europy położenie Polski.
  2. Na mapie Polski szukają Wielkopolski z podziałem na nizinę i pojezierze.
  3. Wskazują położenie Poznania - stolicy regionu i bieg rzeki Warty.
  4. Na podstawie mapy fizycznej Polski nanoszą na mapę konturową:
    • nazwę regionu
    • bieg Warty
    • Poznań
    • WPN (Wielkopolski Park Narodowy)
    Tak wypełniają kartę pracy nr 1
Treści przyrodnicze
  1. Wypełniają kartę pracy nr 2 analizując tekst i wyszukując cechy dębu szypułkowego i bezszypułkowego.
  2. Na podstawie wiadomości z tekstu rozróżniają liście dwóch gatunków dębu.
  3. Uzasadniają dlaczego dąb nazywamy "polskim hebanem"
Treści poznawcze (3 grupy uczniów wypełniają 3 różne karty pracy)
    I zespół - planuje pieszą wycieczkę klasową ze szkoły do miasta w celu zwiedzenia najważniejszych zabytków
  • ustala 3 trasy (podając nazwy ulic i zabytków)
  • korzysta z Atlasu Aglomeracji Poznania
  • lider prezentuje wyniki pracy zespołu (na arkusz papieru nanosi trasy wycieczki)
    II zespół - zapoznaje się z zabytkami Starówki w Poznaniu korzystając z albumów uczniowskich. W wyniku dyskusji wybiera jeden najciekawszy do prezentacji przez lidera w klasie; powstaje drugi plakat, folder lub inna forma graficzna.
    III zespół - na podstawie albumów uczniowskich o Poznaniu układa hasło zachęcające do czynnego wypoczynku w miejscach rekreacji Poznania.

Ewaluacja

  • Uczniowie oceniają wyniki własnej pracy poprzez zaznaczenie pola diagramu. Wyrażają w ten sposób stopień zainteresowania lekcją (samoocena)
  • Uczniowie obserwatorzy z klasy Va informują o stopniu zainteresowania lekcją przez podniesienie lizaków z cyframi od 1 do 3
  • Przez nauczycieli prowadzących zajęcia (ustna pochwała i informacja o ocenie cząstkowej z przyrody)

Zestaw załączników do lekcji (zal.doc - 97KB) - karty pracy uczniów.