Działa tylko w IE - sorry!    
     

Drama na matematyce

mgr Joanna Siwy


Zadaniem współczesnej szkoły jest nie tylko wyposażenie uczniów w niezbędną wiedzę, ale przede wszystkim umożliwienie im wszechstronnego rozwoju. Toteż przed nauczycielami stoi bardzo trudne zadanie, by tak kierować procesem kształcenia swoich podopiecznych, aby nauczenie:

  • było jak najbardziej efektywne;
  • motywowało do aktywności;
  • sprzyjało rozwojowi samodzielności w myśleniu i działaniu;
  • inspirowało do kreatywności;
  • doskonaliło umiejętność komunikacji.

Uczeń powinien być nie tylko odbiorcą, ale także animatorem wielu działań, gdyż tylko w ten sposób zaspokajane są jego potrzeby, zainteresowania oraz emocje. W związku z powyższym dobór form i metod pracy powinien służyć aktywizacji uczniów.

Jedną z takich aktywizujących metod jest drama. "Drama polega na wczuwaniu się w role, na improwizacji angażującej ruch i gest, mowę, myśli i uczucia. ... Istotą dramy jest konflikt wzięty z życia, z literatury lub po prostu wymyślony." [1]

Poniżej przedstawiam konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem dramy.
 

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Temat lekcji: Czworokąty

Cel ogólny lekcji:

  • Zapoznanie uczniów z czworokątami i ich klasyfikacją.

Cele operacyjne lekcji:

    Uczeń powinien:
  • znać i rozpoznawać czworokąty
  • opisywać własności czworokątów
  • wskazywać zależności oraz uogólniać
  • formułować wypowiedzi ze świadomością celu
  • samodzielnie rozwiązywać zadania

Metody i formy pracy:

  • pogadanka
  • prezentacja komputerowa
  • praca z tekstem
  • elementy dramy
  • praca w grupach
  • ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

  • modele czworokątów
  • komputer
  • podręcznik
  • zeszyt ćwiczeń

Czas zajęć:

  • 2 godziny lekcyjne

Struktura i opis lekcji:

Podczas pierwszej lekcji dotyczącej czworokątów nauczyciel wraz z uczniami powtarza wiadomości z klasy V o poznanych czworokątach. (Ja wykorzystuję tutaj prezentację komputerową przygotowaną przez uczniów w programie Power Point). Następnie w oparciu o podręcznik "Matematyka 6" Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego sporządzana jest notatka w zeszycie przedmiotowym. Podczas tych czynności nauczyciel kładzie duży nacisk na dostrzeganie zależności pomiędzy poszczególnymi czworokątami. Jako pracę domową uczniowie mają utrwalić przypomniane wiadomości.

Przebieg drugiej lekcji:
  1. Część wstępna

    Nauczyciel dzieli klasę na pięcioosobowe grupy tak, aby w każdym zespole byli uczniowie o różnym poziomie. Następnie nauczyciel określa zasady pracy w grupie i przedstawia cel i temat ćwiczenia: "Uparty Kwadrat"


     
  2. Zaangażowanie

    1. Zadaniem uczniów jest wcielenie się w role poszczególnych czworokątów i przekonanie upartego kwadratu, że jest trapezem, równoległobokiem, rombem i prostokątem.
       
    2. W czasie, gdy uczniowie przygotowują się do odegrania ról nauczyciel kontroluje ich pracę. Grupy, które nie radzą sobie z zadaniem mogą otrzymać gotowy tekst i wtedy zadaniem uczniów jest tylko inscenizacja.
      Przykładowy tekst do ćwiczenia; "Uparty Kwadrat"
       
      Kwadrat:
      Czworokąty ciągle mi dokuczają i nazywają mnie prostokątem, rombem, równoległobokiem, a nawet trapezem.
      Trapez: (zwracając się do kwadratu)
      Ależ ty jesteś trapezem, gdyż tak jak i ja masz parę boków równoległych i dwie przekątne, i tak jak w trapezie równoramiennym twoje przekątne są jednakowej długości
      Kwadrat:
      Dobrze, ale ja mam dwie pary boków równoległych.
      Równoległobok: (zwracając się do kwadratu)
      No i właśnie, dlatego jesteś równoległobokiem.
      Kwadrat: (do równoległoboku)
      No tak, ale ty nie masz przekątnych jednakowej długości i twoje kąty nie są proste.
      Prostokąt: (zwracając się do kwadratu)
      Mylisz się kwadracie. Jesteś równoległobokiem tak jak i ja. Jesteś również prostokątem, ponieważ masz wszystkie kąty proste, a ponadto twoje i moje przekątne połowią się i są jednakowej długości
      Kwadrat:
      Z tym też się nie zgadzam, gdyż ja mam wszystkie boki równe, a poza tym moje przekątne są prostopadłe
      Romb: (zwracając się do kwadratu)
      To tak jak u mnie, wprawdzie moje przekątne są różnej długości, ale moje boki są równe, więc kwadracie jesteś rombem.
      Kwadrat:
      I tak się nie zgadzam, ja jestem po prostu Kwadratem.

       
    3. Następnie uczniowie odgrywają krótkie przedstawienia, a nauczyciel ocenia ich, biorąc pod uwagę logiczność argumentacji i zaangażowanie.

    Na zakończenie nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje klasyfikacji czworokątów.
  3. Ćwiczenia

    Uczniowie wykonują samodzielnie zadania z podręcznika ze str. 80 zad. 1, 2.

  4. Podsumowanie

    Jako podsumowanie lekcji głośno odczytywane są rozwiązania zadań oraz wyjaśniane wątpliwości.

  5. Praca domowa

    Podręcznik str. 80 zad. 3
        Zeszyt ćwiczeń "Geometria" str. 8


[1] K. Rau, E. Ziętkiewicz «Jak aktywizować uczniów. "Burza mózgów" i inne techniki w edukacji.» Oficyna Wydawnicza G&P Gościański, Prętnicki - Poznań