Działa tylko w IE - sorry!    
     

Andrzejkowy wieczór wróżb

mgr Alicja Sitkowska-Warda


Scenariusz zajęcia otwartego w klasie O "a"
dla rodziców i nauczycieli

Cele:

  1. Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną.
  2. Zachęcanie do kultywowania tradycji andrzejkowych.
  3. Integracja grypy, umożliwienie wspólnej, aktywnej zabawy.
  4. Czerpanie radości z ruchu i przebywania w grupie.
  5. Pobudzanie wyobraźni.

Metody:

  • aktywizujące i rozluźniające;
  • tańce do integracji grupy;
  • komunikacji, informacji zwrotnej i wymiany doświadczeń;
  • działania plastyczne i konstrukcyjne.

Pomoce: balony, taśma klejąca, sznurek, nici, nożyczki, zszywacze, dziurkacze, klej , flamastry wodoodporne, kartony, kredki pastelowe, koszyczki, instrumenty perkusyjne, bańka, wosk, klucz, kasety z nagraniami ("Pedagogika zabawy"), tablica biała, lampa, rondelek, obrazki i losy.

Przebieg:

  1. Wizytówka - dziecko i rodzic naklejają sobie na bluzkę wizytówkę ze swoim imieniem. Jest to odrysowana i wycięta dłoń z papieru.
  2. Wspólne powitanie rodziców piosenką Witaj mamo, witaj tato...   ("Pedagogika zabawy") na melodię Panie Janie.
    Witaj mamo, witaj tato,
    Jak się masz? Jak się masz?
    Wszyscy was witamy, wszyscy was witamy,
    Bądźcie wśród nas, bądźcie wśród nas.
  3. Dekorowanie sali wspólnie z rodzicami; dmuchanie balona, napisanie na nim swoich imion i zawieszenie na sznurku rozciągniętym w sali.
  4. Wykonanie jesiennych obrazków, oraz zawieszanie ich na sznurku między balonami /rodzic i dziecko/.
  5. Przekazanie tradycji andrzejkowych przez rodzica.

Przeniesienie się w świat wróżb

  1. "Czarowanie" /KLANZA/ - Wspólna zabawa dzieci z rodzicami i zaproszonymi nauczycielkami. Przed zabawą zaproponowanie dzieciom zmiany pory dnia z ranka na wieczór.
  2. Występy dzieci; zaprezentowanie piosenek i tańców z użyciem instrumentów perkusyjnych i kijków:
    • Rytm czasu;
    • Wojownicy i nimfy;
    • Ruda wiewióreczka;
    • Dzięcioł;
    • Pociąg;
    • Podaj rękę partnerowi;
    • Jeśli jesteś wesoły.
    Chętni rodzice biorą udział w zabawie.
  3. "Serca z imionami" - wróżba dla rodziców i dzieci Kto się z kim zaprzyjaźni?   Dwoje dzieci rozdaje serca w dwóch kolorach, np.: czerwone dla dzieci /imiona dz./, żółte dla rodziców /imiona rodziców/. Serca rozdaje dwoje dzieci.
  4. "Kim będę w przyszłości?" - wróżba z obrazkami. Dziecko stoi w środku koła, trzyma tacę z rozłożonymi obrazkami. Dzieci kolejno losują obrazki ilustrujące różne zajęcia - zawody. W następnej kolejności losowania dokonują rodzice.
  5. Wróżba z butami; dwoje dzieci ustawia buty: oddzielnie chłopców i dziewczynek. Który pierwszy dojdzie noskiem do ściany, tego właściciel pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się. Nagrodzenie brawami.
  6. "Losy szczęścia"- wróżba dla rodziców i dzieci. W koszyku są umieszczone losy "zdania" nt.
    "Co cię spotka miłego w najbliższym czasie?".
  7. Lanie wosku. Rodzice trzymają klucz i leją wosk wspólnie z dzieckiem.
  8. Oglądania cienia na tablicy w kąciku pod nazwą "Teatr cieni".
  9. "Jaki będziesz miał nastrój w najbliższym czasie?"- wróżba z obrazkami twarzy przedstawiających różne stany uczuciowe (radość, smutek, zamyślenie, zdziwienie... itp.).
  10. Informacja zwrotna. Czapka wróżki - Rodzice w porozumieniu z dzieckiem wpisują swoje wrażenia ze spotkania.

Bibliografia:
R. Domań, I. Biśto, J. Kaszyca Tańce, pląsy i zabawy przy muzyce dla dzieci w wieku przedszkolnym.   Wydawnictwo PRZEDSZKOLAK,
Lublin 2003.