Działa tylko w IE - sorry!    
     

Idziemy do filharmonii

mgr Gabriela Gościniak


Scenariusz zajęcia w grupie 6-latków z dominacją edukacji matematycznej

TEMAT: "Idziemy do filharmonii" - wprowadzenie cyfry 3, porównywanie zbiorów w zakresie 3

CELE OGÓLNE:

  • zapoznanie dzieci z cyfrą 3
  • umiejętność porównywania różnych zbiorów.

CELE OPERACYJNE:

    dziecko:
  • swobodnie wypowiada się na podany temat;
  • wie, jak wygląda cyfra 3;
  • potrafi rozróżnić wszystkie podane cyfry;
  • wie, że instrumenty można podzielić na trzy grupy;
  • umie wytłumaczyć słowo filharmonia;
  • porównuje liczebności zbiorów.

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:

    Płyta CD, ilustracje instrumentów, ilustracje przedstawiające np. 3 osoby, 3 zwierzęta itp., sznurowadło, ołówki, kolorowanki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. N: zadaje pytania
    Po co chodzimy do kina?
    Po co chodzimy do dyskoteki?
    DZ: swobodnie odpowiadają (oglądać film, potańczyć,.)

    N: A po co chodzimy do filharmonii?
    DZ: zastanawiają się
     
  2. N: opowiada o filharmonii.
    Filharmonia to "dom muzyki". Tam można spotkać całą rodzinę instrumentów. Jedne grają, gdy się w nie uderza, inne, gdy szarpie się ich struny, a jeszcze inne, gdy się w nie dmucha. Ze względu na sposób wydobywania dźwięków z instrumentów można podzielić je na trzy mniejsze rodziny:
    1. perkusyjne,
    2. strunowe
    3. dęte

  3. Słuchanie fragmentu muzyki poważnej (wg wyboru nauczyciela).
     
  4. Wprowadzenie cyfry 3, zapoznanie z jej wyglądem, ułożenie na dywanie ze sznurowadeł cyfry 3.
     
  5. Zabawa ruchowa przy piosence: "Deszczyk pada", "Myszki" (do wyboru nauczyciela).
     
  6. Zabawy dydaktyczne utrwalające liczenie w zakresie 3.
    1. wyszukiwanie ilustracji przedstawiającej np. 3 osoby, 3 zwierzęta itp.
    2. wyszukiwanie wyrazów z 3 głoskami;
    3. ułożenie wyrazów z 3 głosek (np. Ala, kot)
    4. wyszukiwanie wyrazów z 3 sylabami (np. sa-mo-chód),
    5. ułożenie w kolejności cyfr 1-2-3- itd. jeżeli dz. potrafi.

     
  7. Śpiewanie piosenki: "Listopad".
     
  8. Praca przy stolikach - wykonanie ćwiczeń na kartkach (przygotowanych według pomysłu nauczyciela)

LITERATURA

  1. R. Majewski: Wiosenne nutki
                          Letnie nutki
                          Jesienne nutki
                          Zimowe nutki
    Wydawnictwo i Poligrafia "IWANOWSKI", Płock 2000.
  2. B. Forma: Rok w wierszu i piosence. Zakład Wydawnictw i Reklamy "IWANOWSKI", Płock 1998.
  3. U. Smoczyńska - Nechtman: Kalendarz muzyczny w przedszkolu WSiP., Warszawa 1988.
  4. U. Smoczyńska - Nechtman: Podajmy sobie ręce. WSiP., Warszawa 1989.
  5. D. Malko: Metodyka wychowania przedszkolnego. WSiP, Warszawa 1988.