Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych przygotowujących dziecko do dojrzałości matematycznej Temat: "Zabawa w teatr"- ćwiczenia orientacji przestrzennej Cel nadrzędny: - ćwiczenie orientacji przestrzennej
Cele szczegółowe: - rozwijanie zdolności do obdarzania uwagą innych i do niewerbalnego porozumiewania się;
- kształcenie świadomości własnego ciała z uwzględnieniem prawej i lewej strony;
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- usprawnianie manualne;
- utrwalenie liczebników: 1, 2, 3;
- ćwiczenia percepcji wzrokowej;
- kształcenie kierunków w przestrzeni od osi ciała drugiej osoby;
- wdrażanie do prawidłowego zachowania się w teatrze.
Metody pracy: - słowna: rozmowa, objaśnienia, wiersz, piosenka;
- praktycznego działania.
Techniki pracy: - rysowanie, łączenie kropek, kolorowanie.
Formy pracy: - praca indywidualna;
- grupowa.
Pomoce i środki dydaktyczne: - lusterka, bilet, pisak, kredki, kartka ze wzorem, magnetofon, nagranie piosenki.
Przebieg zajęć - "Teatr jednego aktora"
Nauczycielka opowiada o teatrze i widowni i proponuje zabawę w teatr. Dzieci siadają na krzesełkach i pokazują kolejno proponowane scenki. - "Znajdź bilet"
Dzieci stoją w luźnej gromadce, w rogu sali. Nauczyciel proponuje zabawę. Chodzenie pod dyktando w celu znalezienia biletu, np.: trzy kroki w prawo, kucnij, stań ba lewej nodze itp. - "Gdzie jest bilet?"
Dzieci siadają parami naprzeciwko siebie, jedno zamyka oczy, drugie kładzie bilet z przodu, z tyłu, z boku (prawa, lewa strona). Dziecko otwiera oczy i musi szybko odpowiedzieć, gdzie leży bilet. - Dekoracja teatralna
Dzieci łączą kropki na kartce, a powstały wzór kolorują. - Wierszyk "Hop sa,sa"
Utrwalenie nazw części ciała poprzez ruch. - Siadamy na widowni Siadanie na krzesłach, utrwalanie liczebników 1, 2, 3 oraz kierunków przestrzennych.
- "Lusterko"
Dzieci siedzą, patrzą w lusterko, pokazują różne miny przedstawiające rozmaite nastroje. - "Zuch" - zabawa taneczna.
|