Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz lekcji języka polskiego

Anna Lubas


Temat: Taki sam, czy całkiem inny? - świat Małego Księcia i świat Barbary Rosiek (1 godz.)
 
Cele:
- wyjaśnienie pojęcia "złota myśl" (aforyzm);
- samodzielne zredagowanie notatki z lekcji;
- wyszukiwanie w tekście literackim "złotych myśli" Małego Księcia i istotnych przemyśleń Barbary Rosiek;
- podkreślenie wymowy wybranych fragmentów tekstu przez dobranie odpowiedniego koloru;
- sformułowanie spostrzeżeń po lekturze wybranych fragmentów "Małego Księcia" i "Pamiętnika narkomanki".
 
Metody:
praca z tekstem, praca w grupie i praca indywidualna, prezentacja.
 
Teksty literackie: A. de Saint Exupery "Mały Książę", B. Rosiek "Pamiętnik narkomanki".
 
Pomoce:
farby, kartki papieru (A4)

Przebieg lekcji

  1. Uczniowie podzieleni zostają na dwie grupy. Część klasy wyszukuje "złote myśli" Małego Księcia, pozostałe osoby wybierają spośród zapisków Baśki te zdania, które wywarły na nich największe wrażenie. "Myśli" Baśki i "złote myśli" Małego Księcia uczniowie wypisują pojedynczo na kartkach. (czas pracy 15 min.)

    Wyjaśnienie pojęcia aforyzm.

  2. Każdą kartkę, (na której zostały wypisane wcześniej cytaty) uczniowie malują farbami kolorem, który podkreśli wymowę zapisanych na niej słów. (czas pracy 10 min.)
     
  3. Nauczyciel podaje temat lekcji i zapisuje go na tablicy.
     
  4. Pod tematem lekcji umieszczamy przygotowane przez uczniów kartki . (5 min.)
     
  5. Uczniowie czytają wypisane na kartkach cytaty . Nauczyciel zwraca uwagę na dobór kolorów. (5 min.)
     
  6. Po obejrzeniu kartek i przeczytaniu zapisanych na nich cytatów uczniowie dzielą się spostrzeżeniami, które stanowią odpowiedź na pytanie zawarte w temacie lekcji. (ok. 10 min.)
     
  7. Notatkę z lekcji będzie stanowiła kilkuzdaniowa odpowiedz na pytanie zawarte w temacie zajęć, którą uczniowie zredagują samodzielnie w ramach pracy domowej.
         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie