Działa tylko w IE - sorry!    
     

Czy dostrzegamy zagrożenia środowiska wokół nas?

mgr Barbara Laska


Scenariusz lekcji

Temat: Czy dostrzegamy zagrożenia środowiska wokół nas?

Cele lekcji:

  • ukazanie różnorodności związków między elementami środowiska przyrodniczego, a działalnością człowieka,
  • kształtowanie prawidłowej postawy wobec degradacji środowiska,
  • kształtowanie postawy gospodarza odpowiedzialnego za stan środowiska w miejscu zamieszkania,
  • pobudzanie i kształtowanie wrażliwości poprzez odwołanie się do własnych przeżyć i doświadczeń dziecka.

Formy i metody pracy:

  • pogadanka,
  • dyskusja,
  • gra dydaktyczna "Rekonstrukcja zdarzeń"

Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:

  • taśma magnetofonowa z nagraniem głosów ptaków,
  • prasa - wycinki z gazet o problemach ochrony środowiska,
  • rysunek (szkic terenu) na tablicy

Przebieg lekcji:

  1. Wprowadzenie nauczyciela - początek zdarzenia:
    Pewien człowiek (nazwijmy Go - "X") sprowadził z zagranicy za pośrednictwem firmy kilka beczek w których były toksyczne związki chemiczne. Za składowanie tych beczek otrzymał dużo pieniędzy. Pan "X" był właścicielem dużego terenu na terasie rzecznej. Ustawiono tam beczki. Beczki skorodowały i szkodliwe substancje przedostały się do gleby. Na polach nad rzeką uprawiano warzywa i owoce. W rzece rybacy łowili ryby, kąpały się dzieci. Krowy z pobliskiego pastwiska piły wodę. Z rzeki czerpano wodę do budynków mieszkalnych i zakładów przemysłowych.
     
  2. Zakończenie zdarzenia
    Jest rozprawa w sądzie, oskarża się pana "X" o spowodowanie sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu wielu ludzi oraz liczne straty materialne na które zostali narażeni
    • odtworzenie ciągu wydarzeń, które miały miejsce od momentu złożenia beczek z chemikaliami na terenie terasy rzecznej aż do rozprawy,
    • wczuwanie się w przeżycia tych ludzi,
    • uczniowie grają rolę przydzieloną przez nauczyciela:
      • plantatora warzyw i owoców,
      • hodowców krów,
      • rybaków,
      • mieszkańców bloku,
      • dyrektora mleczarni,
      • dyrektora fabryki soków owocowo-warzywnych,
      • lekarza przychodni zdrowia,
      • pana "X".

     
  3. Rozprawa sądowa
    Uczniowie opowiadają o doznanych szkodach materialnych i chorobach wywołanych zanieczyszczeniami rzek i gleb chemikaliami.
    Pan "X" broni się, a przedstawiciele grup udowadniają mu winę, ukazując ciąg powiązań, które doprowadziły do powstania różnego rodzaju szkód np.:
    Przenikanie substancji chemicznej do gleby -> zatrucie gleby -> zatrucie łąk -> choroby osób pijących mleko od krów pasących się na łące,
    Odtworzenie ciągu wydarzeń pozwoli zrozumieć uczniom różnorodność powiązań zachodzących w środowisku i różne skutki zanieczyszczeń środowiska dla człowieka.
     
  4. Zagrożenie środowiska przyrodniczego wokół nas
    • nauczyciel prowokuje uczniów do dyskusji zadając pytania:
      • czy miejsce gdzie mieszkamy, jest bezpieczne i przyjemne?
      • dlaczego o tym rozmawiamy?
    • uczniowie starają się przytoczyć zasłyszane przykłady zanieczyszczenia środowiska w regionie,
    • nauczyciel rozdaje grupom wycinki z prasy przedstawiające problemy ekologiczne,
    • uczniowie zapoznają się z tekstem i sygnalizują tematykę problemów poruszanych w materiałach np.:
      • skażenie gleb wokół wysypiska śmieci,
      • kłopoty z utrzymaniem czystości wody pitnej,
      • tworzenie smogu w centrum miasta.

     
  5. Podsumowanie lekcji
    1. Nauczyciel:
      • czy chcecie mieszkać w takim otoczeniu?
      • czy potraficie coś zmienić na lepsze już teraz?
      • w jaki sposób staniecie w obronie środowiska jak będziecie dorośli?
      Uczniowie podają różne propozycje
    2. Nauczyciel:
      • jak wyobrażacie sobie świat gdzie czulibyście się najlepiej?
      Każde z Was może tylko jednym słowem określić świat swoich marzeń.
      Uczniowie podają skojarzenia.
    3. Nauczyciel:
      • czy chcecie posłuchać jaki jest mój świat?
        włącza kasetę z nagraniem głosów ptaków leśnych.
         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie