Działa tylko w IE - sorry!    
     

Czytamy mapę hipsometryczną Polski

mgr Iwona Drzewiecka


Scenariusz lekcji otwartej z przyrody dla klasy V

Przedmiot: Przyroda

Temat: Czytamy mapę hipsometryczną Polski, utrwalenie wiadomości i umiejętności

Autor: mgr Iwona Drzewiecka - nauczyciel przyrody Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I w Poznaniu

Cel ogólny:
Wszechstronny rozwój osobowy dziecka oraz przygotowanie go do korzystania z wiedzy i jej praktycznego zastosowania
Uczeń, jego potrzeby i zainteresowania - rozbudzanie w uczniach ciekawości świata i jego poznania w rozmaitych aspektach: historycznym, przyrodniczym, filozoficznym i społecznym.
 
Cele szczegółowe:
Wdrażanie do poznawania topografii i orientowania się w mapie Polski.
Dążenie do zrozumienia przez uczniów idei przekazywania informacji za pomocą symboli graficznych w kartograficznych środkach.
Wzmacnianie w dzieciach wiary w siebie, uświadamianie im już posiadanej wiedzy i umiejętności.
Pomoc uczniom w porządkowaniu i wzbogacaniu wiedzy.
Wyrabianie umiejętności rozpoznawania i opisywania rzeczywistości za pomocą poziomic, symboli, wykresów.
Ukazywanie uczniom różnorodności źródeł poznania w oparciu o atlas przyrodniczy, mapę.
Rozwijanie umiejętności organizacyjnych i zachęcanie do podejmowania starań o jakość wykonanej pracy (karty pracy ucznia) we współdziałaniu zespołowym.
Rozbudzanie przynależności do regionu.
 
Metody pracy:
Dyskusja, w której uczniowie mogą zaprezentować swoją wiedzę na temat znajomości mapy hipsometrycznej Polski.
Praktycznego działania (praca z atlasem, mapą fizyczną Polski, uzupełnianie karty pracy).
Praca w grupach - współdziałanie w zespole.
 
Formy pracy:
Zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
 
Środki dydaktyczne:
Mapa fizyczna Polski, atlasy przyrodnicze, karata pracy ucznia, zeszyt ucznia.
 
Rozkład czasowy:
A. Organizacja zajęć - wprowadzenie - 3 min.
B. Analiza mapy hipsometrycznej Polski (dyskusja - prezentacja wiedzy uczniów w oparciu o pytania nauczyciela) - 12 min 5 min.
C. Ćwiczenia indywidualne w określeniu biegu rzeki Warty i miejscowości nad nią leżących. Określenie wysokości względnych i bezwzględnych wybranych miast Polski - 10 min 2 min.
D. Uzupełnianie karty pracy ucznia - 15 min 2 min.
E. Ewaluacja - 5 min 2 min.
 
Uwagi organizacyjne:
Uczniowie pracują w 4 zespołach liczących 4 osoby.
Na lekcję otwartą zostali zaproszeni: dyrekcja szkoły i nauczyciele stażyści.

Przebieg lekcji

  1. Podział uczniów na grupy, 4 osobowe.
  2. Dyskusja kierowana pytaniami nauczyciela, wyszukiwanie odpowiedzi na mapie, w atlasie, a następnie prezentacja wypowiedzi przy mapie fizycznej Polski.
  3. Uczniowie wykonują zadania w kartach pracy, współpracują w grupie.
  4. Omówienie prac przez lidera grupy.
  5. Ocena lekcji przez uczestników (indywidualna ewaluacja), uczniów i nauczyciela prowadzącego zajęcia.

Przebieg lekcji - faza realizacji

  1. Uczniowie wskazują na mapie Polski niziny, wyżyny i góry.
  2. Na mapie Polski szukają Wielkopolski z podziałem na nizinę i pojezierze.
  3. Wskazują położenie Poznania - stolicy regionu i bieg rzeki Warty.
  4. Wyszukują miasta leżące nad Wartą.
  5. Określają kierunki Poznania do miast Wielkopolski
  6. Określają wysokość względną i bezwzględną wybranych miast Polski w różnych krainach geograficznych.
  7. Wypełniają kartę pracy ucznia.

Ewaluacja

  • W uznaniu za prawidłową odpowiedź (odszukanie w atlasie i pokazanie na mapie fizycznej Polski, obliczenie prawidłowe wysokości względnej i bezwzględnej) uczniowie otrzymują kolorowe karteczki od nauczyciela. Każda karteczka daje "plus z aktywności" (zasady WSO)
  • Karta pracy jest formą oceny ucznia, każde pytanie ma określoną punktację za odpowiedź.
  • W karcie pracy uczeń dokonuje samooceny poprzez zaznaczenie pola diagramu. Określa w ten sposób stopień trudności zadań.

Zestaw załączników do lekcji (zal.doc - 80KB)